8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Ethereum’un Rakibi Olarak Konumlandırılan Solana, Yedi Saatlik Kesinti Yaşadı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Solana çökmelere doyamıyor.

Binance indirim kodu

Solana son bir yıl içinde 5’ten fazla kesinti yaşadı. En son kesinti 7 Ocak 2022’de gerçekleşmişti. Analistler ve uzmanlar bu kesintilerin likidasyona ve kullanıcı kaybına neden olduğunu belirtiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Peki bu son yaşanan kesintinin sebebi ne? Sebep Solana ağında NFT mint etmeye çalışan botlar!

Solana tabanlı Candy Machine adlı bir NFT mint programı, Cumartesi günü geç saatlerde NFT mint etmek isteyen botlardan gelen yoğun bir talep trafiği altında kaldı ve bu durum Solana’nın ana ağının konsensüsten düşmesine ve doğrulayıcılara ait düğümlerin çökmesine neden oldu. Limenya notu: doğrulayıcılar yani validatörler, blok zincirinin bütünlüğünü korumak için işlemleri doğrulayan bilgisayarlardır.

Solana Vakfı yaptığı açıklamada, trafiğin akşam 8 civarında saniyede 4 milyon işlemle rekor bir seviyeye ulaştığını söyledi. Pazar sabahı, doğrulayıcılar toparlanmaya başladı ve Solana ağı ile birlikte düğümler yavaş yavaş tekrar online hale gelmeye başladı.

Solana ağı, Ocak ayında 18 saat kadar süren bir kesinti yaşadı ve bu durum, tokenlerini çekemeyen ve portföylerinin düşüşünü izleyen kullanıcıların öfkesine yol açtı.

Bloomberg verilerine göre, Solana’nın SOL tokeninin fiyatı bir gecede %7.4 düşerek 83.90 dolara düştü. Pazar günü ise yaklaşık %2 düştü. Solana en son ATH’sini geçen sene Kasım ayında yapmış ve 259 dolara kadar çıkmıştı. Ancak şu an ATH’den beri yaklaşık %66 değer kaybetmiş durumda.

İlgili Haber:  "Ethereum Katili" Denilen Solana Yine Çöktü! Solana'nın Sorunu Ne?

Solana Labs kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, kesintinin ardından attığı bir tweetler, ağdaki doğrulayıcıları bu kadar çabuk birlikte çalıştıkları için alkışladığını söyledi. “Bu kadar çok yeni insanın birlikte hareket ettiğini ve işi sahiplendiğini görmek harika” diye ekledi.

Metaplex adlı Twitter hesabından yapılan açıklamada ise bundan böyle Candy Machine NFT mint programı üzerinden gerçekleştirilen geçersiz işlemlerin 0.01 SOL (0.89 dolar) ile cezalandırılacağı belirtildi. Bu şekilde bot saldırılarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Hafta sonu NFT’lere olan talebin ağırlığı altında mücadele eden tek ağ Solana değildi! Bored Ape Yacht Club yaratıcısı Yuga Labs tarafından çıkarılacak bir metaverse oyununda sanal arsa satın alma talebi Cumartesi günü o kadar yüksekti ki, Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin hızla artmasına ve ağın tıkanmasına neden oldu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar