8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Sony’den Çalınan ve Bitcoin’e Dönüştürülen 154 Milyon Doları Geri Almak İçin ABD’de Dava Açıldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Adalet Bakanlığı, Sony’den çalınan ve Bitcoin’e dönüştürülen 154 milyon Doları geri almak için bir sivil müsadere şikayetinde bulundu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Adalet Bakanlığı, Sony’den çalınan ve Bitcoin’e dönüştürülen 154 milyon Doları geri almak için bir sivil müsadere şikayetinde bulundu.
  • Bir Sony çalışanının Mayıs 2021’de bu fonları zimmetine geçirdiği ve bunları 3.800’den fazla Bitcoin’e (şu anki değeri 180 milyon Doların üzerinde) dönüştürdüğü iddia ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Bitcoin cinsinden 154 milyon Dolarlık bir Sony fonunu geri almak için sivil müsadere şikayetinde bulunduğunu duyurdu. FBI, Sony’deki bir hırsızlık soruşturması sırasında söz konusu fonların izini sürdü.

Binance indirim kodu

ABD, Kripto Paraların İzini Sürdü

ABD Adalet Bakanlığı konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri, Tokyo merkezli Sony Group Corporation’ın bir yan kuruluşundan çalındığı ve ardından FBI’ın hırsızlık soruşturması sırasında kolluk kuvvetleri tarafından ele geçirildiği iddia edilen 154 milyon Dolardan fazla fonu korumak ve nihayetinde firmaya iade etmek için bugün bir federal mahkemede harekete geçmiştir.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bir Sony çalışanının Mayıs 2021’de bu fonları zimmetine geçirdiği ve bunları 3.800’den fazla Bitcoin’e (şu anki değeri 180 milyon Doların üzerinde) dönüştürdüğü iddia ediliyor.

Adalet Bakanlığı ayrıca “Bu fonlara FBI’ın soruşturmasına dayanarak 1 Aralık 2021 tarihinde kolluk kuvvetleri tarafından el konuldu.” diye ekledi.

Söz konusu fon hırsızlığını yapan Sony çalışanının ismi ise ABD Adalet Bakanlığı tarafından “Rei Ishii” olarak açıklandı. Ishii, Sony Group’un bir yan kuruluşu olan Sony Life Insurance Company Ltd’nin çalışanıydı.

Sony’den Çalınan Fonlar Bitcoin’e Dönüştürüldü

Adalet Bakanlığı, Ishii’nin işlemleri tahrif ettiğini ve fonların ilk olarak şirket tarafından kontrol edilen bir hesaptan Ishii’nin Kaliforniya’daki bir banka hesabına gönderdiğini açıkladı. Bunun ardından da Ishii, söz konusu fonları Bitcoin’e dönüştürdü.

İlgili Haber:  49 Milyar Dolarlık Fon Yöneticisi Avrupa'da Bitcoin ETN'yi Başlattı

FBI’ın soruşturması, Japonya Ulusal Polis Teşkilatı, Tokyo Metropolitan Polis Departmanı ve Gelişen Suçlarla İlgili Japonya Savcılar Birimi de dahil olmak üzere diğer kolluk kuvvetlerinden de destek alınarak gerçekleştirildi.

Sony ve Citibank da soruşturmaya yardım etti. FBI Sorumlu Özel Temsilcisi Suzanne Turner, “Her iki firma da hırsızlık tespit edilir edilmez derhal kolluk kuvvetleriyle temasa geçti ve işbirliği yaptı.” dedi.

ABD Vekili Randy Grossman ise “Kolluk kuvvetlerinden haksız elde ettiğiniz kazançlarınızı gizlemek için kripto paralara güvenemezsiniz. Amerika Birleşik Devletleri, suçu önlemek ve çalınan fonları geri almak için uluslararası ortaklarıyla kapsamlı ve koordineli bir şekilde çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar