30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Sri Lanka, Kripto Madenciliğini Takip Etmek İçin Resmi Bir Komite Oluşturdu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Komite, uluslararası piyasalarda hakim düzenlemeleri inceledikten sonra Sri Lanka için uygun bir yasal çerçeve önermeyi planlıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Sri Lanka, blok zinciri ve kripto madenciliği teknolojilerini aktif olarak takip etmek için bir komite oluşturduğunu duyurdu.
  • Komitede, uluslararası fintech devlerini temsil eden önemli isimler yer alıyor.

Sri Lanka, blok zinciri ve kripto madenciliği teknolojilerini keşfetmek ve aktif olarak takip etmek için bir komite oluşturduğunu duyurdu.

Binance indirim kodu

Sri Lanka’nın Kripto Madenciliği Komitesi

Sri Lanka’nın Hükümeti Basın Müdürü Mohan Samaranayake tarafından 8 Ekim’de paylaşılan bir duyuru, yetkililerin, ülkeye blok zinciri ve kripto para yatırımları çekmeyi amaçlayan yakın tarihli bir tasarıyı onayladığını gösteriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Samaranayake’ye göre Sri Lanka makamları, küresel ortaklar ve uluslararası pazarlarla aynı seviyede kalmak için “entegre bir dijital bankacılık, blok zinciri ve kripto para madenciliği teknolojisi sistemi” geliştirme ihtiyacı üzerinde mutabık kaldı.

Basın müdürü konu ile ilgili açıklamasına ek olarak, “Bu komite, Dubai, Malezya, Filipinler, AB ve Singapur gibi diğer ülkelerin düzenlemelerini ve girişimlerini incelemek ve Sri Lanka için uygun bir yasal çerçeve oluşturmak ile görevlendirilecektir.” ifadelerini kullandı.

Komite’de Dikkat Çeken İsimler Yer Alıyor

Komitedeki toplam sekiz üyeden iki tanesi özellikle dikkat çekiyor. Bu kişiler; Mastercard’dan Sandun Hapugoda ve PricewaterhouseCoopers’dan (PwC) Sujeewa Mudalige. Söz konusu iki üye, uluslararası fintech devlerini komite içinde temsil ediyorlar. Komitenin diğer üyeleri arasında ise Colombo Menkul Kıymetler Borsası CEO’su Rajeeva Bandaranaike, Sri Lanka Merkez Bankası Direktörü Dharmasri Kumarathunge gibi daha geleneksel finans firmalarını temsil eden isimler yer alıyor.

Komite, temel olarak diğer ülkelerin uyguladığı Kara Para Aklamayı Önleme (AML), terör finansmanı ve suç faaliyetlerine karşı yasaları yakından takip edecek.

İlgili Haber:  Bitcoin ve Ethereum Madencileri, Nvidia Ekran Kartlarındaki Madencilik Limitini Tamamen Ortadan Kaldırmayı Başardı

Son olarak, Nisan ayında Sri Lanka Merkez Bankası, yasal başvuru eksikliğini öne sürerek kripto para yatırımları ile ilişkili risklere karşı bir “kamu bildirisi” yayınlamıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar