Son 1 Ayda Borsalardan 88.500 BTC Çıkış Yaptı

Önemli Gelişmeler

Bitcoin’in borsalardaki arzı azalmaya devam ediyor. Viewbase’de yayınlanan rapora göre son 1 ayda kripto para borsalarından 88.519 adet BTC çıkış yaptı.

blank

2017’deki Bitcoin yükselişi ile 2020’deki yükseliş arasında ciddi bir fark var. 2017’de ICO ve ona bağlı olarak altcoin çılgınlığı vardı. İnsanlar deli gibi altcoin ticareti yapıyordu. 2017’de satın alınan BTC’ler altcoin ticareti için kullanılıyordu. 2020-21 sezonunda ise satın alınan BTC’ler cüzdanlarda saklanıyor.

blank

Koronavirüs’ün neden olduğu pandemi ile ABD teşvik paketleri adı altında dolar basmaya başladı. Bunun bir neticesi olarak kurumsal firmalar doların değer kaybedeceği endişesiyle alternatif hedge arayışlarına girdi. Bitcoin’i enflasyona karşı koruyan yarılanma mekanizması kurumsal firmaları kendisine çekti. Square, MicroStrategy gibi firmalar bitcoin yatırımı yapmaya başladılar. Satın alınan bitcoinler soğuk cüzdanlara taşındı. Ancak bu defa sadece kurumsal firmalar değil, küçük yatırımcılar da bitcoin’i ileride yükseleceği inancıyla borsalardan çekip cüzdanlarına taşıyor gözüküyor.

Viewbase’de yayınlanan son 30 günlük borsalardaki BTC arzına baktığımızda ciddi bir çıkış olduğu gözüküyor.

blank

Yukarıdaki grafikten görüleceği üzere Coinbase’den son 30 gün içinde toplam 84.558 BTC çıkış yapmış. Bu rakam Huobi’de 2553 BTC şeklinde. Son 30 günde borsalardan çıkış yapan BTC sayısı ise 88.519.

Coinbase ABD’nin en büyük kripto para borsalarından biri. Analistlere göre ABD’deki kurumsal firmaların bitcoin satın almak için ilk başvuracakları yer Coinbase. Borsadan çıkış yapan BTC’ler Coinbase’den satın alınan bitcoinlerin soğuk cüzdanlara taşındığına bir işaret olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

blank

Binance’in tarihsel bitcoin arzına baktığımızda düşüş çok açık bir şekilde görülüyor. 2019’da 247.000 BTC civarında olan arz, 2021’de 106.000’lere kadar düşmüş durumda. Bitcoin arzında neredeyse %57’lik bir düşüş demek bu.

Benzer şekilde Coinbase’in tarihsel BTC arzına baktığımızda Binance kadar olmasa da bir düşüş trendi görülüyor. Coinbase’de 2019’da 935.784 olan BTC arzı, 2021 itibariyle 805.619’a düşmüş durumda. Bu da yaklaşık %14’lük bir düşüş demek.

blank

Ekonomiye Giriş 101 dersinin en temel konusu arz-talep ilişkisidir. Çok talep gören bir şeyin arzı düşerse, fiyatı artar. Bitcoin’in son zamanlardaki artışını arz sıkışıklığına bağlayanlar var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend