Suçlular “Özel Madencilik” Yöntemiyle Kara Para Aklayabiliyor

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

Yeni yayımlanan bir makaleye göre suçlular, elde ettikleri kara parayı Bitcoin madenciliği geliri olarak gösterebilmek için “özel madencilik” yöntemini kullanabiliyor.

blank

Haberin Özeti

  • “Exclusive Mining” adı verilen “özel madencilik” yöntemi ile suçlular kara para aklayabiliyor.
  • Sistem yalnızca belirli madencilerin işlem ücretlerini işlemesine izin vererek çalışıyor.
  • Bu sistem özel madencilik etrafında büyük bir endüstri başlatmak için de kullanılabilir gibi duruyor.

Hamburg’daki Blockchain Araştırma Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar, blok zincirinde para aklamanın yeni bir yolunu belirlediler: “Özel madencilik.

Blockchain Araştırma Laboratuvarı’ndan Dr. Elias Strehle ve Hamburg Üniversitesi’nden Lennar Ante’nin Cuma günü yayımladığı makaleye göre, özel madencilik şöyle çalışıyor:

Birisi blokzincirde özel bir kanal üzerinden bir işlem gerçekleştirir ve bu işlemi onaylama ve ödül olarak kripto para kazanma hakkını sadece tek bir madenci veya madencilik havuzuna verir. Kendisine verilen bu özel hakla birlikte ilgili madenci ya da medencilik havuzu işlemi onaylar ve bunlar, normal işlemler gibi blok zincirine eklenir.

Normalde birisi blokzincir üzerinde bir bitcoin transferi yapacak olsa, ağdaki herkes bitcoin ödülünü kazanmak için madencilik yapma şansını yakalayabilir. Dolayısıyla “özel madencilik” normal madencilikten bu noktada ayrılıyor. Kişi veya kişilere özel bir ayrıcalık tanıyor.

Araştırmayı yapan Dr. Strehle, “özel madencilik” kavramını ilk bulanın kendisi olmadığını, ancak bu konuyu akademik bir makalede ilk kez kendisinin ele aldığını belirtti.

Özel madencilik suçlular tarafından nasıl kullanılabilir?

Peki o zaman, makalede bahsedildiği gibi bu teknoloji suçlular tarafından, mal varlıklarını vergiden kaçırmak veya para aklamak için işlem maliyeti olarak nasıl kamufle ediliyor?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Örneğin Darknet ortamındaki bir uyuşturucu satıcısı milyonlarca bitcoin’ini aklaması gerekiyor. Bu kişi bitcoin’lerinin bir miktarını kendi kontrolünde olan özel bir madenciye gönderir ve o madencinin absürt bir şekilde çok yüksek bir işlem ücreti almasını sağlar.

Ardından, özel madenci, bu pahalı işlem için ödül olarak aldığı bitcoin’i götürüp bir kripto para borsasında satar. Bu para bitcoin madenciliğinden elde edilen gelir olduğu için meşru görünür. Daha sonra bu özel madenci bitcoin karşılığında aldığı parayı patronuna verir.

Ve böylece paranın izi kaybolmuş olur.

Araştırmacılar, özel madenciliğin tespit edilmesinin oldukça zor olduğunu ve kolayca çözülemeyeceğini söylüyor.

Peki suçlular tarafından kullanılması muhtemel mi?

Blockchain araştırma firması CipherBlade’in CEO’su Rich Sanders, “Böyle bir durumla şu ana kadar hiç karşılaşmadıklarını, madencilik hizmetlerinin bir kara para aklama metodolojisi olarak kullanılabileceğinin ihtimal dahilinde” olduğunu söylüyor. “Ancak teknik olarak çok karmaşık bir işlem olduğu için ancak sofistike kullanıcılar tarafından kullanılması olasılığı daha yüksek” diyor.

Dr. Strehle, özel madenciliğin meşru kullanım alanlarının da olduğunu söylüyor. Hatta gelecekte bunun yeni bir iş alanı olacağını belirtiyor. Örneğin Bitcoin ve Ethereum’da blok ödülleri zamanla düştükçe madenciler gelirlerini güvence altına almanın başka yollarını arayacaklar. Mesela bir kripto para borsasının özel madencisi olabilecekler ve sadece o borsanın işlemlerini onaylıyor olacaklar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dünyanın En Büyük Beş Kripto Borsasından Biri Olan Bybit, Kanadalı Düzenleyicilerle Mahkemelik Oldu: İşte Detaylar

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Bybit'in "kayıtsız bir kripto varlık ticaret platformu" olduğunu iddia etti. Haberin Özeti OSC, Mart ayında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend