Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Kuruluşundan bu yana, kripto para birimleri, özellikle fiyatları söz konusu olduğunda uçucu yatırım araçları olarak kabul edildi. Bu, satıcıların ve tüccarların riskleri nedeniyle, bazı durumlarda günlük mal ve hizmetler için kripto para birimlerinin kullanılmasını önleyen fiyat sıçramalarına ve çökmelere yol açtı. Stabilcoinler burada devreye giriyor. ‘Sabitlenmiş’ veya ABD doları gibi normal bir fiat para birimine veya nispeten istikrarlı bir fiyata sahip başka bir şeye bağlı bir para birimi oluşturursanız, fiyat dalgalanmalarını önleyebilirsiniz.

Binance indirim kodu

Stablecoin nedir?

Stablecoin, fiat para birimleri yani dolar, pound,  shekel, ruble vb. tarafından desteklenen kripto para birimleridir. Buradaki fikir, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine, stablecoin fiyatlarının, hangi fiat para biriminin onları desteklediğine göre sabit kalmasıdır.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Stabilcoinlerin bazı örnekler nelerdir?

Merkezi stablecoin’ler:

Tether (USDT): Tether ilk ve en ünlü stablecoindir. Gerçek bir dolar rezervi yani merkezi bir üçüncü taraf tarafından kontrol edilen gerçek bir yerde desteklendiği iddia ediliyor.

Bu stablecoin, tüm kripto para birimi işlem hacminin %48’ini oluşturuyor. Burada tek bir sorun var: Tether tokenlerini çıkaran Tether Ltd, para biriminin gerçekten tam olarak desteklendiğini hiçbir zaman kesin olarak kanıtlamadı ve yatırımcılar arasında şüpheleri körükledi.

Sırasıyla risk sermayedarları Winklevoss twins, blockchain başlangıcı Paxos ve kripto vorsası Coinbase tarafından geliştirilen bu stablecoin, kurumsal yatırımcılar ile ve yerel düzenleyici uygulamalar ile uyumludur. Tether daha az güvenilir hale geldikçe, bu tokenler daha da popüler hale geliyor.

Petro: Petro, Venezuela tarafından geliştirilen bir kripto para birimidir. Hükümet, ülkenin petrol rezervleri ve altın gibi diğer değerli mallar tarafından desteklendiğini iddia ediyor. Özünde, Hiperenflasyonist Venezüella bolivarına bir alternatif yaratma girişimidir. Madeni para ülkedeki gençlere ve doktorlara dağıtıldı, ancak kitlesel bir gözetim aracı olarak işlev gördüğü ve resmi hükümet fiyatı ile ikincil piyasalardaki gerçeklik arasında tutarsızlıklar olduğu yönünde eleştiriler yapıldı.

Altın destekli stablecoinler

Stablecoin’lerin büyük çoğunluğu bir banka kasasında saklanan ABD Doları ile desteklenirken, ABD Doları ve fiat etrafındaki zayıflamalar, genel olarak, çeşitli altın destekli kripto para birimleri de dahil olmak üzere diğer varlıklar tarafından desteklenen stablecoin’lerin detaylandırılmasına yol açmıştır. Bunlar form ve kullanılabilirlik açısından önemli ölçüde farklılık gösterir, ancak hepsi altın ile desteklenir.

CACHE gold (CACHE): bunlardan en popüler arasındadır. Her CACHE, dünya çapında depolanan tonozlarda tutulan 1g saf altın ile desteklenmektedir. CACHE tokenleri göndermek, herhangi bir zamanda fiziksel altın için kolayca değiştirilebildikleri için token başına 1g altın göndermeye eşdeğerdir.

Benzer şekilde çalışan Tether Gold (XAUt) ve PAX Gold (PAXG) da vardır ve ayrıca CACHE’den daha yüksek bir minimum geri ödeme miktarına sahiptirler.

Algoritmik stablecoinler:

Terra (LUNA): merkezi olmayan bir stablecoin’dir, bu da güvenilir bir üçüncü tarafa güvenmek yerine, istikrarı korumak için karmaşık bir algoritma kullandığı anlamına gelir. Bunu yapmak için, “zincir içi” rezervleri dengeler, yani fonlar akıllı sözleşmelerde tutulur. Arz ve talep ile otomatik olarak, tacirlerin yanlışlıkla veya kasıtlı olarak fiyatı bozma şansını azaltır.

Ampleforth (AMPL): benzer bir işleme dayanır. Her AMPL’yi 1 USD ile fiziksel olarak desteklemek yerine, arz ve talepteki değişikliklere yanıt olarak kripto para biriminin dolaşımdaki arzını otomatik olarak ayarlamak için “rebase” olarak bilinen bir süreç kullanır. AMPL fiyatı ABD doları referans fiyatının %5’in üzerinde veya altında ise, Fiyatı 1 dolara geri itmek için, dolaşımdaki arzı artıracak veya azaltacaktır. Bu rebase tüm cüzdanlar arasında orantılı olduğundan, AMPL sahipleri her zaman genel AMPL ağındaki paylarını korurlar.

İlgili Haber:  Artık Her Norveçli Bitcoin Sahibi

Popüler stablecoin’lerin kapsamlı bir listesi

USD-bazlı

 • Tether (USDT)
 • True USD (TUSD)
 • Gemini Dollar (GUSD)
 • USD Coin (USDC)
 • Paxos Standard (PAX)
 • Binance USD (BUSD)
 • DAI
 • HUSD
 • sUSD (SUSD)
 • mStable USD (MUSD)
 • Ampleforth (AMPL) (algoritmik)

GBP-bazlı

 • Binance GBP Stable Coin (BGBP)

EUR-bazlı

 • Stasis Euro (EURS)

TRY-bazlı

 • BiLira (TRYB)

KRW-bazlı

 • Binance KRW (BKRW)

Altın bazlı

 • CACHE Gold (CACHE)
 • Tether Gold (XAUt)
 • Paxos Gold (PAXG)

Diğerleri

 • Petro (PTR) (Petrol bazlı)
 • Libra (basket-bazlı)

Stabilcoinler nasıl kullanılır?

Çoğu dijital varlık gibi, stablecoin de esas olarak bir değer deposu ve bir değişim aracı olarak kullanılır. Çoğu tüccar ve yatırımcı, borsa platformlarından satın alarak stablecoin’e maruz kalmaktadır.

Stablecoinler son derece popülerdir: örneğin, Tether, Bitcoin’den sonra en çok işlem gören ikinci kripto para birimidir ve 24 saatlik işlem hacmi 31.4 milyar dolardır (yazı yazıldığı sırada).

İnsanların Bitcoin gibi kripto para birimleri yerine stablecoin’e seçmesinin iki ana nedeni vardır:
Nispeten kararlı: Fiat para birimi tarafından desteklendiği iddia edildiğinden, yatırımcılar tokenlerinin her zaman bir dolar için satılacağından emin olabilirler. Bu, fiyatların düşmeyeceği anlamına geliyor.

Endişeli yatırımcılar için güvenli bir sığınak: Dünyanın en büyüğü olan Binance da dahil olmak üzere birçok borsa, tüccarların fiat para birimini satın almasına izin vermez ve sadece kripto para birimleri satın almasına ve satmasına izin verir. Bu, yatırımcıların işler zorlaştığında kripto para birimlerini hızlı bir şekilde nakde çevirmeleri genellikle zor olduğu anlamına gelir. Bunu yapmak için, birkaç borsada transfer yapmak veya hatta birkaç gün beklemek zorunda kalabilirler.

Stabilcoinler burada devreye giriyor. Kripto para birimleri oldukları için çoğu borsada işliyorlar. Yine de, tek bir fiat para biriminin değerine sahip oldukları için, bir ayı piyasası sırasında fonlarını güvence altına almak isteyen yatırımcılar için geçici bir sığınak olarak hareket ederler. Bu şekilde, stablecoinler, doların blockchain özellikli sürümleri gibidir.

Stablecoin’lerin dezavantajları

Yatırımcıların paraları rezerv tarafından desteklenmektedir kanıt lazım. Tether’ın durumunda, bu hiçbir zaman kesin olarak sağlanmadı, para biriminin açılmadığı ve aslında ince havadan basıldığı söylentilerine yol açtı.

Stablecoinler sürekli kararlı değildir. Gemini  doları, tüccarların içine para döktüğü geçen yıl birkaç sent arttı. İronik olarak, bu yatırımcıların fonlarının çoğu, daha önce bazı borsalarda 0.51 dolar kadar düşük olan Tether’den gelmişti. Bu nedenle, stablecoin, özellikle Bitcoin gibi uçucu varlıklara kıyasla, kesinlikle istikrarlı olmaktan ziyade ‘nispeten’ istikrarlı olarak kabul edilebilir.

Stablecoin’lerin geleceği

2017’in kripto patlaması arkamızda kalırken, yatırımcılar giderek daha fazla stablecoin’i denemenin daha güvenli bir yolu olarak arıyorlar. 2020’in ilk yarısında, stablecoin arzı Haziran ayında %94 artarak 11 milyar dolara ulaştı. Ayrıca Eylül 2020’de, ABD para birimi Denetleme Ofisi (OCC), ulusal bankalara ve federal tasarruf derneklerine stablecoin ihraççıları adına rezerv tutmak için yeşil ışık yaktı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?