1 Temmuz 2022, Cuma
22.7 C
İstanbul

Solana’daki Sorun Tam Olarak Ne? Gerçekten Ethereum Rakibi Olabilecek Mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Solana’daki sorun tam olarak ne? Solana’nın geçtiğimiz hafta yaşadığı kesinti sadece anlık bir “tökezleme” miydi; yoksa yükselen Ethereum rakibinin büyük bir proje olarak adlandırılmaya “hazır olmadığının” bir işareti miydi?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Solana (SOL), 7 Ağustos ile 7 Eylül tarihleri arasında %350 oranında arttı.
  • Ancak Solana ağı, Salı günü çöktü; ve 17 saat süren kesinti, SOL fiyatının %16 oranında düşmesine neden oldu.

Solana (SOL), 7 Ağustos ile 7 Eylül tarihleri arasında %350 oranında arttı. SOL, son iki hafta içinde, Dogecoin’i ve XRP’yi geride bırakarak piyasa değerine göre 6 numaralı kripto para olmayı başardı.

Binance indirim kodu

Solana’daki Sorun Tam Olarak Ne?

Ancak Salı günü, Solana ağı çöktü. 17 saat süren kesinti, SOL fiyatının %16 oranında düşmesine neden oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Solana’nın kurucusu Anatoly Yakovenko, Solana ağının üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir borsa olan Grape’in Raydium adlı tokeni için düzenlediği IDO (ilk DEX teklifi) sırasındaki botların söz konusu kesintiye neden olduğunu açıkladı. Yakovenko, ayrıca, bu kesintinin şimdi olmasının, Solana’nın 1 milyar kullanıcısı olduktan sonra olmasından “daha “iyi” olduğunu belirtti.

Bu, takdire şayan bir iyimserlik. Ancak Solana’nın 1 milyar kullanıcıya ulaşıp ulaşmadığı büyük bir soru işareti. Kripto endüstrisinde bugünlerde, neredeyse bir gecede yeni projeler ortaya çıkıyor, tokenler alev alıyor ve sonra ne olacağı çılgınca değişiyor.

Solana, En Güçlü Ethereum Rakibi mi?

Eski bir Qualcomm ve Dropbox geliştiricisi olan Yakovenko, 2017’de Solana teknik incelemesini yayınladı ve akıllı sözleşme ağını 2020’de başlattı. Üstelik Solana piyasadaki tek Ethereum rakibi de değil. Cardano (ADA), Polkadot (DOT), Stellar (XLM) ve Dfinity (ICP) gibi kripto projeleri de Ethereum’un diğer büyük rakipleri olarak görülüyor.

İlgili Haber:  3 Farklı Uygulamanın Bir Yıldır Kripto Çalmaya Devam Ettiği Ortaya Çıktı

Ancak Solana, bazı özellikleri ile diğerlerine göre daha çok öne çıkıyor. Her şeyden önce Solana, son derece hızlı olması ve kullanımının nispeten daha kolay olması ile kripto para kullanıcılarını cezbediyor. Solana ağı, saniyede 65.000 işlem (TPS) gerçekleştirdiğini iddia ediyor; Ethereum için bu sayı sadece 30 ve Bitcoin için ise 6’dır. Öte yandan akılda tutulması gereken bir diğer nokta, blok zincirlerin daha popüler hale geldikçe, daha yavaş olma eğiliminde olduklarıdır.

Bunlar için işin teknik tarafı diyebiliriz. Solana, işin reklam ve popülerlik kısmında da özellikle FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in (SBF) desteğinden ciddi bir şekilde yararlandı. SBF, Ocak ayında, 3 Dolar fiyatından yüklü miktarda Solana satın almak için bir tüccara teklif verdi; ancak Solana zengini olan tüccar, bu teklifi kabul etmedi. O günden bu yana SOL, 3 Dolar fiyatından 164 Dolar fiyatına yükseldi. Öte yandan son günlerde Solana, Steve Harvey ve Jason Derulo gibi ünlü isimlerin desteğini de kazanmayı başardı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar