Uzmanlar Square’in 50 Milyon Dolarlık Bitcoin Satın Almasını Yorumladı

Son güncelleme: 4 ay önce

Geçtiğimiz günlerde, ödeme şirketi Square, bitcoin için önemli bir görünürlük sağlayan bir gelişme olan 50 milyon dolar değerinde bitcoin satın aldığını duyurdu.

Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından kurulan Square, bu yılın ikinci çeyreğinin sonunda şirketin varlıklarının kabaca %1’ini oluşturmaya yetecek 4.700 birimden fazla bitcoin satın aldı.

Square bu işlemi, ticari istihbarat firması MicroStrategy’nin son birkaç ayda 400 milyon dolardan fazla Bitcoin satın almasından kısa bir süre sonra gerçekleştirdi.

MicroStrategy, Ağustos ayında 250 milyon dolar değerinde kripto para satın almış ve Eylül ayında 175 milyon dolarlık ek bir satın alma daha yapmıştı.

[Editörün notu: Kripto paralara veya tokenlere yatırım yapmak oldukça spekülatiftir ve piyasa büyük ölçüde düzenlenmemiştir. Bunu düşünen herkes yatırımının tamamını kaybetmeye hazır olmalıdır.]

Birkaç uzman, Square tarafından yapılan son satın alma hakkında yorumda bulunarak, sonuçlarını değerlendirdi.

Digital Capital Management’ın genel müdürü Tim Enneking, bu son haberi bitcoin için “muazzam bir onay” olarak nitelendirdi.

“MicroStrategy duyurusundan daha etkili” dedi.

Enneking, “MicroStrategy yatırımı önemli ölçüde daha fazla olmasına rağmen, şirket ve CEO’su (Michael Saylor) özellikle teknoloji sektöründe Square ve Dorsey kadar tanınmıyor” dedi.

Çok büyük bir olay

TradeBlock’un kurumsal araştırma direktörü John Todaro da bu son duyurunun önemine değindi.

“Bu çok büyük bir olay” dedi.

“Kurumsal firmalar artık bitcoin’i daha az spekülatif ve enflasyona karşı dirençli bir yatırım aracı olarak görmeye başladılar” dedi.

Kripto para risk fonu yöneticisi BitBull Capital’in CEO’su Joe DiPasquale de duruma ışık tuttu ve olası fiyat etkilerine değindi.

“Square tarafından yapılan bu satın alma, Bitcoin ve kripto para piyasası için iyiye işaret” dedi.

  Bitcoin 29.000 Dolar Seviyesini Geçtikten Sonra Tekrar 28.000'e Düştü

“Yakın zamanda MicroStrategy gibi diğer piyasa katılımcılarının da Bitcoin biriktirdiğini gördük, bu da mevcut değerlemelerin (yaklaşık 10.000$) kurumsal yatırımcılar tarafından cazip kabul edildiğini gösteriyor.”

Kripto hedge fonu Strix Leviathan’ın CEO’su Jesse Proudman;

“Bitcoin farklı nedenlerle farklı insanlar için değer taşıdığından, kurumsal benimseme pek çok şekilde olabilir” dedi.

“Jack Dorsey’in önemi göz önüne alındığında, Square’in Bitcoin satın alması, Bitcoin’in USD enflasyonuna karşı kurumsal bir koruma olarak görülmesine daha fazla dikkat çekecek.” dedi.

“Square, MicroStrategy’den sonra toplu şekilde bitcoin satın alan ikinci halka açık şirket ve muhtemelen daha fazla ilgi olacağının da bir göstergesi.” diye devam etti.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın