Siyah, Yeşil ve Beyaz Çay Arasındaki Fark

Siyah ve yeşil çay kamelya çiçeği (Camellia sinensis) adı verilen aynı ağaççık familyasından gelir. Hasatçılar bitkinin üst kısmındaki tomurcuk ve yaprakları toplarlar. Peki aynı tür bitkiden elde ediliyorsa siyah ile yeşil çay arasındaki fark nedir? Fark kimyasal olarak işlenmelerinde ve oksitlenmelerinde oluşur.

Yeşil Çay

Yeşil çay üretmek için çay yaprakları toplanır, kurutulur ve daha sonra ya Japon usülü olarak buharlaştırılırak ya da Çin usülü şeklinde tavada kızartılarak ısıtılır. Bu işlem oksitlenmeyi durdurur ve yaprakların kendi renklerini, tatlarını ve tazeliklerini korumalarını sağlar.

Siyah Çay

Siyah çay üretmek için yapraklar toplanır,  daha sonra ezilir, parçalanır ve kurumadan önce oksitlenmesi sağlanır. Bunun bir neticesi olarak yapraklar renk değiştirir ve kararak güçlü ve koyu bir tat ile aroma oluşturur.

Siyah Çay ile Yeşil Çay Arasındaki Fark
Siyah çay işlenirken oksitlenmeye bırakılır ve rengi kararır, yeşil çay oksitlenmediği için rengini ve tazeliğini korur.

Hangisinde daha çok kafein var?

Genelde yeşil çay siyah çaya kıyasla daha az kafein içerse de her zaman bu şekilde değildir. Kafeinin içeriği bitkiye, ve işlenme metotlarına göre değişiklik gösterir. Mayo Klinik bilgilerine göre bir bardak yeşil çaydaki kafein içeriği 24-40 mg arasında, bir bardak siyah çaydaki kafein içeriği ise 14-61 mg arasındadır.

Hangisinde daha çok antioksidan var?

Hem yeşil hem de siyah çay kanseri ve başka hastalıkları önleyici antioksidanlar içerir. Yeşil çay üzerine sağlık noktasında yıllarca çok sayıda makale yazıldı ve araştırma yapıldı. Son yapılan araştırmalara göre yeşil çay kadar siyah çayın da faydaları var. Hem oksidasyon hem de oksidasyonsuzluk çaya farklı antioksidan bileşenler katar.

Siyah Çay ile Yeşil Çay Arasındaki Fark2
Siyah çay daha koyu ve aromalıdır. Yeşil çay daha hafiftir, tazedir ve daha az kafein içerir.

Siyah çay ile yeşil çay arasındaki farkları özetlemek gerekirse; siyah ile yeşil çay aynı familyadan gelir. Aralarındaki tek fark işlenmelerinden kaynaklanan tat, renk ve aromadır. Siyah çay daha koyu ve aromalıdır. Yeşil çay daha hafiftir, tazedir ve daha az kafein içerir. Siyah çay işlenirken oksitlenmeye bırakılır ve rengi kararır, yeşil çay oksitlenmediği için rengini ve tazeliğini korur. Siyah çay batıda daha popülerken, yeşil çay Uzak Doğu’da daha yaygındır. Siyah çay kahve gibi daha asidiktir ve bazen bu asidi ve koyuluğu azaltmak için limon kullanılır.

Beyaz Çay

Beyaz çay ise minimum seviyede işlenmiş ve oksidize edilmemiş çaydır. Yani bunun anlamı şudur; beyaz çay doğal antioksidanlar içerir fakat çok fazla tadı ve rengi yoktur.

Facebook Yorumları

Yorum yapın