Solana, Söylentilere Göre “Ethereum Killer” Olabilmek İçin 450 Milyon Dolar Yatırım Alacak

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Ethereum’un en büyük rakiplerinden biri olan Solana, eğer 450 milyon dolarlık yatırım turu iddiaları doğruysa, DeFi ve NFT’ler gibi merkeziyetsiz uygulamalar alanında tercih edilen blockchain olma yolunda büyük bir adım atmış olabilir. Solana yetkilisi bu iddiaları doğrulamadı ancak iddialar hakkında kesin bir yalanlama da yayınlanmadı:

blank

“Bu bilgi bizim ekibimiz tarafından yayılmadı, bu haberin düzeltilmesini istedik ancak bu talebimiz reddedildi. Bu bilgi resmi olarak Solana tarafından paylaşılmadığı için bu konuyla ilgili ek yorumlarda bulunamayacağız.”

blank

Solana Çok Daha Küçük Çaplı Bir Yatırım Turu Planlamıştı

Solana Mart ayında küçük bir yatırım turu planlamış ancak Bitcoin’in de 64.671 dolar ile kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorunu kırmasıyla beraber artan talep karşısında planlarını genişletmişti.

solana

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

SOL, Serum gibi birçok merkeziyetsiz ürüne ev sahipliği yapıyor. Serum, milyarder FTX kurucusu Sam Bankman-Fried tarafından kurulan ve kurulduğu tarih olan Ağustos ayından bu yana 4 milyar dolarlık işlem hacmini geçen bir merkeziyetsiz borsa olarak dikkat çekiyor. Ayrıca Solana üzerinde bir NFT pazarı olan Solible ve bir non-custodial kripto para cüzdanı uygulaması olan Atomic de yer alıyor. Yatırım turu iddiaları ise Decrypt platformu üzerinden yayılmıştı.

Toplanan Para Solana Blockchain’inin Geliştirilmesi İçin Kullanılacak

Habere göre toplanan para blokchain’i daha da geliştirmek ve blockchain’in daha büyük bir piyasa payı alması için kullanılacak. Ayrıca bu paranın belirli bir miktarı, geliştiricilerin rakip blockchain’ler yerine Solana üzerinde uygulama geliştirmeleri için teşvik olarak kullanılabilir, bu tür bir adım yeni çıkan bir blockchain için önemli olabilir. Mayıs ayında Solana, MATH Global ile işbirliğine gidip, ağ üzerindeki projeleri desteklemek için 20 milyon dolar bağışlamıştı. Ayrıca Brezilya, Rusya, Hindistan ve Ukrayna’da yeni başlayan projeleri desteklemek için de 60 milyon dolar toplanmıştı. Haziran ayında ise Solana, ROK Capital ile işbirliğine giderek Güney Kore’deki genişleme planları için 20 milyon dolarlık bir fon daha başlatmıştı.

Ağ tıkanmaları yüksek işlem ücretleri yüzünden zorlanan Ethereum, büyük çoğunluğu Ethereum blockchain’i üzerinde kurulan DeFi ürünlerine olan talebi karşılamakta epey zor zamanlar geçirmişti. Ethereum işlem ücretleri Mayıs ayında bir rekor kırarak 70.8 dolara ulaşmıştı. Verilere göre Solana saniyede 1.000’in üzerinde işlem gerçekleştirme kapasitesine sahipken, Ethereum için bu miktar yalnızca 14 civarında kalıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend