Stablecoinler ve Geleneksel Ödeme Yöntemleri Aynı Yasalarla Düzenlenebilir

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları Örgütü (IOSCO) ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), geleneksel ödeme yasalarının stablecoinlere de uygulanması gerektiğini düşünüyor.

blank

Haberin Özeti

  • IOSCO ve BIS düzenleyicileri, stablecoinlerin geleneksel ödeme yöntemleri ile aynı yasalar çerçevesinde düzenlenmesi gerektiğini düşünüyor.
  • Böyle bir düzenleme, stablecoin sağlayıcılarının siber güvenlik gibi risklere yönelik yaklaşımlarını raporlamasını gerektirecek.

Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları Örgütü (IOSCO) ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) yayınladıkları bir raporda, geleneksel ödeme yasalarının stablecoinlere de uygulanması gerektiğini belirtti.

blank

Stablecoinler, Tüzel Kişilik Kurmak Zorunda Kalabilir

IOSCO Başkanı Ashley Adler konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu rapor, finansal sistem için stablecoin düzenlemelerinin etkilerini anlamada ve bütünlüğünü korumak için ihtiyaç duydukları standartlar hakkında açık ve pratik rehberlik sağlamada önemli bir ilerlemeyi işaret ediyor.” dedi.

Kabul edildiği takdirde bu düzenleyici yaklaşım, stablecoin operatörlerinin, siber saldırılar gibi operasyonel riskler de dahil olmak üzere belirli risklere yaklaşımlarını tanımlayan “tüzel kişilikler” kurması gerektiği anlamına geliyor.

Stablecoin Nedir?

Stablecoinler de bir kripto para çeşididir ve birçoğu ABD Doları gibi fiat para birimlerinin fiyatına sabitlenir. Bu da onları, Bitcoin gibi geleneksel kripto paralardan çok daha az “değişken” hale getirir.

Stablecoinler genellikle bir köprü olarak kabul edilir ve kullanıcıların diğer kripto paralar ile alım satım yapmasına olanak sağlar. Kripto endüstrisi için son derece önemli olmalarına rağmen stablecoinler hem endüstride hem de genel olarak ekonomi çevrelerinde derinden tartışılmaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Stablecoin Piyasasındaki Bazı Sorunlar

Piyasa değerine göre açık ara en büyük stablecoin olan Tether, bir zamanlar %100 ABD Doları rezervi tarafından desteklendiğini iddia etmişti. Ancak bu tam olarak doğru çıkmadı; şirket de artık ticari senet ve diğer mali varlıklar tarafından desteklendiğini belirtiyor.

Bu yılın Mayıs ayında yayınlanan bir rapor, Tether rezervlerinin %3’ünden daha azının “nakit” olarak desteklendiğini ortaya koydu. Ağustos ayında şirketin yayınladığı farklı bir rapor ise bu oranın %10’a yükseldiğini gösterdi.

Tether, son aylarda bu tip tartışmalarla uğraşmak zorunda kalan tek stablecoin sağlayıcısı değil.

USDC stablecoin’in arkasındaki şirket olan Circle, bu yılın Temmuz ayından bu yana bir SEC soruşturması altında. Ağustos ayında, Circle’ın eski bir yan kuruluşu olan Poloniex, gerekli lisansı olmadan kripto borsası olarak faaliyet göstermesi nedeniyle SEC’e 10 milyon Dolarlık bir ceza ödemeyi kabul etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend