2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Kripto Endüstrisinden ABD’li Politikacılara Bağış Yağıyor!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin ve kripto piyasası düşüşte olmasına rağmen artmaya devam eden bir şey var: kripto sektörünün ABD’li siyasetçilere yaptığı bağışlar!

Binance indirim kodu

Kripto para borsalarından, risk sermayedarlarından ve yatırımcılardan gelen siyasi bağışlar, mevcut, iki yıllık ara seçim döngüsünün ilk 15 ayından Mayıs ayının sonuna kadar iki katına çıkarak 52 milyon dolara ulaştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Kripto sektöründen ABD’li politika yapıcılara akan siyasi bağışlar, TerraUSD stabilcoinin çöküşünün Mayıs ayında fiyatların düşmesine ve endüstrinin daha fazla sorgulanmasına yol açmasına rağmen artış gösterdi.

Kripto borsası FTX’in CEO’su Ryan Salame, Mayıs ayında American Dream Federal Action’a 8 milyon dolar bağış yaparak toplam bağış miktarını 12 milyon dolara çıkardı. FTC’in bağış yaptığı American Dream Federal Action, bu paranın 7.6 milyon dolarını Donald Trump’ın da üyesi olduğu Cumhuriyetçi siyasilere harcadı.

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried ise, Mayıs ayı boyunca, 32.5 milyon dolar bağış yaparak, siyasi gruplara en çok bağış yapanlardan biri oldu. SBF ayrıca, Demokratları destekleyen bir gruba 500.000 dolar bağışladı.

Benzer şekilde siyasilere destek olan bir diğer gruba, Andreessen Horowitz, Marc Andreessen ve Benjamin Horowitz’in kurucu ortakları 1 milyon dolarlık bağış yaptı. Multicoin Capital yönetici ortakları Tushar Jain ve Pyahm Samani’nin her biri 125.000 dolar bağışladı.

Bankman-Fried ayrıca Protect Our Future adlı bir yardım kuruluşuna da 23 milyon dolar bağışlamıştı.

FTX’in bağışlarından en çok yararlananlardan biri, yeni oylamanın yapıldığı bir bölgede Illinois Cumhuriyetçi Temsilcisi Mary Miller ile karşı karşıya gelen Temsilci Rodney Davis. American Dream, Davis’i desteklemek için 1.3 dolar harcadı. Miller, eski Başkan Donald Trump tarafından destekleniyor.

Peki bu bağışlar neden önemli?

ABD’de siyasilere bağış yaparak lobicilik faaliyetleri yürütebilirsiniz. ABD Başkanı Biden geçtiğimiz aylarda kripto sektörünün düzenlenmesi için bir kararname yayınlamıştı. Kripto sektöründe ciddi yatırımları olan büyük oyuncular herhangi bir olumsuz düzenlemeden etkilenmemek için lobicilik faaliyetlerini yürütüyorlar.

İlgili Haber:  Linkin Park’tan Mike Shinoda İlk NFT Müzayedesini Gerçekleştiriyor

Geçtiğimiz günlerde Financial Times bu konuyu gündeme getirmiş ve “Teknoloji uzmanları Washington’u kripto endüstrisinin etkisine direnmeye çağırıyor” başlığıyla ABD’li siyasilere bir mesaj vermişti.

Haberde, ABD’li senatörlere gelişen kripto para birimi endüstrisini çökertmeye teşvik etmek için güçlerini birleştirmeleri ve blok zinciri şirketleri tarafından finanse edilen lobi faaliyetlerine karşı mücadele etmeleri söyleniyordu.

Harvard öğretim görevlisi Bruce Schneier, eski Microsoft mühendisi Miguel de Icaza ve Google Cloud Kelsey Hightower’ın baş mühendisi de dahil olmak üzere toplam 26 bilgisayar bilimcisi ve akademisyen, ABD’li senatörlere kripto yatırımlarını ve blok zinciri teknolojisini ağır bir şekilde eleştiren bir mektup yazmışlardı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar