Suçlular, Kara Para Aklamak İçin Kripto Alanında Uzmanlaşıyor

Son güncelleme: 1 ay önce

Blockchain analiz firması Elliptic’e göre, suçlular para aklamak için kripto para kullanımlarında daha sofistike hale geliyor ve geçen yıl yüz milyonlarca dolarlık kara para, kullanıcıların izlerini gizlemelerine izin veren dijital cüzdanlarda dolaştı.

Yine Elliptic tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2020’de Bitcoin’deki suç unsuru barındıran işlemlerin en az %13’ü, kripto para işlemlerinin izlenmesini zorlaştıran gizlilik cüzdanlarından geçti. Bu konuyla ilgili dün yayınladığımız “2020 Gizlilik Cüzdanlarının Yılı Oldu” başlıklı haberimizi de okuyabilirsiniz.

Kripto para işlemleri anonim olsa da, fon akışlarını izlemeyi kolaylaştıran blockchain adı verilen halka açık dağıtık bir deftere kaydedilir. Geçtiğimiz on yılda kolluk kuvvetleri, blok zincirler üzerindeki yasadışı faaliyetleri izleme konusunda daha iyi hale geldi.

Ancak birkaç türü olan gizlilik cüzdanları, kripto para birimi işlemlerini birleştirir, karıştırır ve anonimleştirir, bu da para izini takip etmeyi karmaşık hale getirir. Geçtiğimiz aylarda ABD’de blok zincir üzerinde para takibini zorlaştıran hizmetleri sunan firmalardan birine (bu hizmete Bitcoin Mixer adı veriliyor) yüklü miktarda ceza verilmişti.

Elliptic’in baş analisti Dr. Tom Robinson, “Özellikle gizlilik cüzdanları aracılığıyla bir dizi işlem yapmanız, fonları takip etmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor” diyor. Böyle bir durum, hukuki yaptırımlar için büyük bir zorluktur.

Temmuz ayında ünlü Twitter kullanıcılarının hesaplarının hacklenmesiyle elde edilen 120.000$’lık bitcoin’in çoğu gizlilik cüzdanlarına transfer edilmişti. Yine benzer şekilde Eylül ayında Asya borsası KuCoin’den çalınan 280 milyon dolarlık kripto varlıklarının bir parçası da gizlilik cüzdanları üzerinden taşınmıştı.

Elliptic’in araştırması ayrıca, merkezi olmayan borsaların da (belirli bir şirket tarafından yönetilmeyen platformlar) kara para aklamak için kullanıldığını gösteriyor.

  Amerikan Adalet Bakanlığı'na Göre Tether Stablecoin Uyuşturucu Kartelleri Tarafından Kullanıldı

Elliptic’e göre, kripto varlıklarındaki toplam yasadışı faaliyet hacmi yıllar içinde mutlak olarak artmış olsa da, tüm dijital işlemlerin %1’inden daha azını oluşturuyor. Bu rakam 2012’de %35 civarındaydı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın