Sofra tuzu ile deniz tuzu arasındaki en temel fark tatları, görünümleri ve işlenmelerindedir.

Deniz tuzu okyanus ya da tuzlu su göllerinin sularının buharlaşması ve çok az işlenmesi sonucu oluşur. Suyun kaynağına bağlı olarak tuzda bazı mineraller ve elementler kalır. Mineraller deniz tuzuna tat, renk katar ve irilik verir.

Sofra tuzu ise genelde yeraltı tuz kaynaklarından elde edilir. Sofra tuzu çok büyük işlemlerden geçerek minerallerden arındırılır ve kümelenmesini engellemek için genelde katkı maddesi kullanılır. Çoğu sofra tuzuna ek olarak iyot eklenir. İyot sağlıklı bir tiroit için faydalı bir besin maddesidir.

Her ne kadar deniz tuzunun daha sağlıklı olduğu hep söylense de; deniz tuzu ile sofra tuzu aynı temel besin değerlerine sahiptirler. Deniz tuzu ve sofra tuzu ağırlıklarına bağlı olarak kıyaslanabilir miktarda sodyum içerir.

Deniz tuzu organiktir, doğaldır, saftır ve daha az işlenmiştir. Sofra tuzu ise yüksek derecede rafine edilmiştir, ağır bir şekilde işlenmiştir.

Deniz tuzu doğrudan olarak deniz suyunun buharlaşmasıyla oluşur. Deniz tuzu genelde işlenmez veya çok az işlenir ve dolayısıyla içeriğinde magnezyum, potasyum, kalsiyum gibi mineraller içerebilir.

Sofra tuzu ise yeraltı tuz depolarından elde edilir ve ağır bir şekilde işlenir ve güzel bir görünüm kazandırılır. İşlenme sırasında içeriğindeki mineraller arındırılır ve kümelenmeyi engellemek için ek maddeler kullanılır.

Pazarlama noktasında deniz tuzu daha sağlıklı olarak pazarlansa da sofra tuzu ile aralarında çok fazla fark yoktur. Deniz tuzunda sofra tuzuna kıyasla genelde daha az iyot bulunur.

Deniz tuzu ile sofra tuzu arasındaki en büyük fark aslında görünümdür. Deniz tuzu işlenmediği için iri, şekilsiz ve büyüktür. Sofra tuzu ise işlendiği için çok düzgün şekilli ve küçüktür. Sofra tuzu deniz tuzunun makyajlı halidir. Kozmetik ve estetik yaptırmış halidir. Deniz tuzu ve sofra tuzu besin değeri olarak aynıdır. Sofra tuzunda ek olarak iyot vardır. Deniz tuzunda ise mineraller bulunabilir. Sağlıkçılar deniz tuzundaki mineral miktarının anlamlı bir fayda sağlamayacak kadar az olduğunu söyler.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın