28 Mayıs 2022, Cumartesi
18.5 C
İstanbul

Stablecoin Üreticisi Circle, Ulusal Bir Dijital Para Bankası Olacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Circle, USDC stablecoin’ini devlet bankacılığı düzenlemeleri kapsamında işletiyor. Firma şimdilerde ise rezervlerinin gözetimini artıracak bir federal banka olmaya çalışıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Circle, “ulusal bir dijital para bankası” olacağını açıkladı.
  • Karar, USDC’nin federal gözetimi anlamına gelecek ve raporlama gereksinimlerini artıracak.

Stablecoin devi Circle Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “ulusal bir dijital para bankası” olmayı planladığını duyurdu. Bu, Circle’ı Federal Rezerv’in ve ABD Hazine Bakanlığını yöneten çeşitli kurumların doğrudan denetimi altına alacak bir karar olarak nitelendiriliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Circle CEO’su Planlarının USDC’yi Geliştireceğini Söylüyor

Circle CEO’su Jeremy Allaire, tam rezerv bankacılığına geçişin şu anda 27.5 milyar dolardan fazla arza sahip olan stablecoin USDC’yi güçlendireceğini söyledi.

Circle, USDC’nin çoğunluğu Dolar tarafından desteklenirken, rezervlerinin şirket tahvillerini ve ticari senetleri de içerdiğini gösteren bir rapor yayınladıktan sonra stablecoin geçen ay incelemeye alındı.

Şu anda Circle, ulusal bankaların uyması gerekenden daha az katı olan eyalet para aktarım düzenlemeleri kapsamında faaliyet gösteriyor.

Şirket CEO’su Allaire, Circle’ın Basel III olarak bilinen uluslararası bir anlaşma tarafından tanımlanan banka notu likidite gereksinimlerini “tam olarak karşıladığını” belirtiyor.

Bununla birlikte, federal olarak düzenlenmiş bir kuruluş olma hamlesinin, Circle’ın rezervlerinin niteliği de dahil olmak üzere faaliyetleri hakkında daha ayrıntılı raporlar yayınlamasını gerektireceği açıktır.

Son Dönemde Artan Stablecoin Düzenlemeleri

Tüm bunlar, stablecoinlerin bankacılık sistemindeki rolüne karşı artan ilginin ortasında geliyor.

USDC gibi stablecoinler uzun zamandır kripto ekonomisinin önemli bir parçası haline geldi. Bu tip kripto paralar, büyük para transferlerini gerçekleştirmek için ucuz ve verimli bir yol sağlayarak geleneksel bankacılık sisteminde giderek artan bir önem kazanıyorlar.

İlgili Haber:  Brock Pierce'in Seçim Kampanyasını Yöneten Kaiser, Trump Hakkında Önemli Belgeler Paylaştı

Coinbase ile ortaklaşa USDC geliştiren Circle gibi stablecoin üreticileri, rezervlerden kazandıkları faizden gelir elde ediyor.

Circle, federal bir düzenleyici çerçeve arayan ilk stablecoin üreticisi değil. Blockchain altyapı sağlayıcısı Paxos, kripto saklama firması Anchorage gibi bir “federal banka” olarak faaliyet gösteriyor.

Allaire’ye göre, USDC’nin dolaşımdaki değeri önümüzdeki birkaç yıl içinde yüz milyarlarca Dolara yükselecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar