1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Sosyal Medya Platformu TikTok, Kripto Para Reklamlarını Yasakladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

TikTok, ücretli kripto para reklamlarını yasakladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Popüler sosyal medya platformu TikTok, kripto paradaki ücretli tanıtımları yasakladı.
  • Yasak, portföylerini değiştiren kullanıcıları kapsamıyor.

Sosyal medya platformu TikTok, influencerların kripto para reklamı yapmasını yasakladı. İçerik politikasına sessizce getirilen yasak, platformun “markalı içerik” olarak adlandırdığı “ücretli reklamlara” odaklanıyor.

Binance indirim kodu

TikTok ve Kripto Para Endüstrisi

Markalı içerik, kullanıcıların uygulamaya yüklediği kısa videolarda, genellikle #ad hashtag’i ve bir kayıt bağlantısı gibi tanıtılan ürüne yönlendiren bir bağlantı ile belirtilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

TikTok, influencerların krediler, kredi kartları, forex ticareti, hızlı zengin olma planları ve açık artırmalar gibi diğer finansal ürünleri tanıtmasını da yasakladı.

TikTok, Dogecoin ve Shiba Inu da dahil olmak üzere birçok şaka odaklı kripto paranın yükselişinin arkasındaki itici güçtü; çünkü sosyal medya platformunun algoritmaları, genç yatırımcılarla etkileşime giren ilgi çekici ve eğlenceli içeriklere öncelik veriyor.

Ancak TikTok’un yasağı şimdilik yalnızca doğrudan ticari bir ilişkinin görüldüğü markalı içerikleri kapsıyor. Bu nedenle kripto parayı ücretsiz bir şekilde tanıtma üzerine herhangi bir yasak konulmaması önemli.

En popüler şaka tokeni olan Dogecoin, fiyatını 1 Dolara çıkarmak için TikTok kullanıcılarının etkisinden sık sık yararlandı. Bu tür ücretsiz kampanyalar aksamadan devam edebilir.

Facebook’un sahibi olduğu rakip sosyal medya platformu Instagram ise kripto paranın ücretli tanıtımlarına izin vermeye devam ediyor. Geçen ay Kim Kardashian, 228 milyon Instagram takipçisine #ad etiketiyle bilinmeyen bir token olan EthereumMax’i tanıttı.

“Yatırım Tavsiyesi Değildir”

CryptoCobain olarak bilinen kripto tüccarı Jordan Fish, açıkça belirtilen ortaklıkları ve ücretleri tanıtımları engellemenin, piyasayı tamamen sahte tüccarlara bırakacağını düşünüyor.

Ancak Avustralya Mali Hizmetler Bakanı Jane Hume, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, TikTok influencerlarının, “herhangi bir başka insandan daha güvenilir olmadığını” belirtirken, “Bir noktada insanların kendi kararlarını vermelerine izin vermeliyiz; bu, kişisel sorumluluk ve sağduyu ile ilgili.” ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Haber:  Kripto Tüccarlarının Bitcoin Fiyatı ile İlgili Kafası Karışık: BTC, Hangi Yöne Gidecek?

O halde TikTok’ta gezinirken kripto para reklamı yapan influencerlara temkinli yaklaşmak ve güvenilirliğini sorgulamak en iyi çözüm olacaktır.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar