9 Ağustos 2022, Salı
24.6 C
İstanbul

Suçlular, Kara Para Aklamak İçin Kripto Alanında Uzmanlaşıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Blockchain analiz firması Elliptic’e göre, suçlular para aklamak için kripto para kullanımlarında daha sofistike hale geliyor ve geçen yıl yüz milyonlarca dolarlık kara para, kullanıcıların izlerini gizlemelerine izin veren dijital cüzdanlarda dolaştı.

Binance indirim kodu

Yine Elliptic tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2020’de Bitcoin’deki suç unsuru barındıran işlemlerin en az %13’ü, kripto para işlemlerinin izlenmesini zorlaştıran gizlilik cüzdanlarından geçti. Bu konuyla ilgili dün yayınladığımız “2020 Gizlilik Cüzdanlarının Yılı Oldu” başlıklı haberimizi de okuyabilirsiniz.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto para işlemleri anonim olsa da, fon akışlarını izlemeyi kolaylaştıran blockchain adı verilen halka açık dağıtık bir deftere kaydedilir. Geçtiğimiz on yılda kolluk kuvvetleri, blok zincirler üzerindeki yasadışı faaliyetleri izleme konusunda daha iyi hale geldi.

Ancak birkaç türü olan gizlilik cüzdanları, kripto para birimi işlemlerini birleştirir, karıştırır ve anonimleştirir, bu da para izini takip etmeyi karmaşık hale getirir. Geçtiğimiz aylarda ABD’de blok zincir üzerinde para takibini zorlaştıran hizmetleri sunan firmalardan birine (bu hizmete Bitcoin Mixer adı veriliyor) yüklü miktarda ceza verilmişti.

Elliptic’in baş analisti Dr. Tom Robinson, “Özellikle gizlilik cüzdanları aracılığıyla bir dizi işlem yapmanız, fonları takip etmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor” diyor. Böyle bir durum, hukuki yaptırımlar için büyük bir zorluktur.

Temmuz ayında ünlü Twitter kullanıcılarının hesaplarının hacklenmesiyle elde edilen 120.000$’lık bitcoin’in çoğu gizlilik cüzdanlarına transfer edilmişti. Yine benzer şekilde Eylül ayında Asya borsası KuCoin’den çalınan 280 milyon dolarlık kripto varlıklarının bir parçası da gizlilik cüzdanları üzerinden taşınmıştı.

Elliptic’in araştırması ayrıca, merkezi olmayan borsaların da (belirli bir şirket tarafından yönetilmeyen platformlar) kara para aklamak için kullanıldığını gösteriyor.

İlgili Haber:  Kripto Para Destekli İnternet Tarayıcısı Brave Büyümeye Devam Ediyor

Elliptic’e göre, kripto varlıklarındaki toplam yasadışı faaliyet hacmi yıllar içinde mutlak olarak artmış olsa da, tüm dijital işlemlerin %1’inden daha azını oluşturuyor. Bu rakam 2012’de %35 civarındaydı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar