13.5 C
İstanbul
3 Aralık 2021, Cuma

SingularityNET, Hız ve Maliyet Sorunlarını Öne Sürerek Ethereum’dan Cardano’ya Geçiyor

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 7 ay önce

blank

Etkileyici robot Sophia’nın arkasındaki yapay zeka şirketi SingularityNET, IOHK ile bir işbirliğini duyurduktan sonra Ethereum’dan Cardano’ya geçişi ciddi şekilde tartışıyor.

blank

IOHK, Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson tarafından yönetiliyor ve blockchain platformunun geliştirilmesine öncülük ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

SingularityNET, herkesin geniş ölçekte AI hizmetleri oluşturmasına, paylaşmasına ve bunlardan para kazanmasına olanak tanıyan tam yığın bir AI platformudur. Ethereum’a potansiyel geçiş, son zamanlarda DeFi platformlarından gelen talepten kötü bir şekilde etkilenen hız ve maliyetlerle ilgili endişelerden kaynaklanıyor ve gaz maliyeti işlem başına 17 dolara kadar yükseliyor. Ekibin ayrıca, son birkaç yıldır geliştirilmekte olan Ethereum 2’nin fizibilitesi hakkında şüpheleri var.

SingularityNET Vakfı CEO’su ve Kurucusu Dr. Ben Goertzel, “Ethereum blockchain ile ilgili mevcut hız ve maliyet sorunları, SingluarityNET’in blockchain altyapısı için alternatifler keşfetmenin aciliyetini artırdı” dedi. Ortaklığın Caradano’nun geliştirilmesine ve SingularityNET tabanlı hizmetlerin ölçeklenmesine yardımcı olacağını söyledi:

“SingularityNET’in Cardano gibi modern bir blockchain ağına geçişi, ölçek ve hıza ulaşmak için açık bir yoldur. İtibari-kripto ağ geçidinin tamamlanması, SingularityNET tabanlı hizmetlerin son kullanıcılarının kripto para birimi altyapısıyla başa çıkma gereksinimini ortadan kaldıracaktır.”

SingularityNET bu planla devam ederse, yerel AGI tokenini ERC20’den Cardano’ya değiştirecek ve akıllı sözleşmeler oluşturmak için Solidity programlama dilini tamamen Plutus lehine bırakacaktır. Dr. Goertzel, Solidity’nin eksikliklerine şöyle bir göz attı:

“Daha sınırlı Etki Alanına Özgü Diller (DSL’ler) oluşturmak için basit özel mekanizmalar içermeyen bir Turing eksiksiz dili olarak Solidity, resmi program doğrulama ve günümüz internetinde güvenlik ve güvenlik açısından kritik olan analiz yöntemlerinde önemli zorluklar ortaya koyuyor.”

Dr. Goertzel geleceğin çoklu zincir olduğuna inanıyor. Bu nedenle ekibin Ethereum’dan tamamen uzaklaşamama ihtimali yüksek. IOHK’dan Charles Hoskinson ile yaptığı röportajda, ademi merkeziyetçi bir proje olarak karar vermenin topluluğa ve pazara bağlı olduğunu söyledi:

İlgili Haber:  TradingView "Zaman Çizelgesi" Özelliğini Duyurdu

“Cardano kısmı çok daha iyi çalışıyorsa her şey oraya taşınmalı,” dedi. “Ethereum’un bazı amaçlar için daha yararlı olduğu ortaya çıkarsa, Cardano da bazı amaçlar için yararlıdır. O zaman öyle olsun , değil mi?”

SingularityNET’in Yapay Zeka Tasarıları

SingularityNET, Yapay Genel Zeka (AGI) adı verilen önemli yönlerden biri olan, bir insanın yapabileceği herhangi bir entelektüel görevi anlama veya öğrenme kapasitesine sahip varsayımsal bir makine zekası ile gelecek için büyük bir vizyona sahiptir.

Ağ, çeşitli farklı AI’ların işbirliği yapabileceği ve görevleri diğer AI’lara devredebileceği bir ekosistem oluşturmayı amaçlamaktadır. Dr. Goertzel için, AI projelerinin çoğunun büyük teknoloji şirketlerine ait olması nedeniyle, yapay zekanın çeşitlendirilmesi ve ademi merkezileştirilmesi çok önemlidir. Cardano’nun bu süreci hızlandıracağını umuyor:

“Cardano’nun tamamen resmileştirilmiş işlevsel programlama temelleri, SingularityNET tasarımının gelişmiş yönlerini uygulamak için zengin ve esnek bir temel sağlama potansiyeline sahip. Ancak aynı derecede kritik olarak, ağın temel ve aynı şekilde gelişmiş operasyonları için güvenli ve güvenilir bir temel sağlama konusunda güçlü vaatleri vardır.”

SingularityNET, farklı AI’ların birbirleriyle iletişim kurmasına ve geliştiricilerle kullanıcıları birbirine bağlarken verileri paylaşmasına izin veren ilk platform olduğunu iddia ediyor. Şirket aynı zamanda bugüne kadarki en gelişmiş ve etkileyici robot olan Sophia’nın da arkasında. Hatırlanacağı üzere Malta hükümetine robot için vatandaşlık başvurusunda da bulunmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend