24 Saat İçinde 400 Milyon Dolar Yatırılan BurgerSwap’ın Arkasında Türkler mi Var?

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

SushiSwap’tan sonra Uniswap’ın yeni bir klonu daha ortaya çıktı: BurgerSwap!

blank

DeFi ekosistemi büyümeye devam ederken, geliştiriciler Uniswap benzeri AMM’nin (otomatik market yapıcı) yeni bir klonunu geliştirdiler. Bu yeni klona BurgerSwap adı verildi.

Konuyla ilgili ilk tweetlerden biri Binance CEO’sundan geldi.

Binance CEO’su Zhao, Binance Akıllı Zinciri üzerinde başlatılan BurgerSwap’tan bahsetti ve “Kimler tarafından geliştirildiğini bilmiyorum ama BSC üzerinde canlıya alınmış bile” şeklinde bir tweet attı. Devamında ise, “Merkezi olmayan dünyaya hoş geldiniz. Herkes artıları ve eksileri ile bir şeyler üretebilir. Kimse onları durduramaz” dedi.

BurgerSwap, SushiSwap veya diğer alternatiflerin aksine, Binance Akıllı Zinciri üzerinde çalışıyor.

Tony Carson, Dr. Mehmet Sabir Kiraz ve Dr. Suleyman Kardas tarafından geliştirilen bir ERC-2917 uygulaması ve teşvik ve yönetim modelini değiştirerek Uniswap üzerinde iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Ekip, çekirdek kodların klon veya kopya olmadığını savunuyor.

SushiSwap’tan farkı ne?

BurgerSwap protokolü, yaklaşık 400 milyon dolarlık likiditeye sahip olduğundan, kullanıcılar BURGER tokenlerini şimdiden toplayabilir. Bununla birlikte, kod, uzman dış taraflarca değil, yalnızca ekip tarafından denetlenebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

BurgerSwap’ın temel farklılıklardan biri, protokol Binance Akıllı Zincir üzerinde olduğundan dolayı tüm BURGER tokenleri ETH yerine BNB çiftine sahip. Madencilik ödülü için, her bir varlığın aynı zamanda o varlığın likiditesinin en az %1’ini oluşturan bir BURGER çiftine sahip olması gerekiyor. Kullanıcılar %1’lik oranı değiştirmek için oy kullanabilirler.

Kullanıcıların, paylarını talep edebilmeleri için BURGER tokenlerini haftada bir kez stake etmeleri ve topluluk oylamalarına katılmaları gerekir. İşlem ücretleri %0.3 olarak belirlenmiş durumda ve bunun %10’u geliştirici ekibe gidiyor.

Protokolde likidite geçişi risklerinden kaçınmak için likidite sağlayıcısı (LP tokenlari) bulunmuyor.

Belki de bunun bir sonucu olarak, kullanıcılar BurgerSwap yield farming’inin bir parçası olmak için koin biriktirdikçe, Binance Coin (BNB) fiyatı son 48 saat içinde neredeyse %30 artış gösterdi.

BurgerSwap’ın geliştiricileri Türk mü?

BurgerSwap geliştiricileri yaptıkları açıklamada SushiSwap gibi anonim kalmak istemediklerini ifade etti. Ekipte 3 önemli figür gözüküyor; ERC-2917’yi geliştiren Tony Carson, Dr. Mehmet Sabir Kiraz ve Dr. Süleyman Kardaş. Ekibi incelediğimizde çoğunluğunu Türklerin oluşturduğunu görüyoruz. Bu belki de blockchain ekosisteminde Türkler tarafından geliştirilmiş en önemli projelerden biri olacak.

Binance CEO’su Zhao da attığı tweette, ekibin arkasında Türk blockchain araştırmacıları olduğunu belirtti.

Türk araştırmacıların projenin sadece ERC-2917 implementasyonunu yazdıkları, BurgerSwap platformunun ise bu teklif üzerine kurulduğu biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Tüm CryptoPunk NFT’lerini Satın Alan Ethereum Balinası Kim?

Tek bir alıcı, CryptoPunk NFT arzının %1'inden fazlasını satın alarak 6 milyon Dolardan fazla harcama yaptı. Ve hâlâ da...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend