8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Solana Ağındaki Her Bir İşlem, Google Üzerinde Yapılan İki Aramadan Daha Az Enerji Harcıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kısa bir süre önce yayınlanan bir rapor, Solana ağının enerji tüketimini mercek altına aldı.

Binance indirim kodu

Çevre ile ilgili endişeler nedeniyle Blockchain endüstrisinin üzerindeki baskı, giderek daha fazla krize neden oluyor. Son zamanlarda özellikle İskandinav ülkelerinde bu tür düşünceler artmaya başlamıştı. Yeni yayınlanan bir rapor bu bağlamda, SOL ağı üzerindeki bir işlemin, Google üzerinde iki kez arama yapmaktan daha az enerji harcadığını kanıtlama çalıştı.

Binance indirim kodu

Söz konusu rapor, Solana’nın enerji tüketimi ile ilgili şunları söyledi: “Bu rapor, SOL ağının büyümesiyle birlikte yeniden hesaplanabilecek bir şekilde dinamik bir analiz yapma imkanı sağlıyor. 2021 yılının Kasım ayında Solana Vakfı’nın sağladığı verilere göre, SOL üzerindeki her bir işlem 0.00051 kWh ya da diğer bir ifadeyle 1.836 Joule enerji gerektirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Rapor, enerji ve iklim uzmanı Robert Murphy ile birlikte çalışılarak ortaya çıkarıldı. Çalışmanın amacı, Solana Global State Machine üzerindeki işlemlerin çevre üzerindeki etkisini araştırmaktı. SOL ağı “Proof of Stake” mekanizmasıyla çalıştığı için, Blockchain’in güvenliği enerji tüketiminden bağımsız bir şekilde sağlanıyor. Bununla birlikte çok fazla enerji gerektiren bir madencilik uygulaması da bulunmuyor. “Proof of History” ve “paralel işleme” gibi diğer teknolojiler de, SOL’ün daha düşük enerji tüketimi ile çalışabilmesine imkan sağlıyor.

Solana, Bitcoin’in Kullandığı Enerjiden Çok Daha Düşük Enerjiyle Çalışıyor

“Proof of History” mekanizması, aynı bir kriptografik saat gibi çalışıyor. Ağ üzerindeki node’lar, Blockchain üzerindeki gerçekleşen işlemler için zamansal olarak senkronize oluyorlar. Bunun ardından ise “Proof of Stake” kontrolü gerçekleşiyor. Bu işlem, SOL ağındaki işlemlerin çok düşük miktarlarda enerji tüketimiyle birlikte çok yüksek hızlarda gerçekleşmesini sağlıyor. Solana ağı, saniyede 65.000 işlem gerçekleştirme kapasitesi ile birlikte Ethereum’dan 2.000 kat daha hızlı olmasıyla biliniyor.

İlgili Haber:  Ripple, Çeşitli Güneş Enerjisi Projelerine 44 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

SOL ağının toplam enerji tüketimi ise, yıllık olarak gerçekleşen 20.000.000 adet işlem ile birlikte 3.186 gigawatt saat olarak ölçüldü. Bu da ortalama olarak, Amerika’da 1.000 hanenin toplam enerji tüketiminden daha azına tekabül ediyor. Bununla birlikte Bitcoin ağı ise, Cambridge Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, 119 terawatt saat ile Hollanda’nın tamamının tükettiği enerjiye eşit bir enerji tüketimine sahip.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar