12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

Son 24 Saatte Üretilen Ethereum’dan Daha Fazlası Dolaşımdan Çıkarıldı: Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

EIP-1559’un ağa deflasyonist baskı getirmesi gerekiyordu: Gerçekten de işe yarıyor…

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • EIP-1559, işlem ücretlerinin yakılmasına izin veren bir kod değişikliği idi.
  • Bu, Ethereum fiyatı üzerinde deflasyonist bir baskı oluşturuyor.
  • Bu baskı, ETH fiyatının yükselmesine olumlu katkı sağladı.

Ethereum ağında son 24 saatte üretilenden daha fazla Ethereum yakıldı: Bu da, bugün artık düne göre daha az ETH’nin piyasada olduğu anlamına geliyor. Ethereum uzmanları bunun ağ için bir ilk olduğuna inanıyor.

Binance indirim kodu

EIP-1559 Güncellemesinin Önemi

EIP-1559, ağ üzerinden daha fazla işlemin gönderilebilmesi için blok boyutlarının genişlemesine izin veren bir kodlama değişikliği idi. Ethereum ağı, NFT’lerin popülaritesi ve kredi protokolü Aave ve Uniswap gibi merkezi olmayan finans uygulamalarının güç kazanması sayesinde uzun süre ağ tıkanıklıkları ile mücadele etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

EIP-1559’un ağa getirdiği en önemli yenilik ise; madencilere giden işlem ücretlerinin yakılarak dolaşımdan çıkarılması idi. Buradaki temel fikir, Bitcoin’den farklı olarak nihai bir sınırı olmayan toplam ETH arzını azaltmaktı.

EIP-1559, ETH arzının büyüme oranını düşürürken; ETH arzını mutlaka düşürmek için programlanmamıştır. Bunun nedeni, üretilen her blokta madencilerin yeni çıkarılan ETH’yi hâlâ ellerinde tutmasıdır. Yeni çıkarılan ETH miktarı, yakılan işlem ücretlerinden daha yüksek olduğu sürece toplam ETH arzı da artmaya devam eder.

ETH Arz Artışı Negatife Döndü

Ancak artık durum böyle değil; en azından bugün için.

Perşembe ve Cuma günlerini kapsayan 24 saatlik süreçte Ethereum’daki arz artışı negatife döndü. Madencilere giden 12.500 – 13.000 ETH’den daha fazlası ağda dolaşımdan çıkarıldı.

DeFi Pulse kurucu ortağı Scott Lewis ve Ethereum News kurucusu Evan Van Ness, bunun Ethereum’un “deflasyonist” bir yapıya dönüşmesinin ilk işareti olduğuna inanıyor.

İlgili Haber:  ETH Arzını Azaltacak Ethereum Güncellemesinin Ağustos Ayında Yayınlanması Bekleniyor

EIP-1559 izleme web sitesi Ultrasound Money’e göre, kod değişikliği 5 Ağustos’ta yürürlüğe girdiğinden bu yana 188.000’den fazla ETH yakıldı. Nomics’in fiyatına göre, bu toplam 736 milyon Dolara denk geliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar