Square, Yılın İlk Çeyreğinde Bitcoin’den 75 Milyon Dolar Kâr Elde Etti

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Square hisse fiyatı, etkileyici birinci çeyrek kazançlarının açıklanmasının ardından artmaya başladı.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin’in Cash App’teki popülaritesi sayesinde Square’in gelirleri de önemli ölçüde arttı.
  • Şirketin hisse fiyatı da aynı süreçte artış gösterdi.
  • Square, yılın ilk çeyreğinde Bitcoin’den 75 milyon Dolar kâr elde ettiğini açıkladı.

Ödeme devinin Wall Street beklentilerini ikiye katlayan ilk çeyrek kazançlarını açıklamasının ardından Square’in hisse fiyatı da %6’nın üzerinde artış yaşadı. Şirketin hisse başına kazancı, analistlerin tahmin ettiği 0.16 Dolar fiyatına kıyasla 0.41 Dolar seviyesine ulaşırken; şirket geliri bir yılda %266 artış yaşadı ve 5.06 milyar Dolar olarak kaydedildi.

blank

Bitcoin’deki Fiyat Artışı ve Yoğun Müşteri Talebi

Gelirdeki göz kamaştırıcı sıçrama, öncelikle Square müşterilerin Cash App aracılığıyla Bitcoin alıp satma imkanına erişmeleri sayesinde gerçekleşti. 11 kat artan Bitcoin geliri hariç tutulduğunda şirket, yılın ilk çeyreği için toplam 1.55 milyar Dolar gelir üretti.

Square tarafından yayınlanan raporda, “Bitcoin geliri ve brüt kâr, Bitcoin fiyatındaki yıllık artış ve yoğun müşteri talebinden faydalandı.” ifadesi yer aldı.

Square, Bitcoin işlemlerinden %2 ücret kazandığını ve kripto parada elde ettiği toplam kârın da yılın ilk çeyreği için 75 milyon Dolara ulaştığını kaydetti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

PayPal ve diğer fintech devleri gibi Square de pandeminin başından bu yana alternatif yatırım araçlarına artan ilginin tadını çıkarıyor. Square, işindeki en büyük büyümenin kripto ve Cash App alanlarında yaşandığını dile getirdi.

Square 220 Milyon Dolar Seviyesinde Bitcoin Yatırımı Yaptı

2020 sonlarında ve 2021’in başında yaptığı birkaç satın alım işlemi ile beraber Square, kurumsal bilançosuna toplam 220 milyon Dolar değerinde Bitcoin ekledi. Bununla birlikte, ironik bir şekilde, söz konusu satın alımlar şirketi mevcut çeyrek için defterlerinde 20 milyon Dolarlık bir değer düşüklüğü bildirmeye zorladı. Square’in Bitcoin hazinesinin piyasa değeri 31 Mart’ta 472 milyon Dolara ulaşmış olsa da; muhasebe ve vergi yasaları gereği, şirketlerin kripto para hazinesi satın alma fiyatının altına düştüğünde zarar bildirmesi gerekiyor.

Square kurucusu kurucusu Jack Dorsey’nin bir başka şirketi olan Twitter, Perşembe günü yaptığı duyuru ile, platformda kullanıcıların Venmo ve Cash App gibi çeşitli aracılarla birbirlerine ödeme yapmalarını sağlayacak yeni bir “bahşiş kutusu (tip jar)” özelliğini açıkladı. Yeni özellik, Twitter ve Square arasındaki yakın bağ göz önüne alındığında, kripto para ödemeleri için doğal bir uyum gibi görünüyor. Ancak Twitter bahşiş kutusu özelliğinin ne zaman desteklenmeye başlanacağı henüz açıklanmadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend