11 Ağustos 2022, Perşembe
24.6 C
İstanbul

Solana Ağındaki Kesintiler Likidasyona ve Kullanıcı Kaybına Neden Oluyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Solana, hafta sonu bir kez daha ağ tıkanıklığı yaşadı. Solana ekibi, Cuma’dan Cumartesi’ye kadar devam eden kesintiyi doğruladı ve spam gönderen botlar nedeniyle ağa aşırı yüklendiğini belirttiler.

Binance indirim kodu

Solana’da validatörleri (doğrulayıcılar) çalıştıran bir yazılım ve blok zinciri şirketi olan Laine’ye göre, Solana tabanlı merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerindeki likidatörler, kullanıcıların teminatlarını doldurmalarını önlemek için ağa botlar göndererek aşırı yüklendiler ve bu da teminatlı pozisyonların likidasyonuna neden oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Solana ve diğer blok zincirlerdeki DeFi kredi protokollerinde kaldıraç elde etmek için, kullanıcıların kredinin temerrüde düşmeyeceklerinden emin olması için teminat sağlamaları gerekir. Teminat oranı belirli bir eşiğin altına düşmemelidir. Fiyatlar düştüğünde, kullanıcıların likidasyondan kaçınmak için teminatlarını doldurmaları gerekir.

Öte yandan, likidatörler, bir ödül kazanacakları için lik edilen pozisyonlardan yararlanırlar. Bu ödül yüzünden, Solana DeFi projelerindeki likidatörler ağa aşırı yüklenir ve kullanıcıların teminatlarını tamamlamasını engeller. Özellikle piyasanın çok oynak olduğu zamanlarda, DeFi’deki birçok kaldıraçlı pozisyon likidasyon için uygun hale gelir.

Bu arada likidatörler birinci olmak ve ödülü kazanmak için aynı işlemi düzinelerce veya yüzlerce kez yaparlar. Bu işlemlerin her zaman geçerli bir işlem olma zorunluluğu da yoktur. Dolayısıyla geçersiz işlemlerle ağ spam yağmuruna tutulabilir.

Solana ekibi yaptığı açıklamada Solana ağının “karmaşık ve komplex” işlemlerle çok ağır bir bot saldırısına uğradığını söyledi. Solana ekibi bu kesintileri “büyürken yaşanan acılar ve sancılar” olarak görüyor.

Solana, “bu sorunun etkilerinin hafifletilmesi” için bir güncelleme yayınladı. Ekip ayrıca önümüzdeki 8 ila 12 hafta içinde daha fazla gelişme yayınlamayı planladığını söyledi.

Kullanıcılar Solana ağını terk mi ediyor?

Solana’nın en büyük borç verme (lending) protokolü Solend (SLND), kullanıcıların likidasyon sorunundan kötü şekilde etkilendiğini itiraf etti. “Kullanıcıların ağ tıkanıklığı nedeniyle likidasyondan kendilerini kurtaramadıklarının acı bir şekilde farkındayız ve çözüm arıyoruz” dendi.

İlgili Haber:  Kripto Endüstrisi Sanal Zirvede Buluşuyor: Katılımcılar Arasında Binance, Coinbase ve FTX CEO’ları da Yer Alıyor

Twitter’da bir kullanıcı teminatını tamamlayamadığı için 500 SOL (yaklaşık 43.000 dolar) kaybettiğini iddia etti. “Dün 8 saatten fazla kredimi geri ödemeye çalıştım ama yaptığım her işlem başarısız oldu ve sonunda lik edildim” dedi.

Daha önce de haberini yaptığımız gibi, Solana bu yılın başlarında birkaç saatliğine yine çökmüştü. Daha önce de geçen sene Eylül ayında 18 saatlik bir ağ kesintisi yaşanmıştı.

Tüm bu sorunlar karşısında kullanıcılar ağı terkediyor olabilir. Sosyal medyada pek çok kullanıcı “artık kesintilerin bıkkınlık seviyesine geldiğini” belirtiyor.

Bir başka sosyal medya kullanıcısı Solana’yı Bitcoin ile kıyaslayarak, “Bitcoin ağı üzerinde BTC’nizi her zaman çekebilirsiniz. Biraz zaman alır, ancak asla takılıp kalmaz. Dersimi öğrendim ve bu saçmalıktan bıktım” dedi.

Son zamanlarda yaşanan kesintilerin etkisi var mıdır bilinmez ancak Solana son 7 günde %40’a yakın değer kaybetti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

1 Yorum

  1. Değer kaybeden sadece solana imiş gibi haber yapılıyor. Basta btc olmak üzere neredeyse tüm alt coinler düşüş yaşıyor. Evet solananin bu saldirilara dayanıklı olmasi gerekiyor. Ancak düşüş genel anlamda var.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
%d blogcu bunu beğendi: