26 Mayıs 2022, Perşembe
17.5 C
İstanbul

Solana, Geçen Hafta Gerçekleşen Ağ Çöküşü ile İlgili Dikkat Çeken Bir Rapor Yayınladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Solana, başlangıçta “kaynak tükenmesini” ağ çöküşünün temel nedeni olarak açıklamıştı; ancak geçtiğimiz gün yayınlanan detaylı raporda farklı noktalar dikkat çekiyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Solana, geçen hafta yaşanan ağ kesintisi hakkında ilk detaylı raporunu yayınladı.
  • Solana Vakfı, botların neden olduğu bir işlem selinin “aslında bir hizmet reddi saldırısı”(DDoS) olduğunu belirtti.

Haftalarca süren fiyat yükselişinin ardından Solana (SOL), 14 Eylül tarihinde yaklaşık 17 saat süren bir ağ kesintisi ile karşı karşıya kaldı. Söz konusu kesinti, Solana fiyatının %10’un üzerinde gerilemesine neden oldu. Solana Vakfı, ağ kesintisine dair detaylı raporunu geçtiğimiz gün yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Solana’ya “DDoS Saldırısı” Yapıldı

Rapora ilk genel bakış, geçen hafta Solana’nın resmi Twitter hesapları ve Solana Labs CEO’su Anatoly Yakavenko’nun attığı tweetleri doğruluyor. Özünde, Solana ağı, saniyede 400.000’e kadar sabitlenen bir işlem seli tarafından boğuldu ve ağ bu nedenle çöktü.

Rapor, büyük oranda geçen haftaki bilgilerle aynı çizgide olsa da; Solana’nın güncellenmiş dili daha dikkat çekici görünüyor. Raporda, “Ağın durmasının nedeni aslında bir hizmet reddi saldırısıydı.” ifadeleri kullanılıyor.

Solana’nın açıklaması, geleneksel bir DDOS saldırısı veya dağıtılmış hizmet reddi saldırısı (web sitelerini ve diğer sunucuları devre dışı bırakabilecek türden) olmasa da; sonucunun benzer olduğunu gösteriyor.

Sonuçta, kesinti karşısında Solana ağının doğrulayıcıları, ağı güncellemeyi ve yeniden başlatmayı denedi; ve son onaylanan bloktan yeni bir hard fork oluştu. Solana’nın raporuna göre, gerekli doğrulayıcıların %80’inde yeniden başlatma çabasını koordine etmek, düğümleri güncellemek ve ağı tekrar çalışır duruma getirmek 14 saat sürdü.

Solana Topluluğuna Teşekkür Edildi

Raporda, “Bu sorunu çözmek için bir araya geldikleri için doğrulayıcı topluluğa, mühendislere ve tüm Solana ekosistemine teşekkür ederiz. Bu gibi sorunların olduğu nadir durumlar, herkes için rahatsız edicidir ve merkezi olmayan bir ağda bir şeyi düzeltmeniz gerektiğinde, bu gerçek bir topluluk birlikteliği olur.” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Haber:  Bitcoin 60.000 Dolar Direncini Kıramadan %5 Oranında Geriledi: İşte Nedeni

Solana Vakfı, topluluğun yardımıyla önümüzdeki haftalarda daha sağlam bir teknik rapor yayınlamayı planladığını da ekledi.

Kripto Para Piyasasında Gerileme

Daha geniş anlamda kripto para piyasası, bugün ciddi bir düşüş yaşıyor. Kripto para piyasasının toplam değeri son 24 saatte %10 seviyesinde geriledi; Solana (SOL) ise şu dakikalarda 140 Dolardan işlem görüyor ve bu fiyat, Solana için son bir haftada %18 civarında bir değer kaybı yaşandığı anlamına geliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar