25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Stabil Koinler, Yasal Düzenlemeler ve Tren

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 3 hafta önce

Bitcoin devletlere, hükümetlere ya da mevcut finansal sisteme bir tehdit değil. Hiç olmadı da.

Bitcoin’in yerleşik finansal sistemi ve geleneksel bankacılığı tehdit ettiğine dair söylemleri siz de çok duymuşsunuzdur. Ben buna çok katılmıyorum. Bitcoin’in kendisi finansal sistem için bir tehdit değil ancak onunla beraber doğan kripto para piyasası ve özellikle stabil koinler bir tehdit olabilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin hiç bir zaman gündelik yaşamda kullanılan paranın yerini almayacak. O bir değer deposu olarak varlığını devam ettirecek. Yeni külçe altınımız bitcoin. Nasıl ki külçe altını gündelik yaşamda market alışverişinde kullanmayıp, yatırım amaçlı saklıyorsa insanlar, aynı şey bitcoin için olacak. O soğuk cüzdanların güvenli köşelerinde bir değer deposu olarak saklanacak.

En azından Bitcoin’in şu an bakım ve görümünü yapan Core geliştiriciler ve onlara sponsor olan kripto para yatırımcılarının Bitcoin’e olan yaklaşımları değişmediği sürece bu böyle olacak diyebiliriz.

Devletleri, hükümetleri, merkez bankalarını ve mevcut finansal sistemi asıl korkutan USDT, USDC, UST, USDP ve benzeri stabil koinler.

Stabil koinler adından da anlaşılacağı üzere stabil ve fiyatı 1:1 oranda dolara, banka tahvillerine veya altın, gümüş gibi emtialara sabitlenmiş koinlerdir.

Stabil koinler eski dünyanın fiat para birimleri ile yeni dünyanın kripto paraları arasında bir köprü görevi görür. Zaten Tether’in çıkış noktası da kripto para borsalarında tüccarlara bu kolaylığı sağlamaktı.

SEC başkanı stabil koinleri; “geleneksel bankacılık ve finansal sistemin düzenlediği kara para aklama ve vergi kaçırma gibi yasa dışı işlerin yaptırımlarından kaçmayı kolaylaştıran araçlar” olarak tanımlamıştı.

Bu durumda devletlerin bir kaç seçeneği bulunuyor, ya bu alanı düzenlemelerle kısıtlayacaklar, ya tamamen yasaklayacaklar, ya da mevcut stabil koinlerle rekabet edecek merkez bankası dijital paralarını (CBDC) piyasaya sürecekler.

Geleceğe dair öngörüsü ve vizyonu dar olan hükümetlerde bir ve ikinci seçeneğin revaçta olacağını söyleyebiliriz. Ancak kripto paraların kalıcı olduğunun farkında olan ve buna yasaklamalar getirmek yerine rekabet etmeyi makul bulan ülkelerde ise CBDC’lerin bir bir ortaya çıkacağını göreceğiz diye düşünüyorum.

ABD eski başkanlarından Ronald Reagan’ın şöyle bir sözü var; hükümetlerine paraya bakışı bir kaç kelime ile ifade edilebilir; hareket ediyorsa vergilendir, sürekli hareket ediyorsa kanunlarla düzenle.

Kripto paralar 2009 yılında Bitcoin önderliğinde hareket etmeye başladı ve 12 yıldır hızını arttırarak sürekli ilerliyor. 2014’te stabil koinlerin doğuşuyla inanılmaz bir ivme kazanıldı. Önümüzdeki 5 sene merkez bankalarının kendi dijital paralarını piyasaya sürecekleri bir dönem olacak. Hep beraber hareket edilirse başarıya ulaşılabilir. Umarım Türkiye olarak bu treni kaçırmayız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend