25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Solana’da Yine Kesinti! Son Bir Haftada Yaşanan İkinci Büyük Sorun!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Solana, birkaç ay içinde 4 kez ağ kesintisi yaşadı. Bunların ikisi ise bu hafta içinde gerçekleşti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Solana blok zincirinde yine kesinti yaşandı.
  • Bu Solana ağında son bir haftada yaşanan ikinci; son birkaç ay içinde yaşanan dördüncü kesinti olarak dikkat çekiyor.

Solana blok zinciri, bu hafta ikinci kez ağ performansının bozulması olayıyla karşı karşıya kaldı. Solana’ya göre bu sefer sorun, yüksek hesaplama işlemlerindeki artış nedeniyle gerçekleşti.

Binance indirim kodu

Solana’daki Sorun Ne?

Sonuç olarak, saniyede 50.000 işlem (TPS) gerçekleştirebildiğini iddia eden Solana ağının kapasitesi sorunun ardından birkaç bin TPS seviyesine düşürüldü. Solana, kullanıcıların başarısız işlemler yaşamasının nedeni olarak bu sorunu belirtti ve geliştiricilerin, sorunu çözmek için çalıştığını ekledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Bu son ağ sorunu, kullanıcıların aynı sorunları yaşadığı Salı günkü benzer bir olaydan yalnızca birkaç gün sonra gerçekleşti. Birçok kişi Salı günü yaşanan kesintinin dağıtılmış bir hizmet reddi (DDoS) saldırısından kaynaklandığını iddia etse de; Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko bu iddiaları Twitter’dan reddetti. Yakovenko, kesintinin sadece “yeni bir çalışma zamanı ticarileştirilmesinin acısı” olduğunu söyledi.

“Solana Ağı Güvenli Değil”

Bu son olayların ortasında Cyber ​​Capital baş yatırım yetkilisi Justin Bons, Solana’yı desteklemediğini ifade etti ve projeyi neden desteklemediğinin nedenlerini sıralayan bir dizi tweet yayınladı. Bons, Solana’nın “sürekli olarak kötü bir davranış modeli sergilediğini” ve “cahil yatırımcıları çekmeye daha çok öncelik verdiğini” iddia etti.

Bons, ağın güvenliğini de sert bir biçimde eleştirdi ve DDoS saldırılarının tek endişe kaynağı olmadığını belirtti. DDoS’un %51 saldırısı ile birleştirilebileceğini söyleyen Bons, bu şekilde saldırganların “diğer paydaşlara da saldırarak ağ üzerinde geçici ve orantılı olarak kontrol elde edebileceğini” dile getirdi.

İlgili Haber:  Önümüzdeki Ekonomik Krizde Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Daha da Olgunlaşacak mı?

Yakovenko ise bu yorumları “saçmalık” olarak nitelendirerek; “DDoS’a özel bir anahtar vermek imkansız.” diye cevap verdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend