14 Ağustos 2022, Pazar
22.6 C
İstanbul

ABD Vergi Dairesi’nden Önemli Karar: Stake Edilen Kripto Paralar Vergilendirilmeyecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

ABD’de şu an ilginç bir dava görülüyor. ABD Vergi Dairesi olarak bilinen IRS, staking yoluyla 8876 Tezos token kazanan bir çiftten daha önce gelir vergisi almıştı. Şimdi alınan yeni kararla bu çifte yasal faizi ile birlikte 3293 dolar geri iade edilecek.

Binance indirim kodu

ABD’li Joshua ve Jessica Jarrett çifti Mayıs 2021’de IRS’e dava açmışlardı. Davada, staking yoluyla kazanılan tokenlerin vergi mükellefleri tarafından yaratılan “yeni mülkler” olarak kabul edilmesi gerektiği ve dolayısıyla gelir vergisi olarak değerlendirilmemesi gerektiği öne sürülmüştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Davada stake yoluyla elde edilen tokenlerin vergilendirilebilmesi için öncelikle “kolay erişilebilir bir varlık biçimine” dönüştürülmesi gerekliliği belirtildi.

Bu nedenle davada, herhangi bir tokenin satılana kadar vergiye tabi olmadığı tezi dile getirildi.

Karar, kripto varlıklarının nasıl tanımlanacağı ve vergilendirileceği konusunda büyük bir emsal teşkil ediyor. IRS’in geçen sene güncellediği vergi mükellefi formunda yıl boyunca herhangi bir zamanda herhangi bir sanal paranın satışının, takasının yapılıp yapılmadığı veya o sanal paradan gelir kazanılıp kazanılmadığı gibi geniş yelpazede sorular vardı.

Bununla birlikte, 21 Aralık’ta yayınlanan IRS talimatlarında, “sanal para birimini içeren bir işlemi”, “madencilik ve stake faaliyetlerinin bir sonucu olarak yeni sanal para biriminin kzanılmasını” içeren bir işlem olarak tanımladığı için hala kafa karışıklığı da var.

Geçen hafta ABD’deki mükellefler için 2021’in vergi beyannamesi sezonunun açılmasıyla, haberler kripto topluluğunda şimdiden büyük heyecan yarattı. IRS’nin geçen yıl yayınladığı resmi kılavuzu güncellemeyi planlayıp planlamadığı şu anda belirsiz olsa da, konuya yakın kaynaklar IRS’i dava eden çiftin daha uzun vadeli koruma elde etmek için davayı sürdürmeyi planladığını söylüyor. Bu karar, şüphesiz, şu anda 18 milyar dolar civarında olduğu tahmin edilen büyüyen bir endüstri için ulusal bir emsal oluşturacaktır.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar