12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

Sosyal Tokenler Yeni Gelecek mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Sosyal tokenler veya bir bireyin, markanın veya topluluğun itibarı ile desteklenen tokenler ilgi kazanıyor. Bazılarına göre kripto para birimi topluluğundaki bir sonraki büyük şey sosyal tokenler olacak.

Binance indirim kodu

Ama sosyal tokenler nedir ve neden sanatçılar, müzisyenler ve sosyal medya fenomenleri, takipçilerine hediye etmek veya satmak için çabalarını belirtmek için acele ediyorlar?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Sosyal tokenler, son birkaç aydır ortaya çıkan DeFi likidite tarım tokenleri yığınından biraz farklılık gösteriyor. Sosyal tokenler, bir topluluğun yarın bugünden daha değerli olacağı idealiyle bir “mülkiyet ekonomisi” ilkesi etrafında inşa edilmiş durumda.

İçerik oluşturucular, eserlerinden değiştirilebilir olmayan bir token (NFT) veya sosyal token olarak para kazanabilir ve destekçiler, sadakatlerini göstermek için bir şeyler geri verebilir. Influencerlar, ödül olarak sunmak veya ek gelir elde etmek için kendi tokenlerini basabilirler.

Audius’tan Cooper Turley bugün Bankless’ta şöyle açıkladı:

“Sosyal tokenler, yalnızca en sevdikleri reklam öğesiyle finansal olarak olumlu yönleri paylaşmanın bir yolunu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda aktif katkılara dayalı olarak katmanlı, tokenli erişim sağlar.”

Sosyal Tokenlerin Sayısı Artıyor

Örneğin, sanatçı Laura Driskill popüler bir Instagram hesabını yönetiyor ve rahatlamaya ve uyumaya yardımcı olmak için Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi (ASMR) videoları hazırlıyor. Artık takipçilerinin daha fazla etkileşim veya ürün satın alma karşılığında almaları için TINGLE adlı kendi ERC-20 sosyal tokenini yarattı.

Grammy ödüllü sanatçı RAC, namı diğer André Allen Anjos, sanatçıların, yaratıcıların ve markaların kendi pazarlarını oluşturmaları için bir platform olan Zora ile oluşturulmuş bir token’ı duyurdu. Token, çeşitli ilişkili platformların abonelerine dağıtılacak ve çeşitli avantajlara ve özel içeriğe erişime sahip olacak. RAC şunları söyledi:

İlgili Haber:  Kripto Korku Endeksi, Geleceğe Göz Atmak İçin Kullanılabilir Hale Geldi

“Kripto, toplulukların önceden var olan platformlar tarafından para kazanmak yerine yarattıkları değeri yakalamalarını sağlıyor ve $RAC, sınırları zorlayan aktif bir deney.”

New York merkezli Roll adlı bir girişim, influencerlar ve içerik oluşturucular için Ethereum tabanlı markalı dijital tokenlar veya “sosyal para” üretmeyi teklif ederek işleri bir adım öteye götürdü.

Şu anda Roll’da yaklaşık 160 sosyal token var ve rapçilerden NBA yıldızlarına ve girişimcilere kadar herkes bu en son içerikten para kazanma ve topluluk sadakatini teşvik etme yöntemini denedikçe sayı artıyor.

Tokenomik, oluşturucunun hedeflerine bağlı olarak değişiklik gösteriyor, ancak hepsinin ortak bir yönü var. Tüm katılımcıların finansal riskleri ve büyümede payları söz konusu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Harun Karagülle
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar