4 Temmuz 2022, Pazartesi
20.3 C
İstanbul

Solana Yine Çöktü: SOL’da Son Durum Ne?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Solana ağı tıpkı geçen haftalarda olduğu gibi geçtiğimiz gün yine bir kesinti yaşadı. Kaynakların ağın 4 saat boyunca çevrimdışı kaldığını bildirdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Solana ağı yine çöktü.
  • Blok zinciri geçtiğimiz haftalarda da iki ayrı kesinti yaşamıştı.
  • Bazı analistler, çöküşün bir DDoS saldırısı nedeniyle gerçekleştiğini dile getiriyor.

Solana ağı yine çöktü. Bu sefer sorun ne?

Binance indirim kodu

Solana’da Bir Kesinti Daha

Solana blok zinciri, sadece birkaç ay içinde ağı tıkayan ve işlemlerin başarısız olmasına neden olan üçüncü bir kesinti olayına maruz kaldı. Kullanıcılar, bunun bir DDos saldırısından mı kaynaklandığını yoksa yalnızca ağ sorunları kaynaklı mı olduğunu tartışıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Coinbase, Wu Blockchain ve Reddit kullanıcıları, ağın yavaşlamasına ve işlemlerin başarısız olmasına neden olan bir olay yaşanmış olabileceğini dile getirdi. Ancak Solana Labs’in kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, herhangi bir DDoS saldırısı olduğu iddialarını reddetti.

4 Ocak tarihindeki kesinti, Solana tabanlı merkezi olmayan borsa Radium’daki bir İlk DEX teklifi (IDO) nedeniyle ağın botlarla tıkandığı önceki kesintiden yaklaşık bir ay sonra gerçekleşti.

Ağ Kesintisinin Nedeni DDoS Saldırısı mı?

Wu Blockchain’e göre Solana ağı, bir DDoS saldırısının sonucu olarak 4 Ocak tarihinde yaklaşık 4 saatlik bir kesinti yaşadı. Ancak Solana.Status, ağın bu süre boyunca %100 çalışma verimine sahip olduğunu belirtti.

Reddit’teki r/CryptoCurrency grubunda dün yayınlanan bir gönderide ise olası DDoS ve ağ kesinti süresi civarında başarısız SOL işlemleriyle ilgili sorunları bildiren çeşitli kullanıcıların ekran görüntüleri paylaşıldı. Ayrıca önde gelen kripto para borsası Coinbase, son 24 saat içinde borsasındaki başarısız SOL işlemlerine yönelik “düşük performans” hakkında bir rapor verdi.

Tüm bu iddialara karşın Solana Labs kurucu ortağı Yakovenko, bugün erken saatlerde Twitter’da bir açıklama paylaştı. Ağ sorunlarının bir DDoS saldırısı ile ilgili olmadığını belirten Yakovenko, son ağ çöküşünü “sadece yeni bir çalışma zamanı ticarileştirilmesinin acısı” olarak nitelendirdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar