Sosyal tokenler veya bir bireyin, markanın veya topluluğun itibarı ile desteklenen tokenler ilgi kazanıyor. Bazılarına göre kripto para birimi topluluğundaki bir sonraki büyük şey sosyal tokenler olacak.

Ama sosyal tokenler nedir ve neden sanatçılar, müzisyenler ve sosyal medya fenomenleri, takipçilerine hediye etmek veya satmak için çabalarını belirtmek için acele ediyorlar?

Sosyal tokenler, son birkaç aydır ortaya çıkan DeFi likidite tarım tokenleri yığınından biraz farklılık gösteriyor. Sosyal tokenler, bir topluluğun yarın bugünden daha değerli olacağı idealiyle bir “mülkiyet ekonomisi” ilkesi etrafında inşa edilmiş durumda.

İçerik oluşturucular, eserlerinden değiştirilebilir olmayan bir token (NFT) veya sosyal token olarak para kazanabilir ve destekçiler, sadakatlerini göstermek için bir şeyler geri verebilir. Influencerlar, ödül olarak sunmak veya ek gelir elde etmek için kendi tokenlerini basabilirler.

Audius’tan Cooper Turley bugün Bankless’ta şöyle açıkladı:

“Sosyal tokenler, yalnızca en sevdikleri reklam öğesiyle finansal olarak olumlu yönleri paylaşmanın bir yolunu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda aktif katkılara dayalı olarak katmanlı, tokenli erişim sağlar.”

Sosyal Tokenlerin Sayısı Artıyor

Örneğin, sanatçı Laura Driskill popüler bir Instagram hesabını yönetiyor ve rahatlamaya ve uyumaya yardımcı olmak için Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi (ASMR) videoları hazırlıyor. Artık takipçilerinin daha fazla etkileşim veya ürün satın alma karşılığında almaları için TINGLE adlı kendi ERC-20 sosyal tokenini yarattı.

Grammy ödüllü sanatçı RAC, namı diğer André Allen Anjos, sanatçıların, yaratıcıların ve markaların kendi pazarlarını oluşturmaları için bir platform olan Zora ile oluşturulmuş bir token’ı duyurdu. Token, çeşitli ilişkili platformların abonelerine dağıtılacak ve çeşitli avantajlara ve özel içeriğe erişime sahip olacak. RAC şunları söyledi:

“Kripto, toplulukların önceden var olan platformlar tarafından para kazanmak yerine yarattıkları değeri yakalamalarını sağlıyor ve $RAC, sınırları zorlayan aktif bir deney.”

New York merkezli Roll adlı bir girişim, influencerlar ve içerik oluşturucular için Ethereum tabanlı markalı dijital tokenlar veya “sosyal para” üretmeyi teklif ederek işleri bir adım öteye götürdü.

Şu anda Roll’da yaklaşık 160 sosyal token var ve rapçilerden NBA yıldızlarına ve girişimcilere kadar herkes bu en son içerikten para kazanma ve topluluk sadakatini teşvik etme yöntemini denedikçe sayı artıyor.

Tokenomik, oluşturucunun hedeflerine bağlı olarak değişiklik gösteriyor, ancak hepsinin ortak bir yönü var. Tüm katılımcıların finansal riskleri ve büyümede payları söz konusu.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın