Hem sis hem de bulut su buharının yoğunlaşması veya donarak havada küçük damlalar veya kristaller oluşturmasıyla meydana gelir. Peki neden sis ile bulut birbirinden farklıdır?

Cevabı basit aslında. Sis düşük rakımda meydana gelir.

Bulutlar ise çok farklı rakım ve yükseklikte oluşabilir. Bulutlar deniz seviyesinden 20 km yükseklikte veya yere çok yakın bir konumda oluşabilir. Sis ise neredeyse yere temas eden bir çeşit buluttur. Sis yere yakın havanın yeterince soğuyarak su buharını sıvıya ya da buza dönüşmesiyle oluşur.

Çok farklı çeşitte sis vardır. Buz sisi yere yakın havanın yeterince soğuyup sis içindeki suyu buz kristallerine dönüştürmesiyle oluşur. Buz sisi sadece çok aşırı soğuk hava durumlarında gerçekleşir. Alaska ve Kanada gibi bölgelerde buz sisi yaygındır.

Bir diğer sis çeşidi ise donan sistir. Havanın yeterince soğuk olduğu durumlarda buz kristalleri havada oluşur ve toz veya duman gibi partiküller buz kristalinin oluşması için gerekli zemini hazırlar. Bazen hava yeterince soğuk olur fakat havada herhangi bir toz ya da duman benzeri partikül olmadığından havadaki su aşırı soğuk hale gelir. Bu aşırı soğuk su sıvıdır fakat 0 derece donma noktasından daha soğuktur. Bu aşırı soğuk su kütlesi yol veya kaldırım gibi soğuk yüzeylerle temasa geçtiğinde tehlikeli bir şekilde buzlu bir katman oluşturur.

Bir diğer sis türü de süper sis denilen sistir. Doğadaki yangınlardan çıkan duman ve su buharı bir araya gelir ve aşırı yoğun bir sis meydana getirir. Su buharı içerisindeki partikülleri duman bir arada tutar. Bu şekilde duman ve su buharı ile oluşan sisler tehlikelidir. Süper sisler o kadar çok yoğundur ki bu sis içerisinde elinizi bile göremeyebilirsiniz. Süper sis sürücüler için de çok tehlikeli bir sürüş ortamı teşkil eder. Sis insanlar için araba kullanırken ya da uçakla seyahat ederken tehlike arzedebilir.

İlgili Haber:  İklim ile Hava Durumu Arasındaki Fark

Sis ile bulut arasındaki farkı özetlemek gerekirse; sis çok daha düşük rakımlarda oluşurken, bulut her türlü yükseklikte oluşabilir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın