Süt günlük yaşam ihtiyaçlarından biridir. Çoğu insan yaşamları boyunca her gün düzenli olarak süt tüketir. Bunun yanında hiç süt içmeyen ve içemeyen insanlar da vardır. Normal süt dediğimiz inek sütü laktoz adı verilen bir protein içerir. Bazı insanlar bu proteini sindiremezler. Buna laktoz duyarlılığı denir. Fakat doğada alternatif bitmez. Badem sütü, pirinç sütü, hindistan cevizi sütü ve soya sütü gibi laktoz içermeyen sütler de vardır.

Normal süt dediğimiz günlük süt ineklerden gelir. Fakat sadece inekler değil. Örneğin manda sütü de vardır. Amerikalılar bufalo sütü kullanır. Bazı kültürlerde koyun, keçi, yak, at, geyik ve deve sütü de içilir. Bütün bu sütler arasında en popüler olanı inek sütüdür. İnek sütünün de farklı türleri vardır. %1 süt, %2 süt, yağsız süt, az yağlı süt ve süt tozu gibi süt ürünleri vardır.

Soya Sütü ile İnek Sütü Arasındaki Fark

Soya Sütü ile İnek Sütü Arasındaki Fark

Soya sütü ile inek sütü arasındaki en büyük fark çok barizdir: biri bitkiden, diğeri hayvandan elde edilir. Soya sütü soya fasulyesinden elde edilir. Soya sütü elde edebilmek için soya fasulyeleri önce suda ıslatılır ve daha sonra öğütülür ve bulamaç haline getirilir. Bu bulamaç tekrar su ile karıştırılır ve bir süre kaynatılır. Daha sonra soya lifleri süzülür ve süt elde edilir. Bu süzülen süte soya sütü denir.

Soya sütü son zamanlarda yaygınlaşmış gibi görünse de milattan önce 200’lü yıllara kadar kullanımı uzanır. İlk olarak Çin’de kullanıldığına dair bilgiler vardır. Batı dünyasına çok daha sonra gelmiştir.

Soya sütünün en büyük faydalarından biri normal inek sütü kadar protein içermesi ve bunun laktozsuz olmasıdır. İnek sütündeki laktozu sindiremeyen pek çok insan soya sütü içebilir. Bu insanlarda laktoz duyarlılığı vardır. Yani laktozu glükoza çeviren laktaz enzimleri olmadığından sorun yaşarlar. Dolayısıyla soya sütü içerek bu açığı kapatabilirler çünkü soya sütü inek sütü ile aynı miktarda protein içerir.

İlgili Haber:  Anne Sütü ile Mama Arasındaki Fark

Pek çok insan laktoz duyarlılığı olmamasına rağmen yine de soya sütünü inek sütüne tercih eder. Bunun sebeplerinden biri de soya sütünün tam yağlı inek sütünden daha az yağ içermesidir. Soya sütünde de az miktarda doymuş yağ vardır. Soya sütü inek sütüne kıyasla kolesterol bulundurmaz. Bunun yanısıra inek sütünde bulunan bazı vitamin ve mineraller soya sütünde yoktur.

Soya sütünün inek sütüne tercih edilmesinin nedenlerinden biri de ekolojik etkisidir. Vegan diyetlerinde genelde soya sütü tüketilir. Veganlar hayvan ve hayvan ürünlerini tüketmeyi reddederler.

Karşılaştırma

Soya sütü ile inek sütü arasında aşağıdaki gibi bir kıyas tablosu çıkarabiliriz.

Soya Sütü

İnek Sütü

Kaynak Soya fasulyesi İnekler
Üretim Soya sütü elde edebilmek için soya fasulyeleri önce suda ıslatılır ve daha sonra öğütülür ve bulamaç haline getirilir. Bu bulamaç tekrar su ile karıştırılır ve bir süre kaynatılır. Daha sonra soya lifleri süzülür ve süt elde edilir. Bu süzülen süte soya sütü denir. İnekler sağılarak süt elde edilir. Bu elde edilen süt daha sonra pastorize edilerek insan tüketimine sunulur.
Türleri Tatlandırılmış, tatlandırılmamış 1% süt, 2% süt, yağsız süt, az yağlı süt, süt tozu ve tam yağlı süt.
Ürünler Tofu, soya yoğurdu, soy kreması, soya kefiri ve soyalı peynir. Ayrıca çay ve kahvede de kullanılır. Peynir, yoğurt, krema, kefir. Ayrıca çay ve kahvede de kullanılır.
Tarihçesi Milattan Önce 200.

Soya sütü ile inek sütü besin değeri karşılaştırması aşağıdaki gibidir.

Besin Değeri (1 bardak)

Soya Sütü

İnek Sütü (Tam yağlı)

Kalori 131 kcal 149 kcal
Toplam yağ 4.2 g 7.98 g
Doymuş yağ 0.5 g 4.6 g
Çoklu doymamış yağ 2.3 g 0.5 g
Tekli doymamış yağ 1 g 2 g
Kolesterol 0 mg 24 mg
Toplam karbohidrat 15 g 11.66 g
Besin lifi 1.5 g 0 g
Şeker 9.7 g 12.32 g
Protein 7.95 g 7.69 g
Vitamin A 0 µg 112 µg
Vitamin C 0 g 0 g
Vitamin D 0 µg 0.2 µg
Vitamin B-6 0.187 mg 0.088 mg
Vitamin B-12 0 g 1.10 g
Kalsiyum 61 mg 276 mg
Demir 1.56 mg 0.07 mg
Magnezyum 61 mg 24 mg
Fosfor 126 mg 205 mg
Potasyum 287 mg 322 mg
Sodyum 124 mg 105 mg
Çinko 0.29 mg 0.9 mg
Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın