1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Stablecoinler Dikkatle Takip Edilmeli

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Fed Başkanı Powell bugün bir web semineri sırasında, merkez bankasının stablecoinleri ve etkilerini dikkatle takip ettiğini belirtti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Fed Başkanı Jerome Powell, bugün bir web seminerinde, stablecoin’lerin merkez bankası için “üst düzey bir odak noktası” olduğunu söyledi.
  • Powell, Fed’in öncelikle stablecoin’lerin oluşturduğu finansal risklerden endişe duyduğunu dile getirdi.
  • Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) de Fed’in sıkı radarında.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell bugün bir web seminerinde, stablecoinlerin merkez bankası için “üst düzey bir odak” olduğunu söyledi.

Binance indirim kodu

“Stablecoinler, Bir Gecede Çok Önemli Hale Gelebilir”

Web seminerine Yahoo Finance ev sahipliği yaptı. Powell, CBDC’ler ile ilgili bir soruya yanıt olarak, “Özellikle küresel stablecoinler için potansiyel düzenleyici uygulamalara odaklandık.” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Powell, “Yani bu üst düzey bir odak noktası oldu ve bu şekilde devam edecek. Çünkü stablecoinler bir gecede sistemik olarak önemli hale gelebilirler ve biz de potansiyel riskleri nasıl yöneteceğimiz konusunda hazırlıklı olmalıyız. O gün geldiğinde insanlar bizden bunu bekleyecek. Bizim için çok yüksek bir öncelik.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde de açıkça benzer bir görüşü paylaşıyor. Lagarde, geçen Kasım ayında, stablecoinlerin geniş çapta benimsenmesi halinde dünya çapında “finansal istikrarı ve parasal egemenliği tehdit edebileceği” konusunda uyarıda bulunan bir makale yayınladı. G7 ve G20 uluslararası forumları gibi diğer küresel finans kuruluşları da benzer endişeleri dile getirdi.

FED, Dijital Dolar ile İlgili Nasıl Bir Strateji İzleyecek?

Powell, Fed’in stablecoinlere tam olarak nasıl yaklaşmayı planladığı konusunda ayrıntıya girmedi.

CBDC’lerle ilgili olarak moderatör Brunnermeier, Powell’a ABD Dolarının dijital versiyonunu ortaya koymadan önce küçük test bölgelerinde nasıl performans gösterdiğinin incelenip incelenmeyeceğini sordu.

İlgili Haber:  New York, Bitcoin Merkezi mi Olacak?

Powell, ABD’nin bu konuda ilk ülke olmasının gerekli olmadığını dile getirdi. “Dünyanın rezerv para birimi olduğumuz için, CBDC üretimini de doğru ve eksiksiz yapmamız gerektiğini düşünüyoruz; ve bu konuda bir dürtü veya ilk olma ihtiyacı hissetmiyoruz” diyen Powell, “Halihazırda ilk hamle avantajına sahibiz çünkü rezerv para birimiyiz.” diye ekledi.

Çin şu anda kendi CBDC’sini oluşturmak için hızla çalışıyor; Güney Kore, Tayland, Japonya ve Fransa da bu sürece yoğun bir şekilde odaklanmış ülkeler arasında yer alıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar