Square Müşterileri, Yılın 2. Çeyreğinde 2.7 Milyar Dolarlık Bitcoin Satın Aldı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Square’in 2. çeyrek raporunda dikkat çeken kripto para verileri yer aldı.

blank

Haberin Özeti

  • Jack Dorsey’in dijital ödeme firması Square, 2021’in ikinci çeyreğinde toplam Bitcoin gelirinin 2.72 milyar Dolar olduğunu bildirdi.
  • Şirket, aynı dönemde, kendi BTC yatırımlarında 45 milyon Dolarlık değer düşüklüğü zararına uğradı.

Twitter kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey liderliğindeki dijital ödeme şirketi Square, Cash App kullanıcılarının 2021’in ikinci çeyreğinde 2.72 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) satın aldıklarını açıkladı.

blank

Square ve Bitcoin

Square, dün geç saatlerde yayınlanan hissedar mektubunda, “Bitcoin geliri 2021’in ikinci çeyreğinde, yıldan yıla yaklaşık 3 kat artarak 2.72 milyar Dolara ulaşırken; Bitcoin brüt kârı sadece 55 milyon Dolar (Bitcoin gelirinin yaklaşık %2’si) olarak kaydedildi.” ifadelerini kullandı.

Şirketin Bitcoin geliri, esasen müşterilerinin raporlama döneminde satın aldığı toplam BTC miktarı anlamına geliyor. Özellikle, 2020’nin ikinci çeyreğine göre yaklaşık üç kat daha fazla Bitcoin satılmasına rağmen, Square’in brüt kârı, toplam BTC gelirinin yaklaşık %2’sinde kaldı.

Bununla birlikte, Square’in ikinci çeyrekteki Bitcoin performansı, birçok kripto para fiyatının genel olarak %50 oranında düştüğü Mayıs ayı ortasında ​​belirgin şekilde dengelendi. Karşılaştırıldığında, şirket 2021’in ilk çeyreğinde 75 milyon Dolarlık Bitcoin brüt karı ve 3.51 milyar dolarlık toplam BTC geliri bildirmişti.

Kripto Para Fiyatındaki Düşüş, Square Yatırımlarını da Etkiledi

Mayıs ayındaki düşüş, Square’in kendi Bitcoin yatırımlarını da etkiledi. Şirket, 2020’nin sonlarında ve 2021’in başlarında sırasıyla 50 milyon Dolar ve 170 milyon Dolar değerinde BTC satın almıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Square ikinci çeyrekteki düşüşle ilgili yaptığı açıklamada, “Süresiz ömürlü bir varlık olarak Bitcoin, değerlendirilen dönemde Bitcoin’in gerçeğe uygun değerinin defter değerinin altına düşmesi durumunda ‘değer düşüklüğü’ zararına maruz kalır. İkinci çeyrekte, Bitcoin yatırımımızda 45 milyon Dolarlık bir değer düşüklüğü kaybı tespit ettik.” ifadelerini kullandı.

Yine de, 30 Haziran’da Square’in Bitcoin yatırımının gerçeğe uygun değerinin 281 milyon Dolar olduğu ve bunun, “yatırımın defter değerinden 127 milyon Dolar daha fazla” olduğu bildirildi.

Square, hissedarlara gönderilen son mektubun yanı sıra, Avustralya’nın “şimdi al, sonra öde” mottolu ticaret platformu Afterpay’i 29 milyar Dolara satın alma planını da duyurdu.

Square’in kurucu ortağı ve CEO’su Jack Dorsey duyuruda, “Square ve Afterpay’in ortak bir amacı var. Birlikte, tüccarlar ve tüketiciler için daha da çekici ürünler ve hizmetler sunmak için Cash App ve Seller ekosistemlerimizi entegre edebiliriz.” dedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend