26 Mayıs 2022, Perşembe
18.9 C
İstanbul

STABLE Düzenlemesi Kripto Mevzuatını Nasıl Etkileyecek?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz günlerde önerilen STABLE mevzuatı, stabilcoin ekosistemini temel bir düzeyde değiştirebilir. Bu nedenle önerilen bu mevzuatın tam olarak neleri içerdiğine bir göz atmaya değer.

Binance indirim kodu

2020’nin sonuna doğru, hızla büyüyen ve gelişen stabilcoin sektörünü değiştirebilecek ve potansiyel olarak kısıtlayabilecek bir yasa önerisi ortaya çıktı. Birkaç ABD milletvekili tarafından tanıtılan STABLE, mevzuatın önde gelen destekçilerine göre kötüye kullanımı, şeffaflığı ve stabilcoin tabanlı gölge bankacılık sisteminin potansiyel yükselişini önlemek amacıyla yazıldı. Bunlar kesinlikle değerli hedefler. Ancak bu hedeflere nasıl ulaşılacağı blockchain ve kripto topluluğunda protestolara neden oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Önerilen yasanın kendisine bir göz atıldığında, stabilcoin ihraç edenlerin yasayı ihlal etmekten kaçınmak için uymak zorunda kalacağı belirli yükümlülüklere bir göz atalım.

STABLE, stabilcoin ihracı için ne diyor

İlk olarak, herhangi bir stabilcoin çıkaran kuruluşun, eyalet düzenlemelerine ve/veya para aktarım yasalarına uymanın ötesine geçen bir federal bankacılık tüzüğü edinmesi gerekecektir. İkinci olarak, herhangi bir ihraççı, mevcut bankacılık düzenlemelerine tam olarak uymalı ve bunları yerine getirmelidir. Bu düzenlemelerin bir nedeni var. Ancak bu düzenlemelerin maliyeti ve karmaşıklığı, yeni girenlere karşı yerleşikleri destekleme eğiliminde gibi görünüyor. Ek olarak, herhangi bir stabilcoin çıkaran kuruluşun, ihraçtan altı ay önce hem Fed hem de Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) onayını alması gerekecek. Son olarak, stabilcoin ihraççılarının -FDIC kapsamına sahip finansal kurumlarla çalışmanın aksine- ya FDIC sigortası alması ya da dolar rezervlerini doğrudan Fed’e yatırması gerekecek.

Yorumlar bölünmüş durumda

Önerilen bu yasayla ilgili bazı yorumlar ve geri bildirimler iki temel nokta etrafında toplanmaktadır. Birincisi, son zamanlarda bir takas aracı olarak stabilcoinleri kabul etmeye ve kullanmaya başlayan daha büyük oyuncuların aksine, bu eylem açıkça yerleşik olmayan ve başlangıç ​​kurumlarına odaklanıyor gibi görünüyor. Yasa tasarısı genel olarak banka dışı dolar yükümlülüklerine odaklanıyor gibi görünmüyor. Yalnızca stabilcoin olarak tanımlanan yükümlülüklere odaklanıyor. İkincisi, bu ek kurallara tam olarak uymak için gereken karmaşıklık, maliyet ve zaman gelecekteki stabilcoin gelişimi için önemli bir rüzgar etkisi yaratabilir.

Özellikle stabilcoin sektörü bu kadar hızlı ve küresel olarak büyümeye devam ederken, diğer yasama organlarının bu hızlı büyüyen pazardan yararlanmak için daha kripto dostu yasalar çıkarması risk haline geldi.

İlgili Haber:  Büyük Bir Fransız Bankası, Dijital Para Geliştirmek İçin ConsenSys ile Çalışıyor

STABLE etrafındaki tartışma devam ederken akılda tutulması gereken birkaç nokta daha var.

Mevzuat henüz beklemede. Bazıları, bu mevzuatın teklif edilmesinin bile olumsuz bir eğilim olduğunu, ancak bunun yerine kripto varlık sektörünün olgunlaşmasının bir işareti olarak görülmesi gerektiğini savunabilir. 2020 yılında ABD Kongresi tarafından yaklaşık 30 blok zinciri ve kripto yasa tasarısı önerilmiş ve tartışılmış olsa da, şu ana dek hiçbir maddi mevzuatın geçmediğini hatırlamakta fayda var. Daha iyisi veya daha kötüsü, blockchain veya kripto varlık mevzuatının geçişi, federal kanun yapıcılar için bir öncelik gibi görünmüyor.

Bununla birlikte, milletvekilleri ve kanun yapıcılar tüm büyük stabilcoin oyuncuları için bir zorunluluk halinde. Bu alandaki büyük kuruluşların çoğunun 2017’den beri kanun yapma sürecine daha fazla dahil olduğunu görmek cesaret verici.

STABLE, CBDC’leri vurguluyor

Önerilen mevzuatın herhangi bir yerinde açıkça belirtilmemesine rağmen, bu mevzuatın nihai etkisi tamamen özel opsiyonlara karşı CBDC’lerin kademeli olarak etkin hale getirilmesi olacaktır. Daha merkezileştirilmiş kripto para seçeneklerine geçiş ve geliştirme halihazırda devam ediyor. Bu tür yasalar yalnızca bu ekseni hızlandıracak. Bazıları, merkezi bir hükümet tarafından yayınlanan ve yönetilen bir CBDC’nin gerçek kripto parayı temsil etmediğini, ancak bu eğilimi görmezden gelmenin aşırı basit bir yaklaşım olduğunu iddia ediyor.

Stabilcoin organizasyonları kripto varlıkların olgunlaşmasında eşsiz bir role sahip olacaklar.

Odak noktası fiyat olmamalıdır

Bu mevzuatın yazımı, kısmen 2020’de meydana gelen kripto fiyatlarındaki hızlı artıştan kaynaklanıyor. Zaten genişleyen ekonomik ve toplumsal eşitsizliklerle mevcut ortamda COVID-19 kaynaklı fiyat artışları her zaman daha geniş kabul ve anlayış için elverişli olmayabilir. Bunun yerine, tüm kripto para kullanıcılarının daha düşük maliyetler, daha hızlı işlem ve daha fazla şeffaflık açısından elde edebileceği faydalara odaklanmak ve bunları vurgulamak, kripto savunucularının odak noktası olmalıdır.

Cesaret verici bir şekilde bunlar, STABLE’e yanıt verenlerin şimdiye kadar odaklandıkları alanlar gibi görünüyor.

Düzenleme ve mevzuat asla ilk başta mükemmel değildir. Bununla birlikte, bu mevzuatın yazılması ve önerilmesi, stabilcoin ihraççılarına ve genel olarak kripto varlık sektörüne bir uyandırma çağrısı olarak hizmet etmelidir. Kanun koyucularla ve genel olarak iş dünyasıyla çalışmak, işbirliği yapmak ve onları eğitmek, blockchain ve kripto sektörü savunucuları için 2021’in ana teması olacak gibi görünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar