7 Aralık 2022, Çarşamba
12.7 C
İstanbul

Stablecoinler ve Geleneksel Ödeme Yöntemleri Aynı Yasalarla Düzenlenebilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları Örgütü (IOSCO) ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), geleneksel ödeme yasalarının stablecoinlere de uygulanması gerektiğini düşünüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • IOSCO ve BIS düzenleyicileri, stablecoinlerin geleneksel ödeme yöntemleri ile aynı yasalar çerçevesinde düzenlenmesi gerektiğini düşünüyor.
  • Böyle bir düzenleme, stablecoin sağlayıcılarının siber güvenlik gibi risklere yönelik yaklaşımlarını raporlamasını gerektirecek.

Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları Örgütü (IOSCO) ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) yayınladıkları bir raporda, geleneksel ödeme yasalarının stablecoinlere de uygulanması gerektiğini belirtti.

Binance indirim kodu

Stablecoinler, Tüzel Kişilik Kurmak Zorunda Kalabilir

IOSCO Başkanı Ashley Adler konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu rapor, finansal sistem için stablecoin düzenlemelerinin etkilerini anlamada ve bütünlüğünü korumak için ihtiyaç duydukları standartlar hakkında açık ve pratik rehberlik sağlamada önemli bir ilerlemeyi işaret ediyor.” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Kabul edildiği takdirde bu düzenleyici yaklaşım, stablecoin operatörlerinin, siber saldırılar gibi operasyonel riskler de dahil olmak üzere belirli risklere yaklaşımlarını tanımlayan “tüzel kişilikler” kurması gerektiği anlamına geliyor.

Stablecoin Nedir?

Stablecoinler de bir kripto para çeşididir ve birçoğu ABD Doları gibi fiat para birimlerinin fiyatına sabitlenir. Bu da onları, Bitcoin gibi geleneksel kripto paralardan çok daha az “değişken” hale getirir.

Stablecoinler genellikle bir köprü olarak kabul edilir ve kullanıcıların diğer kripto paralar ile alım satım yapmasına olanak sağlar. Kripto endüstrisi için son derece önemli olmalarına rağmen stablecoinler hem endüstride hem de genel olarak ekonomi çevrelerinde derinden tartışılmaya devam ediyor.

Stablecoin Piyasasındaki Bazı Sorunlar

Piyasa değerine göre açık ara en büyük stablecoin olan Tether, bir zamanlar %100 ABD Doları rezervi tarafından desteklendiğini iddia etmişti. Ancak bu tam olarak doğru çıkmadı; şirket de artık ticari senet ve diğer mali varlıklar tarafından desteklendiğini belirtiyor.

İlgili Haber:  Çin, Sosyal Medya Platformu Weibo'daki Bitcoin Influencer Hesaplarını Askıya Aldı

Bu yılın Mayıs ayında yayınlanan bir rapor, Tether rezervlerinin %3’ünden daha azının “nakit” olarak desteklendiğini ortaya koydu. Ağustos ayında şirketin yayınladığı farklı bir rapor ise bu oranın %10’a yükseldiğini gösterdi.

Tether, son aylarda bu tip tartışmalarla uğraşmak zorunda kalan tek stablecoin sağlayıcısı değil.

USDC stablecoin’in arkasındaki şirket olan Circle, bu yılın Temmuz ayından bu yana bir SEC soruşturması altında. Ağustos ayında, Circle’ın eski bir yan kuruluşu olan Poloniex, gerekli lisansı olmadan kripto borsası olarak faaliyet göstermesi nedeniyle SEC’e 10 milyon Dolarlık bir ceza ödemeyi kabul etti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar