Square’in Cash App’i, Visa ve Mastercard’ın Piyasa Hakimiyetini Kırmaya Yönelik İşe Alımlar Yapıyor

Square için 2020 yılı birçok açıdan Cash App yılı oldu denebilir.

Ödeme devinin kişisel finans hizmeti geçtiğimiz yıl %440 büyüme gerçekleştirdi. Bu büyümenin büyük bir çoğunluğu kripto paralardaki yükseliş sayesinde olsa da Cash App’in Bitcoin dışı hizmetleriyle ilgili gelirleri de 2020 yılı içinde %137 artış gösterdi.

Square ile İşbirliği Yapan Satıcılar Yeteri Kadar Büyüme Gösteremedi

Ancak işe Square’in satıcıları tarafından bakacak olursak, kahve dükkanlarındaki beyaz yazarkasaları ve pos cihazlarıyla tanınan bu Square müşterileri pandemi nedeniyle yaşanan kapanmalara bağlı olarak yıl boyu gelirlerinde yalnızca %2’lik bir artış gördü.

Şimdi ise Square yakaladığı ivmeyi, Cash App için verdiği çok sayıda iş ilanıyla perçinlemek istiyor. İş ilanlarının çoğu Cash App’i bir Venmo gibi bir peer-to-peer ödeme yönteminden çok daha fazlası haline getirmeye odaklanmış gibi görünüyor.

Square’in websitesinde yer alan 500’den fazla ilanın neredeyse 100’ü Cash App bağlantılı ilanlardan oluşuyor. Bunların da çoğu zaten halihazırda var olan hizmetlere yönelik mühendislik ve ürün işleri ilanları olsa da, birkaçı Square’in Cash App ile ilgili gelecekte planladığı iddialı geliştirmeleri sağlayacak araçlar ve özellikler ile ilgiliymiş gibi duruyor.

Cash App, iş ilanlarına göre, “en hızlı, en güvenilir ve en kolay ödeme ağını” oluşturmayı amaçlıyor. Birçok açıdan da bu tanımlama Cash App’i Mastercard ve Visa gibi geleneksel ödeme ağlarına direkt olarak rakip hale getirmiş oluyor.

Cash App Satıcılar Tarafından da Kullanılabilecek

Square’in bu konudaki stratejilerinden biri de daha çok satıcının Cash App Business’ı kullanmasını teşvik etmekten geçiyor. Bu plana göre bu satıcılardan alışveriş yapan kullanıcılar ödemelerini Cash App’in peer-to-peer ödeme ağıyla gerçekleştirecek. Bu da Square’in artık kendi ödeme ağında gerçekleşecek ödemeler için kredi kartı ya da banka kartı işlem ücretlerini ödemesine gerek kalmayacağını işaret ediyor.

  Bitcoin Balinaları 24 Saat İçerisinde Kurumlara Bir Servet Akışı Gerçekleştirebilir

Son olarak verilen iş ilanlarına göre de dev ödeme şirketi, Cash App’i peer-to-peer’ın da ötesine geçen kendi ödeme yöntemini satıcıları da işin içine katacak şekilde genişletmesi bekleniyor. Cash App’in satıcılar tarafından kullanılmasıyla Square Amex, Mastercard, Visa ve hatta PayPal gibi diğer kart ağlarıyla direkt olarak rekabete başlayacakmış gibi görünüyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın