Stellar Ağındaki Düğümler 9 Saat Boyunca Çalışmadı

Son güncelleme: 6 gün önce

Stellar ağındaki bazı düğümler işlemleri doğrulamayı durdurdu. Stellar Development Foundation (SDF) sorunu belirlemeye çalışıyor.

Haberin Özeti

  • SDF düğümleri yaklaşık 9 saat boyunca çalışmayı durdurdu.
  • Ağdaki başka kuruluşlar tarafından yönetilen düğümlerin çalıştığı belirtildi.

Stellar ağının geliştirilmesini amaçlayan kuruluş Stellar Development Foundation (SDF) için düğümler, 9 saat boyunca blockchain işlemlerini doğrulamayı durdurdu.

Stellar Ağı Aktif Kalmaya Devam Etti

SDF’den yapılan açıklamada, “Genel Horizon API’nin de geçici olarak kapalı olduğu; ancak Stellar ağının çevrimiçi olmaya devam ettiği” belirtildi.

Şirket, sorunu çözmek için çalıştığını yine de SDF’nin kendi düğümlerinin çalışmamasına rağmen ağın hala çalışır durumda olduğunu vurguladı.

“Merkezi olmayan bir sistem olduğu ve Stellar ağ doğrulama düğümlerinin çoğu hala çalıştığı için, ağ işlemleri devam ediyor.” diye yazan şirket yetkilileri, “Ağın kendisi durmadı. Ayrıca, genel SDF örneğine güvenmek yerine kendi Horizon örneğini çalıştıran herkes, işlemleri göndermek ve ağ verilerini sorgulamak için API’yi kullanmaya devam edebilir.” ifadelerini kullandı.

Doğrulayıcı Düğüm Nedir?

Doğrulayıcı düğümler, blockchain yazılımı çalıştıran bilgisayarları ifade eder. Genel olarak, düğümler ne kadar dağıtılmışsa, ağ o kadar güvenli olur. Çünkü bu sayede ağ, bazı düğümler çalışmasa bile, doğru bir şekilde işlemeye devam edebilir.

SDF düğümleri çalıştırırken, COINQVEST, Wirex ve SatoshiPay gibi ödeme işleme firmaları aynı şeyi yapıyor. Veri sitesi StellarBeat’e göre tüm bu düğümler, yaşanan sorun sırasında aktif kalmayı başardı.

Ancak diğer doğrulayıcılar, kendi başlarına çalıştırmak yerine Stellar’ın Horizon API’sine güvenenler, başarısız oldu. StellarBeat’e göre, ağda artık sadece 21 doğrulama düğümü bulunuyor.

SDF sorunu çözene kadar, kripto para borsaları da durumu takip ediyor. Bitstamp, bugün erken saatlerde Stellar ağının tokeni olan XLM çekme işlemlerini geçici olarak duraklattığını duyurdu. Coinbase ise konuyu araştırdığını belirtti.

  Boğalar Piyasayı Yönetirken Bitcoin, Altcoinler ve Dow Rekor Seviyelerde Yükseldi

XLM, 26 milyar Doları aşan piyasa değeri ile 12. en büyük kripto paradır. Stellar ağı ise bankaları küresel işlemler için daha erişilebilir bir ödeme sistemine bağlamak amacıyla çalışır.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
KAYNAKDecrypt
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bir Cevap Yazın