30 Eylül 2022, Cuma
27.9 C
İstanbul

Son Günlerde Yaşanan Bitcoin Çöküşü ile İlgili Analistler Ne Dedi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin, tarihsel olarak oldukça önemli bir düzeltmenin ortasında. Peki, sırada ne var?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Glassnode tarafından yayınlanan bir raporda, “Bitcoin, tarihsel olarak önemli bir düzeltme yaşıyor.” ifadesi kullanıldı.
  • Rapora göre, söz konusu fiyat düşüşü, kısmen deneyimsiz yatırımcıların panik satışları nedeniyle kaynaklanıyor.
  • Ancak uzun vadeli yatırımcılar, bu tür düzeltmeleri birer fırsat olarak görüyor.

Bitcoin’in son fiyat düşüşü yatırımcıları terletti. Peki, gerçekten endişelenmek gerekiyor mu?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin Boğa Koşusunun Başından Bu Yana Yaşanan En Derin Düzeltme

Glassnode verilerine göre, haftasonu yaşanan ciddi fiyat düşüşü, Bitcoin’in boğa koşusunun başından bu yana yaşadığı en derin düzeltme oldu.

Ancak düzeltmelerin, yatırım dünyasında bir hayli yaygın olduğunun da altını çizmek gerekiyor. Bir pazar çok fazla ısındığında, alıcılar ve satıcılar arasındaki denge yeniden sağlanıncaya kadar pazarın soğuması ve bu süreçte belli bir fiyat düzeltmesinin yaşanması beklenir.

Bitcoin, şu anda, son olarak 13 Nisan’da ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 63.600 Dolar fiyatının %28 oranında altında işlem görüyor. Peki bu, ayı piyasasına giriş olarak yorumlanabilir mi?

2017 Boğa Koşusunda da Aynı Şey Olmuştu

The Week On-chain analiz firmasının araştırmacıları konu ile ilgili yaptıkları açıklamada, “Bu, mevcut boğa piyasasının en derin düzeltmesidir; ancak aynı zamanda 2017 boğa koşusu sırasında gerçekleşen beş büyük düzeltme ile de tutarlı bir biçimde ilerlemektedir.” dedi.

Firmaya göre mevcut düzeltme, milyarder yatırımcı Elon Musk’un tartışmalı hafta sonu tweetleri nedeniyle paniğe kapılan ve bu nedenle de satış yapan acemi yatırımcılar nedeniyle böylesine derin gerçekleşti.

Glassnode raporunda ise, söz konusu derin düzeltmenin yeni yatırımcılar için zarar anlamına gelirken, kripto parayı uzun vadeli olarak elinde tutan Bitcoin HODLers için ise alım fırsatı olarak düşünülebileceği ifadeleri yer aldı.

İlgili Haber:  Bitcoin Satın Alan Kurumsal Firmalar

Kripto araştırma firması Delphi Digital’de görev yapan analist Jeremy Ong ise, “Söz konusu düzeltmenin biraz beklenmedik olduğunu söyleyebilirim. Bu Bitcoin yarılanmasından bu yana gördüğümüz en derin geri çekilme.” dedi. Bitcoin yarılanması, madencilik ödüllerini dört yılda bir yarı seviyesine indiren bir uygulamadır. Ek olarak Ong, “Ancak boğa piyasası yapısı bozulmadan devam ediyor. Tarihsel olarak, boğa piyasalarında Bitcoin %30-35 bandında düşüş yaşıyor.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar