30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Stellar Ağındaki Düğümler 9 Saat Boyunca Çalışmadı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Stellar ağındaki bazı düğümler işlemleri doğrulamayı durdurdu. Stellar Development Foundation (SDF) sorunu belirlemeye çalışıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • SDF düğümleri yaklaşık 9 saat boyunca çalışmayı durdurdu.
  • Ağdaki başka kuruluşlar tarafından yönetilen düğümlerin çalıştığı belirtildi.

Stellar ağının geliştirilmesini amaçlayan kuruluş Stellar Development Foundation (SDF) için düğümler, 9 saat boyunca blockchain işlemlerini doğrulamayı durdurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Stellar Ağı Aktif Kalmaya Devam Etti

SDF’den yapılan açıklamada, “Genel Horizon API’nin de geçici olarak kapalı olduğu; ancak Stellar ağının çevrimiçi olmaya devam ettiği” belirtildi.

Şirket, sorunu çözmek için çalıştığını yine de SDF’nin kendi düğümlerinin çalışmamasına rağmen ağın hala çalışır durumda olduğunu vurguladı.

“Merkezi olmayan bir sistem olduğu ve Stellar ağ doğrulama düğümlerinin çoğu hala çalıştığı için, ağ işlemleri devam ediyor.” diye yazan şirket yetkilileri, “Ağın kendisi durmadı. Ayrıca, genel SDF örneğine güvenmek yerine kendi Horizon örneğini çalıştıran herkes, işlemleri göndermek ve ağ verilerini sorgulamak için API’yi kullanmaya devam edebilir.” ifadelerini kullandı.

Doğrulayıcı Düğüm Nedir?

Doğrulayıcı düğümler, blockchain yazılımı çalıştıran bilgisayarları ifade eder. Genel olarak, düğümler ne kadar dağıtılmışsa, ağ o kadar güvenli olur. Çünkü bu sayede ağ, bazı düğümler çalışmasa bile, doğru bir şekilde işlemeye devam edebilir.

SDF düğümleri çalıştırırken, COINQVEST, Wirex ve SatoshiPay gibi ödeme işleme firmaları aynı şeyi yapıyor. Veri sitesi StellarBeat’e göre tüm bu düğümler, yaşanan sorun sırasında aktif kalmayı başardı.

Ancak diğer doğrulayıcılar, kendi başlarına çalıştırmak yerine Stellar’ın Horizon API’sine güvenenler, başarısız oldu. StellarBeat’e göre, ağda artık sadece 21 doğrulama düğümü bulunuyor.

SDF sorunu çözene kadar, kripto para borsaları da durumu takip ediyor. Bitstamp, bugün erken saatlerde Stellar ağının tokeni olan XLM çekme işlemlerini geçici olarak duraklattığını duyurdu. Coinbase ise konuyu araştırdığını belirtti.

İlgili Haber:  Bitcoin Liderliğindeki Kripto Paralar, 400 Milyar Dolarlık Piyasa Kaybından Sonra Yeniden Yükselişe Geçti

XLM, 26 milyar Doları aşan piyasa değeri ile 12. en büyük kripto paradır. Stellar ağı ise bankaları küresel işlemler için daha erişilebilir bir ödeme sistemine bağlamak amacıyla çalışır.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar