Spotify’ın kripto ile çalışan rakibi Audius, 50 milyon doğal AUDIO tokenini platformu kullanan sanatçılara ve dinleyicilere geriye dönük olarak dağıttı.

Dağıtım, Audius ana ağında AUDIO yönetim tokeninin piyasaya sürülmesiyle birlikte geldi ve tokenin ilk bir milyarlık arzının %5’i en iyi 10.000 sanatçıya ve hayranlara verildi.

Audius, içerik oluşturucuları ve dinleyicileri bir yandan kendi yönetim tokenini kullanarak ödüllendirmeye çalışırken öte yandan onlara protokolün gelecekte nasıl gelişeceğine dair oy hakkı da verdi. Projenin, şeffaflığı arttırmak ve müzikal tedarik zincirindeki aracıları azaltmak için blok zinciri teknolojisini kullanmayı planladığı öğrenildi.

Ancak yerel tokenin şu anda yalnızca iki kullanıma sahip olduğu ve bu kullanımlar doğrultusunda AUDIO sahiplerinin özel bir Discord kanalına erişimlerine olanak tanınacağı ve şu anda kilitli olan 1.4 milyon AUDIO ile tokenin riske edilebileceği açıklandı.

Ekip, deadmau5 ve RAC’ı da içeren bir Twitch akışıyla ana ağ lansmanını kutladı.

Dağıtılan miktarlar her yıl %7 artacak

Token dağıtımını belirleyen algoritma, oluşturulan akış sayısına bağlı olarak verilen tokenlerin %75’ini içerik oluşturuculara tahsis ettiği için sanatçılar, dinleyicilerden çok tercih edildi. Takipçi sayıları, tokenlerin diğer %10’unu tahsis etmek için kullanılırken favorilere eklenen çalma listeleri, yeniden yayınlanan şarkıların sayısı ve favorilere eklenen şarkıların sayısı ise her bir %5’i belirlemek için kullanıldı.

Token arzının oldukça büyük bir kısmını oluşturan %40.6, Audius ekibine ve popüler sanatçılar olan deadmau5 ve RAC da dahil danışmanlara tahsis edildi. %36’lık kısım platformun yatırımcıları arasında dağıtım için paylaştırılırken %17.8 ise topluluk tarafından yönetilen bir hazineye tahsis edildi.

Token arzı, kullanıcılara gelecekteki dağıtımlar için her yıl %7 artacak şekilde ayarlandı.

AUDIO şu anda 0.16 dolardan işlem görürken, dağıtım kabaca 8 milyon dolar olarak gerçekleştirildi. Tokenin 24 saatlik hacmi 6.6 milyon doları buldu ve bunun yaklaşık %86’sı Binance’de el değiştirdi.

İlgili Haber:  Uniswap Toplam Kilitli Değerinin %57'sini Kaybetti

Tanıtım yazısında Audius, müzik endüstrisindeki mevcut baskın yapıları eleştirirken sektördeki içerik oluşturuculara verilen ödüller, sanatçılara yapılan ödemeler, yayın hakları yapıları ve yaygın olan diğer lisans sorunları gibi konularda şeffaflığı arttırmak amacıyla blok zinciri teknolojisinden yararlanmaya çalıştığını iddia etti.

Audius, geçen yıl eylül ayında piyasaya sürüldüğünden beri aylık olarak 750.000’den fazla aktif kullanıcıyı kendine çekti ve her ay bir milyondan fazla akış üretti.

Gelecekte üçüncü taraf stabilcoinleri desteklemeyi de amaçlayan platformun ayrıca, hayranları için benzersiz özellikler sunmak amacıyla Ethereum’da (ETH) “sanatçı tokenleri” basan içerik oluşturuculara destek olmayı planladığı öğrenildi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın