28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Solana’da Yine Kesinti! Son Bir Haftada Yaşanan İkinci Büyük Sorun!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Solana, birkaç ay içinde 4 kez ağ kesintisi yaşadı. Bunların ikisi ise bu hafta içinde gerçekleşti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Solana blok zincirinde yine kesinti yaşandı.
  • Bu Solana ağında son bir haftada yaşanan ikinci; son birkaç ay içinde yaşanan dördüncü kesinti olarak dikkat çekiyor.

Solana blok zinciri, bu hafta ikinci kez ağ performansının bozulması olayıyla karşı karşıya kaldı. Solana’ya göre bu sefer sorun, yüksek hesaplama işlemlerindeki artış nedeniyle gerçekleşti.

Binance indirim kodu

Solana’daki Sorun Ne?

Sonuç olarak, saniyede 50.000 işlem (TPS) gerçekleştirebildiğini iddia eden Solana ağının kapasitesi sorunun ardından birkaç bin TPS seviyesine düşürüldü. Solana, kullanıcıların başarısız işlemler yaşamasının nedeni olarak bu sorunu belirtti ve geliştiricilerin, sorunu çözmek için çalıştığını ekledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bu son ağ sorunu, kullanıcıların aynı sorunları yaşadığı Salı günkü benzer bir olaydan yalnızca birkaç gün sonra gerçekleşti. Birçok kişi Salı günü yaşanan kesintinin dağıtılmış bir hizmet reddi (DDoS) saldırısından kaynaklandığını iddia etse de; Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko bu iddiaları Twitter’dan reddetti. Yakovenko, kesintinin sadece “yeni bir çalışma zamanı ticarileştirilmesinin acısı” olduğunu söyledi.

“Solana Ağı Güvenli Değil”

Bu son olayların ortasında Cyber ​​Capital baş yatırım yetkilisi Justin Bons, Solana’yı desteklemediğini ifade etti ve projeyi neden desteklemediğinin nedenlerini sıralayan bir dizi tweet yayınladı. Bons, Solana’nın “sürekli olarak kötü bir davranış modeli sergilediğini” ve “cahil yatırımcıları çekmeye daha çok öncelik verdiğini” iddia etti.

Bons, ağın güvenliğini de sert bir biçimde eleştirdi ve DDoS saldırılarının tek endişe kaynağı olmadığını belirtti. DDoS’un %51 saldırısı ile birleştirilebileceğini söyleyen Bons, bu şekilde saldırganların “diğer paydaşlara da saldırarak ağ üzerinde geçici ve orantılı olarak kontrol elde edebileceğini” dile getirdi.

İlgili Haber:  Solana, Melania Trump ile NFT İşbirliği Yaptıklarına Dair İddiaları Reddetti

Yakovenko ise bu yorumları “saçmalık” olarak nitelendirerek; “DDoS’a özel bir anahtar vermek imkansız.” diye cevap verdi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar