Salgın sürecinde eşi görülmemiş sağlık verileri toplama ve gözetleme adımları atan Singapur, çalışmalarını yürüteceği altyapı için blok zinciri teknolojisine dönüyor.

30 Eylül tarihli bir rapora göre devlete ait bir yatırım şirketi olan SGInnovate ve Singapurlu startup Accredify, yeni bir blok zinciri destekli dijital sağlık pasaportunu ortaklaşa geliştirdi.

Kişisel tıbbi verilerin blok zinciri ile güvenli bir dijital cüzdanda saklanmasına olanak tanıyan uygulama üzerinde geliştirme çalışmalarına Mayıs ayında başladı.

Temmuz ayında başarılı şekilde test edilen pilot uygulama; COVID-19 taburcu notları, swap sonuçları, bağışıklık kanıtı ve aşılama kayıtları dahil olmak üzere dijitalleştirilmiş sağlık hizmeti belgelerini 1,5 milyondan fazla kez yönetebildiğini ve doğrulayabildiğini gösterdi.

Pilot versiyonu denenen sağlık pasaportu uygulaması, Singapur Manpower Bakanlığı’nın FWMOMCARE uygulamasında yeni bir özellik olarak tanıtıldı. Bu doğrultuda hayata geçirilmesi için çalışılan ikinci proje ise, pandemi sırasında göçmen işçilerin günlük sağlık durumlarının izlenmesine ve raporlanmasına yardımcı olmak için Mayıs ayında başlatılan bir diğer mobil uygulama oldu.

Pandemiye yönelik tespit edilen güvenlik açığı üzerine bu uygulamaya başlandı

SGInnovate, Singapur Maliye Bakanlığı tarafından finanse ediliyor ve blok zinciri alanıyla bir etkileşim geçmişine sahip olma özelliği taşıyor.

Dijital sağlık pasaportu uygulaması, Singapur hükümetinin CIO ofisi GovTech tarafından geliştirilen ve blok zincirini kullanarak belgelerin noter tasdiki için açık kaynaklı bir çerçeve olan Open Attestation platformu üzerine inşa edildi.

SGInnovate’in girişim geliştirme müdür yardımcısı Simon Gordn; Singapur’un sağlık hizmetleri sektörünü pandemiye yönelik test ederken tıbbi kayıtların büyük ölçekli yönetiminde bir boşluk belirlediklerini belirterek bunun üzerine güvenilir bir kimlik doğrulama sürecini mümkün kılan bir çözümü hızla geliştirmek istediklerini söyledi.

SGInnovate ile Accredigy tarafından yapılan ortak bir açıklamada uygulamanın, kaybolabilecek veya üzerinde oynanabilecek kağıt tabanlı belgelere olan bağımlılığı ortadan kaldıracağı açıklandı. Dijital Sağlık pasaportu uygulamasının, her tıbbi belge için kurcalamaya dayanıklı kriptografik korumalar oluşturmak amacıyla blok zinciri teknolojisinden yararlandığını ifade eden SGInnovate; kullanıcıların, dijital kayıtları bir mobil uygulama aracılığıyla otomatik olarak doğrulayabileceklerini ve hem hızlı hem de sorunsuz bir doğrulama süreci için QR kodu aracılığıyla yetkililere sunabileceklerini söyledi.

İlgili Haber:  Dünyanın En Büyük Bankaları Pandemi Sırasında Bitcoin Piyasa Değerinin 3 Katı Kayıp Yaşadı

Şirket, sağlık hizmetlerine dair verileri koruma alanında blok zinciri teknolojisinin temel avantajlarının, hassas belgeleri yönetmek için daha fazla şeffaflık, güvenlik ve gizlilik sunması olduğunun altını çizdi.

Daha önce bildirildiği gibi dünya çapında çeşitli şirketler ve kuruluşlar, salgın sırasında ekonomilerini geliştirmeye çalışırken dijital sağlık pasaportları ve dijital kimlik yönetimi için blok zinciri çözümlerini araştırıyorlardı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın