3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Ethereum Ölçeklendirme Şirketi StarkWare’in Değerlemesi 8 Milyar Dolara Çıktı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Piyasalar uzun süredir ayı sezonunda. Hem Bitcoin hem de diğer tüm kripto paralar düşüş eğiliminde. Hal böyle olunca kripto şirketleri ve borsalarda işten çıkarmalar, küçülmeler ve gelir düşüşleri yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir haberde kripto para borsaları Coinbase, Gemini ve Rain’deki işten çıkarmaları irdelemiştik.

Binance indirim kodu

Okuyun: Kripto Piyasası Düştükçe, Kripto Şirketlerinde İşten Çıkarmalar Artıyor

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Hatta Bitcoin fiyatı çok yüksekken, maaşını Bitcoin ile alma kararı veren New York Valisi bir açıklama yapmış ve düşen piyasalar karşısında bu kararından pişman olmadığını açıklamıştı.

Tüm piyasalar düşerken ve ayı piyasasının tam ortasındayken, Ethereum ölçeklendirme şirketi StarkWare ve çözümleri StarkNet 8 milyar dolarlık bir değerleme aldı.

Ethereum geliştiricisi StarkWare, 8 milyar dolarlık bir değerlemeyle 100 milyon dolarlık D Serisi finansman turu başlattı. StarkWare’in önceki değerlemesi 2 milyar dolardı. Bu şirketin ayı piyasasının ortasında 4 kat değerlendiğini gösteriyor.

Diğer yatırımcılar arasında Tiger Global, Paradigm, Three Arrows Capital ve Sequoia Capital yer alıyor.

StarkWare’in kurucu ortağı ve CEO’su Uri Kolodny yaptığı açıklamada, “Bu anlaşmayı kripto için bir ayı piyasasının ortasında kapattık ve StarkWare ölçeklendirmesine yatırımcı güveninin gücünü vurguladık” dedi.

Tel Aviv, İsrail merkezli şirket, güvenlik veya ademi merkeziyetçilikten ödün vermeden Ethereum’un verimliliğini artırmak için sıfır bilgi (Zero Knowledge) rollup teknolojisini kullanıyor. Rollup teknolojisi işlemleri blok zincirine tek tek eklemek yerine, binlerce işlemi Ethereum’un ana katmanından uzakta tek bir toplu iş halinde bir araya getiren, hesaplama açısından yoğun bir süreci içerir.

StarkWare kurucuları: Uri Kolodny ve Eli Ben-Sasson
StarkWare kurucuları: Uri Kolodny ve Eli Ben-Sasson

Daha sonra, tüm bu işlemleri, yalnızca 80 kilobaytlık bir dosya kullanarak blok zincirine yazar. Şirket Ethereum ana ağına gönderdikleri binlerce işlemin boyutunun çok küçük olmasıyla övünüyor ve bunu akıllı telefonlardaki bir fotoğrafın boyutundan çok daha az olarak tanımlıyor. Bu 80 kilobaytlık dosya rollup’ın bir kanıtı olarak işlev görüyor. Bu kanıt sistemi, StarkWare’in kurucu ortağı ve başkanı Eli Ben-Sasson ve diğer bilgisayar bilimcileri tarafından icat edilen STARK’lar adı verilen bir gizlilik artırıcı ve ölçeklendirme teknolojileri sınıfına aittir.

Bu teknolojiyi kullanan StarkWare, şirketlerin Ethereum’u daha verimli kullanmasına yardımcı olan bir ölçeklendirme motoru olan StarkEx’i kurdu. 18 ay önce piyasaya sürülmesinden bu yana StarkEx, toplam değeri 602 milyar dolar olan 173 milyon işlemi gerçekleştirerek, müşterilerinin ağdaki gaz maliyetlerini önemli ölçüde düşürmelerine yardımcı oldu. Örneğin, merkezi olmayan borsalardan dYdX’in Ethereum’un ana katmanında bir işlem yapması 200.000 gaza (mevcut fiyatlarla yaklaşık 12$) mal olabilirken, StarkWare’in çözümü bu maliyeti dörtte birden daha aza indiriyor. StarkWare’in hizmet sunduğu diğer büyük müşterileri arasında spor şirketi Sorare ve Immutable X yer alıyor.

Ayrıca şirket, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları Ethereum’un ana ağını kullanma maliyetinin çok altında dağıtmalarını sağlayan bir ölçeklendirme ağı olan StarkNet’i piyasaya sürdü. StarkWare’in geliştiriciler için sunduğu SDK’lar ise 100.000’den fazla indirildi. Kolodny, “Alfanın canlıya çıkmasından sadece birkaç ay sonra bu kadar indirme olması, geliştiricilerin ilgisinin çok güçlü bir işaretidir” diyor.

Piyasa şu an, algoritmik stablecoin TerraUSD ve kardeş tokeni LUNA’nın 50 milyar dolarlık çöküşünün ve diğer makroekonomik belirsizliklerin ardından çok muğlak bir hal almış durumda.

StarkWare kurucuları şu an kendilerine yatırım yapan şirketlerin bugün, yarın veya gelecek haftaki ETH ve Bitcoin fiyatı nedeniyle yatırım yapmadıklarını, önümüzdeki 5-10 yıl için sahip oldukları vizyon nedeniyle yatırım yaptıklarını belirtiyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar