1 Ekim 2022, Cumartesi
22.9 C
İstanbul

S&P Dow Jones, Bitcoin ve Ethereum Endekslerini Piyasaya Sürüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

S&P Dow Jones, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) endekslerini başlattığını duyurdu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • S&P Dow Jones Endeksleri, ilk kripto para endekslerini tanıttı.
  • Yeni endeksler, BTC ve ETH’nin piyasa performansını izlemek için tasarlandı.

S&P Global, CME Group ve News Corp’un ortak girişimi olan S&P Dow Jones Indices, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) kripto para endekslerinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Binance indirim kodu

S&P Dow Jones Nedir?

İlk olarak Aralık 2020’de açıklanan yeni ürünler, gelişmekte olan kripto para piyasasına şeffaflık getirmeyi hedefliyor. Endeks, minimum likidite ve piyasa değeri kriterlerini karşılayan tanınmış ve açık borsalarda listelenen kripto varlıkların performansını ölçecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Başlangıçta, S&P Dow Jones Endeksleri, kripto endeksleri için en çok işlem gören kripto paraların yaklaşık 550’sini hedefliyor. Ancak lansmana yalnızca piyasa değerine göre en büyük iki varlığın (BTC ve ETH) dahil edilmesine karar verildi.

Duyuruya göre, S&P Kripto Para Endeks Serisi, Bitcoin ve Ethereum’un performansını izlemek için tasarlanmış S&P Bitcoin Index (SPBTC), S&P Ethereum Index (SPETH) ve S&P Cryptocurrency MegaCap Index (SPCMC) ögelerini içeriyor.

S&P Kripto Para Endeks Serisi için fiyatlandırma ve referans verileri, New York merkezli bir kripto veri sağlayıcısı olan Lukka’dan alınıyor. Şirket tarafından detaylandırıldığı üzere, endeksler kripto paranın gerçek fiyatını ölçmüyor; bunun yerine varlıkların “adil piyasa değerini” belirlemek için Lukka’nın özel metodolojisini kullanıyor.

3 Mayıs 2021 itibarıyla S&P Bitcoin, S&P Ethereum ve S&P Cryptocurrency MegaCap endekslerinin değerleri sırasıyla 7.678,36, 29.405,14 ve 5,895,79 olarak açıklandı.

Kriptoda Kurumsal Yatırım Dalgası

S&P Kripto Para Endeks Serisinin lansman haberi, Ethereum’un 3.500 Dolar fiyatını aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördüğü bir günde geldi.

İlgili Haber:  Oakland Athletics Beyzbol Takımı Bitcoin'le Özel Suit Satışı Yapıyor

Şu anda kripto para piyasasının toplam değeri ise 2.27 milyar Dolar seviyesinde seyrediyor. S&P Dow Jones’dan gelen lansman duyurusu ise kripto piyasasında artmaya devam eden kurumsal yatırım dalgasının farklı bir ayağı olarak değerlendiriliyor.

Geçtiğimiz aylarda, Tesla ve MicroStrategy gibi şirketler, bilançolarına Bitcoin’i eklerken; ödeme devleri MasterCard ve PayPal da platformlarına kripto ödeme hizmetlerini entegre ettiklerini açıkladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar