25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Solana Yine Çöktü: SOL’da Son Durum Ne?

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Solana ağı tıpkı geçen haftalarda olduğu gibi geçtiğimiz gün yine bir kesinti yaşadı. Kaynakların ağın 4 saat boyunca çevrimdışı kaldığını bildirdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Solana ağı yine çöktü.
  • Blok zinciri geçtiğimiz haftalarda da iki ayrı kesinti yaşamıştı.
  • Bazı analistler, çöküşün bir DDoS saldırısı nedeniyle gerçekleştiğini dile getiriyor.

Solana ağı yine çöktü. Bu sefer sorun ne?

Binance indirim kodu

Solana’da Bir Kesinti Daha

Solana blok zinciri, sadece birkaç ay içinde ağı tıkayan ve işlemlerin başarısız olmasına neden olan üçüncü bir kesinti olayına maruz kaldı. Kullanıcılar, bunun bir DDos saldırısından mı kaynaklandığını yoksa yalnızca ağ sorunları kaynaklı mı olduğunu tartışıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Coinbase, Wu Blockchain ve Reddit kullanıcıları, ağın yavaşlamasına ve işlemlerin başarısız olmasına neden olan bir olay yaşanmış olabileceğini dile getirdi. Ancak Solana Labs’in kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, herhangi bir DDoS saldırısı olduğu iddialarını reddetti.

4 Ocak tarihindeki kesinti, Solana tabanlı merkezi olmayan borsa Radium’daki bir İlk DEX teklifi (IDO) nedeniyle ağın botlarla tıkandığı önceki kesintiden yaklaşık bir ay sonra gerçekleşti.

Ağ Kesintisinin Nedeni DDoS Saldırısı mı?

Wu Blockchain’e göre Solana ağı, bir DDoS saldırısının sonucu olarak 4 Ocak tarihinde yaklaşık 4 saatlik bir kesinti yaşadı. Ancak Solana.Status, ağın bu süre boyunca %100 çalışma verimine sahip olduğunu belirtti.

Reddit’teki r/CryptoCurrency grubunda dün yayınlanan bir gönderide ise olası DDoS ve ağ kesinti süresi civarında başarısız SOL işlemleriyle ilgili sorunları bildiren çeşitli kullanıcıların ekran görüntüleri paylaşıldı. Ayrıca önde gelen kripto para borsası Coinbase, son 24 saat içinde borsasındaki başarısız SOL işlemlerine yönelik “düşük performans” hakkında bir rapor verdi.

Tüm bu iddialara karşın Solana Labs kurucu ortağı Yakovenko, bugün erken saatlerde Twitter’da bir açıklama paylaştı. Ağ sorunlarının bir DDoS saldırısı ile ilgili olmadığını belirten Yakovenko, son ağ çöküşünü “sadece yeni bir çalışma zamanı ticarileştirilmesinin acısı” olarak nitelendirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend