SLR ile DSLR Arasındaki Fark

Son güncelleme: 5 ay önce

Fotoğraflar anıları saklamak için ayrılmaz bir parçadır. Dijital fotoğrafçılığın günlerinden önce analog filmler vardı. Son birkaç yıldır film genel olarak kaybolmaya başlamasına rağmen, tartışmamıza kendisiyle başlıyoruz.

SLR (Single Lens Reflex) veya Tek Lens Refleks kamera, eski bir soruna yenilikçi bir çözüm getirmesi nedeniyle daha iyi fotoğraflara izin veren bir tür kameradır. Çoğu kameranın hedefinden iki ışık yolu var, biri objektife yön verirken diğeri vizöre yönlendiriliyor. Bu, nihai fotoğrafın vizörde gördüğünüzden biraz farklı olmasına neden olur. SLR kameralar, lensi görmenizi sağlayan belirli bir mekanizma kullanarak bunu sabitler. Fotoğrafı çekmek için düğmeye bastıktan sonra, mekanik mekanizma ışığın arkasındaki filmi izlemesi için hareket eder.

Çoğu SLR, en yüksek kaliteye olan ihtiyaç duyulan profesyonel fotoğrafçılıkta kullanılır. Gelişmiş özelliklerin çoğunun aynı kamerada değil, SLR’lerde de olması şaşırtıcı değildir.

Fotoğrafın erken safhalarında, LCD vizörün popülerliği arttı. LCD vizör, genellikle görüntü algılayıcı üzerindeki görüntüsünü aldığından, zaten bir SLR olarak düşünülmelidir; ama değildir. SLR’ler manuel kontroller, değiştirilebilir objektifler gibi gelişmiş özelliklere sahip bir üst sınıf kameralar sınıfına dönüşmeye başladı. Artık sadece ışık yolu ile ilgili değillerdi.

DSLR veya SLR’nin dijital versiyonu Dijital Tek Lens Refleks, temel olarak, filmdeki görüntüyü kaydederek bir hafıza kartına kaydetmekten dönüştürülen bir SLR’dir. SLR’nin gelişmiş özelliklerinin birçoğunu hala çok daha üstün yapan birkaç iyileştirme ile birlikte paylaşır.

Hafıza kartlarının doğası ve günümüzde mevcut olan yüksek kapasiteler, profesyonel bir fotoğrafçının saklama ortamını sıkça değiştirmesi gerekmediği anlamına geliyor. Çok kaliteli sensörlerin kullanılması, aldığınız görüntüyü anında inceleme imkânıyla birleştiğinde modern fotoğrafçılara yadsınamaz bir avantaj kazandırıyor.

SLR ve DSLR, meslektaşları ile karşılaştırıldığında birkaç kat daha pahalı olmasına rağmen, profesyonel fotoğrafçılıkta vazgeçilmez araçlardır. Paraya sahip olan hobiciler bile, fotoğraf üzerindeki yeteneklerini tadabilir ve geliştirebilirler. Çoğu teknoloji geliştikçe, fotoğraf teknolojisinde de aynı şey geçerlidir. DSLR, SLR’den sadece bir sonraki evrimsel adımdır.

SLR ile DSLR Arasındaki Fark

SLR ile DSLR arasındaki fark özetlenecek olursa; SLR, küçük kameralardaki iki lens yerine büyük kameralar tarafından kullanılan tek mercekleri (bir tanesi atış için, diğeri de atış yapımı için görüntüleme için) başvurmak için kullanılan Tek Mercek Refleksi‘nin kısaltmasıdır.

 

Bir SLR fotoğraf makinesini normallerinden farklı kılan en önemli faktörler, mercekleri değiştirme yeteneğidir (dolayısıyla değiştirilebilir lens kameraları da denir) ve sensörün büyüklüğüdür.

DLSR

DSLR, şu an sahip olduğumuz gibi dijital fotoğraf çekebilen SLR fotoğraf makinelerine atıf yapan Dijital SLR fotoğraf makinesidir. (Fotoğraf çeker ve dijital formatta, yani Hafıza kartında saklarlar). Örneğin. Nikon D4, Canon 5D.

Film SLR

Öte yandan fotoğraf çekip bunları filmlerde saklayan SLR fotoğraf makinelerine sadece SLR deniyor. Bunlar günümüzde yaygın olarak kullanılmıyor.

Dijital Kamera

Normal kamera, birden fazla lens kullanma yeteneğine sahip değildir (lens kaldırılamaz). Onlar da daha küçük sensörler var.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın