Sosyal Etki Yaratmada Blockchain ve Kripto Para Kullanımı

Blockchain ve kripto para teknolojisinin finans dışındaki kullanımları da gündeme gelmeye başladı. Yeni teknoloji, sosyal etki yaratmanın da iyi bir yolu.

Evrensel teknik zorlukları ele alan yenilikçi blok zinciri projeleri ile işbirliği yapmaya çalışan, benimsemeyi artıran, artan küresel bir insan, şirket ve grup hareketi olduğu giderek daha açık hale geldi. Kazanılacak para var mı? Evet. Ancak, gelişen teknolojinin sosyal etkisi birçok kişi tarafından önceliklendiriliyor.

Hayır Kurumları, Görevlerine Ulaşmak İçin Kriptoyu Kucaklıyor

Uganda Su Projesi’nin kurucusu ve yönetici direktörü James Harrington, “Blockchain’in para ve finansmanın ötesinde çözümlere doğru nasıl ilerlediğini görmek güzel. Uganda’daki su geliştirmeyle olan bağlantım, arazi ve ekipman için blockchain varlık yönetimi sistemlerine olan büyük ihtiyacı ortaya çıkardı. Hukuk sistemi yoluyla hırsızlık, savunmasız nüfusu uğruna savaştıkları az sayıdaki varlığın elinden alan ve kendilerini yoksulluktan kurtarmak için gerekli gücü oluşturmalarını engelleyen yaygın bir olay. Blockchain, emlak başlıkları gibi şeyleri rüşvetlere ve diğer yağmacı uygulamalara karşı savunmasız olmayan bir şekilde yönetmede önemli bir rol oynayacak.”

Fon bulma konusunda baskı hisseden birçok hayır kurumu gibi, Harrington da insanların hayır kurumuna bağış yapmaları için alternatif yöntemler aradı. Kripto para, hayır kurumu için keşfedilmemiş bir bölge olsa da, elverişli olduğunu kanıtladı. Harrington, “Pazarı araştırdıktan ve her şeyin yasal ve üst düzeyde olduğundan emin olduktan sonra, kripto para bağışları yapmayı gerçekten kolaylaştırmaya yardımcı olacak güvenilir ortaklar bulduk” diye ekledi. Hayır kurumu artık The Giving Block ve mWater ile çalışıyor. “Kirlenmiş su gibi eski sorunların blok zinciri ve bulut tabanlı veriler gibi yeni araçlar ile kesişmesi, hepimizin su krizinde bir fark yaratmamızı mümkün kılıyor.”

Aynı Görev, Yeni Teknoloji

Ethereum Classic Labs (ETC Labs) de insanların hayatlarını iyileştirmek için blockchain vaadini yerine getirme görevini üstleniyor. Hayır kurumlarının blockchain ve kripto paradan nasıl yararlandığının ötesine bakan Ethereum Classic Labs (ETC Labs), finansal katılımı, kadınların teknolojiye katılımını ve vahşi yaşamı korumayı daha da ileri götüren proje ve girişimlere yaptığı sosyal açıdan etkili yatırımlarıyla dikkat çekiyor. ETC Labs ekibi, bu özel yatırımlar konusunda neden tutkulu oldukları sorulduğunda, Ethereum Classic’i ve diğer zincirleri insanların yaşamlarına fayda sağlamak ve sosyal ve ekonomik değer sunmak için çalışmasını sağlama misyonunda olduklarını söyledi.

Blok zinciri hala gelişmekte olan bir teknoloji olarak görüldüğünden, yükselen pazarlarda ve gelişmekte olan ekonomilerde daha büyük bir etki yaratmak için daha fazla fırsat var. Çalışmaları, gelişmekte olan pazarlara ve ekonomik değerleri nasıl daha hızlı ve daha etkili bir şekilde sunabileceğine ışık tutuyor. Bu sosyal etki çabalarının bir parçası olarak, ölçeklenebilirlik, depolama, birlikte çalışabilirlik ve daha büyük blok zinciri ekonomisinde benimseme konularında araştırma ve geliştirmeyi ilerletmek için hibeler veriyorlar.

ETC Labs, UNICEF’in İnovasyon Fonu’na 1 milyon dolarlık taahhüdüne ek olarak, dünya çapındaki vatandaşların sağlık ve finansmanını iyileştirmeyi vaat eden üç küresel girişimi desteklemektedir. Bu girişimler arasında Pngme, Prescrypto ve OS City yer alıyor.

ETC Labs’in desteklediği girişimler

Pngme, Ethereum Classic’in her bir kişiyi kendi finansal verilerinin kontrolünü geri almak ve iş büyümesini teşvik etmek için daha hızlı kredi onayı almak için kullanımı teşvik etmek amacıyla Batı Afrika’daki bankalar ve diğer finans kuruluşlarıyla birlikte çalışıyor.

Prescrypto, hastaların reçete geçmişini takip etmek ve eczacılara güvenli bir şekilde gönderilmesine izin vermek için ETC blok zincirini kullanıyor. Etkileyici bir büyüme ve kullanılabilirlik sergileyen Prescrypto, ayda ortalama 12.000 reçeteye ulaştı.

OS City, kamu kaynaklarının tahsisinde şeffaflığı ve hesap verebilirliği artırarak hükümetlerin verimliliği ve güveni artırmasına yardımcı olmak için blockchain ve yapay zekadan yararlanan Latin Amerika merkezli bir govtech şirketidir. ETC Labs hızlandırıcısındaki araçları kullanarak, OS City, gelişmekte olan ülkelerdeki memurları ve vatandaşları verileri izlemek için en son teknolojiye erişimle güçlendirir.

UNICEF İnovasyon Fonu Sosyal Etkiye Destek Oluyor

Bu yılın başında, ETC Labs, çeşitli blok zinciri tabanlı sosyal etki çözümlerini desteklemek için 1 milyon dolar sağlayarak Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) İnovasyon Fonu ile işbirliği yaptı. UNICEF’in Yenilik Fonu’nun amacı küresel başlangıç ​​mezunlarına 750.000$ tahsis etmek ve doğrudan fonun kendisine 250.000$ sağlamak. ETC Labs tarafından sağlanan finansman, çeşitli projelerin desteklenmesine yardımcı oldu. Bangladeş merkezli W3 Engineers, internet erişimi kısıtlı gelişmekte olan pazarlarda açık kaynak ve blok zinciri teknolojisini kullanarak bağlantı çözümleri sunarak bunlardan biri oldu.

Blok zinciri ve düzenleme kullanarak sosyal etki ile ilgili başarı

ETC Labs CEO’su Terry Culver: “Sosyal etkiye yaklaşımımız, finansal katılım yaratmaktır. Bunu, düzenlemenin tüketiciler için güvenlik ve işlevsellik sağlayarak girişimciliğe ve yeniliğe ilham verebileceği bir şekilde yapmaya çalışıyoruz.” Birleşmiş Milletler ve diğerlerinin yanı sıra Gana, Namibya, Kenya, Ruanda, Etiyopya, Hindistan ve Bolivya’daki hükümetler için Ekonomi ve Teknoloji Politikası Danışmanı olarak görev yapan Terry, kripto para ve blok zinciri politikası ve düzenlemeleri konusunda uzmandır.

Oldukça açık olan şey, blockchain kullanım durumlarının dünya genelinde pilot aşamaların ötesine geçtiği ve insanların yaşamları üzerinde gerçek ve derinden olumlu etkilere sahip olduğudur. Kripto para kazanma makinesine veya aslında kripto anonimliğinin daha karanlık tarafına çok dikkat edilirken, hesaplanmış ve yaratıcı blok zinciri yatırımlarının bir sonucu olarak gerçek hayattaki olumlu sosyal etki örneklerini görmek çok cesaret verici.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın