9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Solana’daki Sorun Tam Olarak Ne? Gerçekten Ethereum Rakibi Olabilecek Mi?

Önemli Gelişmeler

Solana’daki sorun tam olarak ne? Solana’nın geçtiğimiz hafta yaşadığı kesinti sadece anlık bir “tökezleme” miydi; yoksa yükselen Ethereum rakibinin büyük bir proje olarak adlandırılmaya “hazır olmadığının” bir işareti miydi?

blank

Haberin Özeti

  • Solana (SOL), 7 Ağustos ile 7 Eylül tarihleri arasında %350 oranında arttı.
  • Ancak Solana ağı, Salı günü çöktü; ve 17 saat süren kesinti, SOL fiyatının %16 oranında düşmesine neden oldu.

Solana (SOL), 7 Ağustos ile 7 Eylül tarihleri arasında %350 oranında arttı. SOL, son iki hafta içinde, Dogecoin’i ve XRP’yi geride bırakarak piyasa değerine göre 6 numaralı kripto para olmayı başardı.

blank

Solana’daki Sorun Tam Olarak Ne?

Ancak Salı günü, Solana ağı çöktü. 17 saat süren kesinti, SOL fiyatının %16 oranında düşmesine neden oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Solana’nın kurucusu Anatoly Yakovenko, Solana ağının üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir borsa olan Grape’in Raydium adlı tokeni için düzenlediği IDO (ilk DEX teklifi) sırasındaki botların söz konusu kesintiye neden olduğunu açıkladı. Yakovenko, ayrıca, bu kesintinin şimdi olmasının, Solana’nın 1 milyar kullanıcısı olduktan sonra olmasından “daha “iyi” olduğunu belirtti.

Bu, takdire şayan bir iyimserlik. Ancak Solana’nın 1 milyar kullanıcıya ulaşıp ulaşmadığı büyük bir soru işareti. Kripto endüstrisinde bugünlerde, neredeyse bir gecede yeni projeler ortaya çıkıyor, tokenler alev alıyor ve sonra ne olacağı çılgınca değişiyor.

Solana, En Güçlü Ethereum Rakibi mi?

Eski bir Qualcomm ve Dropbox geliştiricisi olan Yakovenko, 2017’de Solana teknik incelemesini yayınladı ve akıllı sözleşme ağını 2020’de başlattı. Üstelik Solana piyasadaki tek Ethereum rakibi de değil. Cardano (ADA), Polkadot (DOT), Stellar (XLM) ve Dfinity (ICP) gibi kripto projeleri de Ethereum’un diğer büyük rakipleri olarak görülüyor.

İlgili Haber:  Robinhood Platformu Kripto Para Kullanıcısı Sayısını 9.5 Milyona Çıkardı

Ancak Solana, bazı özellikleri ile diğerlerine göre daha çok öne çıkıyor. Her şeyden önce Solana, son derece hızlı olması ve kullanımının nispeten daha kolay olması ile kripto para kullanıcılarını cezbediyor. Solana ağı, saniyede 65.000 işlem (TPS) gerçekleştirdiğini iddia ediyor; Ethereum için bu sayı sadece 30 ve Bitcoin için ise 6’dır. Öte yandan akılda tutulması gereken bir diğer nokta, blok zincirlerin daha popüler hale geldikçe, daha yavaş olma eğiliminde olduklarıdır.

Bunlar için işin teknik tarafı diyebiliriz. Solana, işin reklam ve popülerlik kısmında da özellikle FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in (SBF) desteğinden ciddi bir şekilde yararlandı. SBF, Ocak ayında, 3 Dolar fiyatından yüklü miktarda Solana satın almak için bir tüccara teklif verdi; ancak Solana zengini olan tüccar, bu teklifi kabul etmedi. O günden bu yana SOL, 3 Dolar fiyatından 164 Dolar fiyatına yükseldi. Öte yandan son günlerde Solana, Steve Harvey ve Jason Derulo gibi ünlü isimlerin desteğini de kazanmayı başardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend