Hakkında belki de en fazla komplo teorisi üretilen yönetmenlerden biri Stanley Kubrick’dir. 1999 yılında Eyes Wide Shut (Gözleri Tamamen Kapalı) çekimlerinin sonuna doğru ölümü bu teorilerin sayısını daha da arttırdı. ABD’nin aya inişinin de gerçek olmadığını ve bunu Kubrick’in yönettiği kendisi hakkında ortaya atılan en büyük komplo teorilerinden biridir. Aşağıda Stanley Kubrick hakkında 10 adet çılgın diyebileceğimiz komplo teorisini listeledik.

10. Filmleriyle İnsanları NASA Seks Kültü’ne Karşı Uyarmaya Çalıştı

NASA seks kültü. Evet, yanlış okumadınız. Açıkçası ben de ilk okuduğumda “o ne be” dedim. NASA neden seks kültü kursun dedim. Fakat tabi teoriyi ortaya atanların da kendilerince güçlü savları var.

Saturn Death Cult diye bir kült duydunuz mu hiç? Türkçesi Satürn Ölüm Kültü demek. Hatta hakkında şöyle bir site var. Teori şu: Kubrick’in hayatı insanları bu külte karşı uyarmaya çalışmakla geçti. Bu kültün tek bir hedefi vardı: yıldızlararası evrimi sağlamak ve bunu pedofiliye varan sapıkça eylemlerle gerçekleştirmek. Transmutasyon ile insanlığı bir sonraki evrime hazırlamak.

Teoriye göre Kubrick ABD’nin fake aya iniş sahnelerini çektiği ve yönettiği sırada NASA’da Satürn’e tapan bir seks kültünün varlığından haberdar olur. Ve filmlerine gizli kodlar koyarak insanları bu külte karşı uyarmaya çalışır. 2001: A Space Odyssey aslında Satürn’e dair referanslar içeriyordu fakat Warner Bros bu referansları Jüpiter olarak değiştirdi. Eyes Wide Shut, şeytani bir seks kültüne işaret ediyordu. Yapay Zeka, 12 yaşında ve yaşlanmayan bir çocuğu köle olarak almak isteyen bir aileyi resmediyordu. Lolita çocuk evliliği ile ilgili mesajlar içeriyordu.

9. The Shining ABD Ekonomi Politikasını Hicveder

The Shining
The Shining

2012 yapımı Room 237 belgeseli ya da filmi baştan sonra The Shining’i inceler ve analiz eder. The Shining gerçekten benim de hayranı olduğum başyapıtlardan biridir. Hakkında inanılmaz sayıda komplo teorisi vardır. Fakat Room 237’de incelenmeyen ve çok ilginç bir teoriye değineceğiz.

Altın Standardı diye bir konsept var. Altın standardı ekonominin altın üzerinden dönmesi demek. Para birimi olarak altının kullanılması demek. 19ncu yüzyılın başlarından İkinci Dünya Savaşı’na kadar Avrupa ve Amerika’da kullanılan ekonomi standardı idi. Daha sonra piyasalarda tamamen banknot (kağıt para) kullanımına geçilmiştir. İşte Shining’in ABD’nin bu altın standartlarını terkedip ekonomik açıdan bir devrimine işaret ettiği iddia edilir. ABD’nin kısa süreli başkanlarından Woodrow Wilson‘ın altın standartlarını terketmesini gizli bir şekilde alaya aldığı söylenir. Filmde bazı sahneler “the Gold Room” yani “Altın Oda” denilen odada çekilmiştir. Bu sahnelerden birinde Jack Nicholson barmenden içki almak ister ama barmen parasının orada geçmediğini ve içeceklerin the house’tan yani şirketten olduğunu söyler. Woodrow Wilson’ı altın standartlarını terketmeye ikna eden kişi Colonel Edward Mandell House’tur. Peki Jack’in Woodrow Wilson’ı sembolize ettiğini nereden anlıyoruz? Filmde Jack’in berbat bir yazım kabiliyeti var ve New York Times 1913’te Wilson’ı yazım yeteneğinin kötülüğünden dolayı hicvetmişti.

SHININGNOTE

Fakat bu teoriyle ilgili asıl öldürücü vuruş son sahnede gelir: 4 Temmuz 1921 tarihli bir fotoğrafta Jack Nicholson etrafındaki insanlarla birlikte kameraya el sallar. 4 Temmuz 1921 Wilson’ın emekliliğie ayrılışından tam 2 ay sonrasında denk gelmektedir ve fotoğrafta Jack’in arkasında duran şahıs Wilson’ı andırmaktadır. Yani özetle The Shining ABD’nin ekonomi politikasının bir hicvidir.

8. 2001: Bir Uzay Destanı Uzaylıların Varlığını Gösterir

2001: A Space Odyssey ya da Türkçe adıyla 2001: Bir Uzay Destanı hakkında sayısız komplo teorisi vardır. Bunlara tek tek girmeyeceğiz. Zaten siz bunları Youtube’da, bloglarda okumuşsunuzdur. Burada sadece ilginç ve çılgın bir teoriye bakacağız.

Space Odyssey’de uzay yaratıkları ve uzaylılarla ilgili herhangi bir sahne yok. Fakat filmin asıl konusunun uzaylılar olduğuna dair bir teori var. Filmin sonundaki monolith sahnesi insanların uzaylılar tarafından alıkonulmasının bir metaforu aslında. O zamanlar devlet arşivlerinde gizli tutulduğu iddia edilen uzaylı belgelerini hatırlayınız. Bu belgeler günümüzde halen sır. Sahte aya iniş operasyonunu yönetirken bu belgeler eline geçen Kubrick daha sonra Uzay Destanı filminde bu sırları gizli bir şekilde ifşa etmiştir. Bütün bu teorinin çıkış noktası da böyle bir filmin zamanının çok ötesinde olmasındandır.

7. Son Filmi Şeytani Kültler Tarafından Editlendi

Kubrick 1999 yılında öldüğünde en son filminin montajını tamamlamamıştı. Eyes Wide Shut Kubrick’in ölümü ile birlikte büyük dikkat ve ilgi topladı. Warner Bros ile aynı ligdeki Yeni Dünya Düzeni sahipleri onun bu filmini editlemişlerdi.

Teoriye göre filmde işlenenler bu şeytani kültlerin gerçek yüzünü gösteriyordu fakat Warner Bros bu kısımları yayınlamadı. Gerçekleri gizlemek için filmin orijinal sahneleri sansürlendi.

Peki ne türden manyak bir kült böyle bir işe girişir? İşte bu sorunun cevabı da sonraki maddede.

6. Eyes Wide Shut Scientology Hakkındaydı

Scientology‘i kesin duymuşsunuzdur. Bir garip tarikat. Kurucusu Ron Hubbard bu oluşumu din olarak tanımlıyor. Hollywood’un en büyük ve en gizli kültü kabul ediliyor. Tom Cruise gibi ünlü üyeleri var. Evet Tom Cruise bu grubun üyesi ve Kubrick’in son filmi Gözleri Tamamen Kapalı (Eyes Wide Shut) filminde başrol oynuyor. Gözleri Tamamen Kapalı adından da anlaşılacağı üzere halkın ve toplumların önlerinde duran bazı gerçekleri göremediğini ima edercesine Gözleri Tamamen Kapalı der. Filmin tamamen Scientology hakkında olduğunu hatta Kubrick’in kızı Vivian’ın da 1998’de bu tarikata girdiğini ve bir daha ailesi ile görüşmediğini öne sürüyor teoriyi ortaya atanlar. Hatta filmde yaşananların Kubrick’in kızını kaybetmesini anlatan bir metafor olduğunu dile getiriyorlar. Nitekim filmde Tom Cruise bu kült sorguya alınıp tehdit ediliyor.

Fakat gerçek şu ki Kubrick’in kızı ailesini 1998’de terketmedi. Daha önceden zaten terketmişti. Fakat kimbilir belki Kubrick üzerindeki etkileri filme yansımıştır.

5. Dr. Strangelove Florür ile İlgili Bir Uyarı

Dr. Strangelove‘ı izlemişsinizdir. Henüz izlemediyseniz şiddetle tavsiye ederim. Gelmiş geçmiş en güzel kara mizahlardan biri.

Film boyunca bir karakter Peter Sellers’a florlama yani içme suyuna flor katmanın insanlığın karşı karşıya kaldığı en büyük komunist tuzak olduğunu anlatmaya çalışır. İşte bu teoriye göre Kubrick gerçekten de insanları florlamaya karşı uyarmaya çalışmıştır bu filmde. İyi de doğrudan uyarmak varken neden film çekip uyarma gereği duyarki insan diyebilirsiniz. Doğrudan uyardığınızda o anda belki bir etkisi olur toplum üzerinde ama sonra unutulur gider. Fakat film, kitap veya şarkı ile bu mesajları, uyarıları ölümsüzleştirebilirsiniz. Bakın filmin yapımının üzerinden kaç yıl geçmiş hala kendisi hakkında konuşuyoruz.

Filmde Kubrick açıktan florlama tehlikesini savunanlarla dalga geçmektedir. Teori derki Kubrick florlama tehlikesini alaya alıp, insanların bu konuyu ciddiye almamalarını ve dikkatleri başka yöne çekmektedir.

4. A Clockwork Orange MKUltra Projesi’ni İşler

Kubrick’in pek çok büyük filmi romanlardan esinlendikleri olmuştur. A Clockwork Orange da bunlardan biri. Fakat The Shining veya Barry Lyndon’ın aksine Kubrick, A Clockwork Orange’ı sahneye uyarlarken birkaç küçük değişiklik yapmıştır. Bunu yapması da komplo teorilerine yol açmıştır.

Öncelikle MKUltra Projesi‘nin ne olduğuna bakalım. Bu proje komplo teorisi değil, gerçek bir projedir. CIA tarafından 60’lı yıllarda insanlar üzerinde deneylerin yapıldığı, zihin kontrolü için başlatılan bir programdı. A Clockwork Orange’ın referans aldığı Otomatik Portakal romanının yazarı Anthony Burgess İngiliz istihbaratı için çalışıyordu. Teoriye göre Burgess MKUltra projesinin korkunç deneylerine tanıklık etti ve bildiklerini kitabın içine gizli mesajlarla dokuyarak bu romanı yazdı. Ki romanı 3 haftada yazdığı söylenir. Sonrasında Kubrick de bu romanı sinemaya uyarladı.

Peki kitabın içine yerleştirilen ipuçları nelerdi? Bunlardan en önemlisi müzik ve uyuşturucularla elebaşı olan Alex’in davranışlarının değiştirilmesiydi. Alex’e uygulanan bir zihin kontrolüydü. Ve filmde çok sık kullanılan “bliss” yani “saadet, mutluluk, huzur” kelimesi. Bunun da CIA’nın zihin kontrolü deneyleri yaptığı Fort Bliss‘e işaret ettiği ileri sürülür.

3. The Shining’de Maya Kıyameti Anlatılır

21 Aralık 2012’de Maya takvimine göre kıyametin kopacağı söyleniyordu. Hatta bu tarihte pek çok insan kimi merak, kimi korkuyla olacakları bekledi ve hiçbir şey olmadı.

Fakat bu teoriye göre gerçek kıyamet tarihi The Shining içine gizlenmişti. 70’li yıllarda Maya takvimine göre kıyametin 24.12.2011’de kopacağı tahmin ediliyordu. Bu tarih daha sonra 21 Aralık 2012 olarak revize edildi. Bu kısmı belirtmek gerekiyor çünkü filmde çok fazla 12, 21, 24 ve 42 sayılarına referans olduğu ileri sürülür. Bu referanlardan 12 ile ilgili olanlarışağıda bulabilirsiniz.

12:

 • 237 nolu odanın rakamları toplamı 12.
 • Filmin sonundaki “Midnight, The Stars and You” şarkısı. (Midnight = 12)
 • Filmde sadece iki yerde saat gözükür. Biri 4’ü, diğeri ise 8’i gösterir. 8+4 = 12.
 • Jack’in arabasını dışarıdan 12 kez görüyoruz.
 • Jack banyo odasına baltasıyla 12 kez vuruyor
 • Danny yatak odası sahnesinde “Dad” dediğinde piano 12 F ile çalmaya başlıyor.
 • Jack elindeki topu The Colorado Lounge duvarına 12 kez fırlatıyor.
 • Dick Hallorann orman bekçisini her aradığında 12 adım atıyor. Jack tarafından balta ile öldürüldüğünde ise 120 adım.
 • Jack’in yansımasını aynada gördükten filmin sonuna kadar 12 gün geçiyor.
 • Danny ve Wendy labirentin içinde 12 köşe dönüyor.
 • Dick Hallorann depoda toplam 12 hindi, 24 domuz eti, 30 adet 12lb’lik şeker çuvalı ve 12 kavanoz pekmez olduğunu söyler.
 • Filmde toplam 5 eyalet, 7 şehir ismi geçer.
 • Jack’in daktilosu ile yazı yazdığı Colorado Lounge’da toplam 12 halı var.
 • Wendy ve Jack’in yatak odalarının kapısında arkalı önlü toplam 12 pencere var.
 • Jack filmin sonunda Danny’e 12 kez sesleniyor.
 • Dany aynada Tony ile konuşurken parmağını 12 kez kaldırıyor. 6 kez aynada, 6 kez yansıması.

Örneğin Danny’nin 42 defa Red Rum demesi de bu referanslardan biri.

İşte bu 12 ve 42 referanslarıyla Kubrick’in Maya Takvimine göre kıyamete işaret ettiği söylenir fakat kıyametin kopmaması teoriyi sanırım çürütmüş oldu.

2. Kubrick İllüminati Üyesiydi

Eyes Wide Shut ya da Türkçe adıyla Gözleri Tamamen Kapalı hakkında pek çok komplo teorisi üretilmiştir. Hakkında bu kadar komplo teorisi üretilmesi de aslında anlaşılabilir birşey çünkü filmin sonunda Kubrick ölüyor, film şeytani kültleri işliyor ve filmde Scientology üyesi Tom Cruise oynuyordu. Pek çok kişi Kubrick’in bu filmle şeytani bir kült olan İllüminati‘yi hedef aldığını söyler. Fakat ya tam tersi geçerli ise? Ya Kubrick bir İllüminati üyesi ve bu film de bir İllüminati propagandası ise?

İşte bu teori Kubrick’in aslında İllüminati üyesi olduğunu söyler ve Eyes Wide Shut’ın ABD’nin psikolojik operasyonlarından biri olduğunu iddia eder. Bu linkte ABD’nin psikolojik operasyonlarıyla ilgili uzun bir ingilizce yazı bulabilirsiniz. Birgün fırsat olursa onu da inceleriz. Teoriye göre Kubrick İllüminati’yi filmde çok sevimli göstermiş ve insanların korkularının önüne geçmiştir. Filmde bu örgüt üyelerinin orgy yaptıkları bir parti gösterilir. Aslında gerçekte varolan ve pedofiliye giren iğrenç törenlerini bunun gibi sevimli bir partiyle örtmüşlerdir der teori. Hatta Eyes Wide Shut’ın özellikle sıkıcı ve uzun yapıldığını ve bunu insanları hipnotize edip olanı kabullendirmek için yapıldığı ileri sürülür.

1. Kubrick’i Gizli Bir Örgüt Öldürdü

Stanley Kubrick Hakkında 10 Komplo Teorisi

Kubrick’in Eyes Wide Shut’ı tamamlayamadan ölmesi elbette akıllara tek soru işaretini getirdi: acaba hikayesini anlattığı İllüminati, Scientology vb bir örgüt tarafından mı öldürüldü?

7 Mart 1999’da yani filmin 2001’de yayınlanmasından tam 666 gün önce Kubrick’in ölümü ya da öldürülmesi aslında bu gizli örgütün bir intikamı ve bir mesajıydı.

Kubrick’in ölümü CIA, Bush, İllüminati, Scientology ve hatta ünlü Amerikalı müzik yapımcısı Sonny Bono ile de ilişkilendirilmiştir. Doğrusunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz ama belki de Kubrick sadece obeziteden ve yaşlılıktan öldü. Ama bu gerçeği kabul etmek sanırım diğerlerine göre biraz daha zor.

Facebook Yorumları

5 YORUM

 1. 4 Temmuz 1921 tarihli bir fotoğrafta Jack Nicholson etrafındaki insanlarla birlikte kameraya el sallar.

  1921’de Jack Nicholson portakalda vitamin bile değildi. Ne biçim araştırma lan bu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here