En yeni 60 uydudan oluşan bir grup, SpaceX’i yüksek hızlı internet görevini tamamlamaya bir adım daha yaklaştırabilir.

Haberin Özeti

  • SpaceX bugün uzaya başka bir Starlink uydu grubu fırlattı.
  • Şu anda dünyanın etrafında dönen 800 Starlink uydusu var.
  • Şirket, uyduların dünyanın her köşesine yüksek hızlı internet getireceğini iddia ediyor.

Elon Musk’ın SpaceX’i bugün uzaya başka bir Starlink uydu grubu fırlatarak toplam kapsül sayısını 800’e çıkardı.

Uydular, dünyanın her köşesine yüksek hızlı internet getirme misyonunun bir parçası olarak değerlendiriliyor.

SpaceX bugün, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde 60 uydunun konuşlandırıldığını duyurdu. Uyduların fırlatılma anı, SpaceX web sitesinden yayınlandı.

Yaklaşık 50 milyar dolar değerinde bir şirket olan SpaceX, Starlink projesini 2015 yılında başlattı. Binlerce uydunun dünyanın hemen hemen her yerine internet hizmeti sağlayacağı umuluyor.

Dünyanın Yarısında İnternet Yok

Dünyanın neredeyse yarısında internet erişiminin çok az ya da hiç olmadığı biliniyor. SpaceX’in Starlink projesi, gezegenimizin uzak bölgelerinde internete erişilmesi için dünyanın dört bir yanındaki uyduları yörüngeye oturtmayı amaçlıyor.

Bu uydular yardımıyla kırsal alanlarda internete saniyede bir gigabayt hızla erişilmesi hedefleniyor. Bu ultra yüksek tanımlı akış, düşük gecikmeli oyunlar ve dünyanın kaldırabileceği tüm Kumon matematik videoları için yeterli hız olarak değerlendiriliyor.

Starlink’in web sitesinde, “Geleneksel uydu internetini aşan performans ve altyapı kriterleri ile sınırlandırılmamış küresel bir ağ ile Starlink, erişimin güvenilmez, pahalı veya tamamen kullanılamaz olduğu yerlere yüksek hızlı geniş bant internet sunacak.” açıklamasının yayınlandığı görülüyor.

Musk’a Göre İddialı Proje 2021 Yılında Tamamlanmış Olacak

Musk, Starlink’in yakında kullanıma hazır olacağını söyledi. Şirket geçen hafta attığı tweette, “Kuzey ABD ve umarız güney Kanada’da oldukça geniş bir halka açık beta yayınlamayı planlıyoruz. Düzenleme onayını alır almaz diğer ülkeleri de bu sürece dahil edeceğiz.” dedi.

İlgili Haber:  Kripto Paranızı Güvende Tutmanız İçin Atabileceğiniz Basit Adımlar

Starlink, halihazırda bazı yerlerde kullanılıyor. Washington eyaletindeki acil müdahale ekipleri, orman yangınları sırasında bu teknolojiyi kullandı. Ayrıca eyaletteki uzak bir Kızılderili kabilesi olan Hoh kabilesi de uzaktan eğitim için Starlink teknolojisini kullanıyor.

Ağustos ayında milyarder Musk, o zamanlar protestolarla sarsılan bir ülke olan Belarus’a yardım teklifinde bulundu. Teklif, sürekli olarak internet kesintileri ile karşılaşan Belarus’ta, Starlink’in test merkezi olma yönündeki dilekçelerle karşılandı. Konu ile ilgili 15.000 imzaya ulaşıldı.

Ancak herkes Starlink projesine bu kadar meraklı değil. Bazıları projenin ışık kirliliğini daha da kötüleştireceğinden şikayet ediyor. Musk, bunu önlemek adına uydulara “güneş şemsiyeleri” takılacağını dile getiriyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın