8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Spotify, NFT Pazarına Girme Planları Yapıyor!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 ay önce

Binance indirim kodu

Önce Twitter, sonra Instagram. Şimdi de Spotify. NFT pazarına girmeye çalışan büyük oyuncuların sayısı günden güne artıyor.

Binance indirim kodu

Financial Times’da bugün yayınlanan bir habere göre Spotify, NFT piyasasına girme planları yapıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Habere göre Spotify, yayın servisine blok zinciri teknolojisi ve NFT’leri eklemek için planlar hazırlıyor. Bu gelişme kripto ve müzik endüstrilerinde NFT’lerin sanatçıların kazançlarını artırma potansiyeli konusunda heyecan uyandıracak gibi duruyor.

Spotify’ın yayınladığı yakın tarihli iki iş ilanı, Web3 ile ilgili projelerde çalışmak üzere şirketin arayışta olduğunu gösteriyor.

Spotify, NFT pazarına giren en son teknoloji devlerinden biri. Bu hafta, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Instagram’ın yakında NFT’leri desteklemeye başlayacağına dair haberi doğrulamıştı. Twitter ve Reddit de dahil olmak üzere diğer sosyal medya şirketleri de NFT’leri görüntülemek veya takas etmek için yeni özellikler oluşturmaya çalışıyor.

Twitter’ın profil fotoğraflarına NFT özelliği getirmesini Elon Musk “saçmalık” olarak nitelemişti.

NFT’ler, dijital varlıkların sahipliğini onaylamak için blok zinciri teknolojisini kullanır. Verilere göre, geçen yıl ticareti yapılan 17.7 milyar dolarlık NFT’lerin büyük çoğunluğu görsel sanat eserleri, oyunlar ve koleksiyon ürünleriydi.

Bazılarının “balon” olarak gördüğü NFT pazarı son haftalarda yavaşlama belirtileri gösterse de, kripto endüstrisindeki birçok kişi 2022’nin müzik endüstrisinin NFT’ye girmesi ile daha da büyüyeceğini düşünüyor.

Müzik endüstrisinin bir kısmı çok önceden bu pazara girmeye başlamıştı. Örneğin ünlü rapçi Snoop Dogg ve DJ Steve Aoki gibi müzisyenler şimdiden önde gelen NFT koleksiyoncuları olurken, Kings of Leon ve Grimes gibi sanatçılar da albümlerinin NFT’lerini satmaya başladı bile. Yakın zamanda yaptığımız başka bir haberde Warner Music’in Sandbox üzerinde metaverse konseri planladığını duyurmuştuk.

İlgili Haber:  Facebook Libra İçin Nihayet Lansman Işığı Göründü

Royal ve Catalog dahil olmak üzere yeni kurulan kripto odaklı müzik şirketleri, Spotify gibi dinleme başına fiat para birimleriyle ödeme yapmak yerine tokenlerle sanatçıları ödüllendiriyor ve bunu daha kazançlı bir alternatif iş modeli olarak görüyorlar.

Bu arada Spotify’ın Web3 ile ilgili yayınladığı iş ilanı daha çok deneysel gözüküyor. Yayınlanan ilanda, kurulacak küçük ekibin Web3 gibi yeni teknolojiler yoluyla büyümeyi sağlamaktan sorumlu olacağı belirtildi.

Spotify’ın “İnovasyon ve Pazar İstihbaratı” pozisyonundaki bir yönetici arayışı için yayınladığı bir diğer iş ilanında ise “web3 alanında deneyime sahip olma” gereksinimi vurgulandı.

Bu arada Spotify’ın henüz resmi olarak NFT pazarına gireceğini doğrulamadığını da belirtmek gerekir. Financial Times’ın haberi tamamen yayınlanan iş ilanlarından yola çıkarak elde edilmiş bilgilerden oluşuyor.

Ayrıca bu gelişme Spotify’ın kripto alanına ilk giriş denemesi değil. Okurlarımız hatırlayacaktır, Spotify, Facebook’un talihsiz kripto para projesi Diem’in erken dönem ortaklarından biriydi. Diem’in sonu hüsranla bitmişti.

Spotify’ın CEO’su Daniel Ek, 2019’da Facebook’un öncülüğünde başlatılan Libra projesi hakkında “kripto paralar sayesinde Spotify’daki sanatçılara doğrudan ödeme yapabileceklerini” belirtmişti.

Daniel o zaman, “Kripto para entegrasyonu, Japonya’daki bir kullanıcının Arjantin’deki bir içerik oluşturucuya ödeme yapabileceği devasa fırsatlar yaratabilir. Bu da misyonumuzu nasıl daha ileriye taşıyabileceğimiz konusunda büyük fırsatlar sunuyor” demişti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar