30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

SUKU’nun Yeni NFT Platformu, “Karbon Negatif” Olmayı Hedefliyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Tedarik zinciri şirketi SUKU, Hedera Hashgraph’ın hisse ispatı ağını kullanan INFINITE adlı bir NFT platformu başlattı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • SUKU, yeni bir “çevre dostu” NFT platformu başlatmak için Hedera ile ortaklık kurdu.
  • Şirkete göre, yeni platform karbon negatif olmayı hedefliyor.

NFT’ler sanatçılar, sporcular, ünlüler, markalar ve koleksiyoncular için bir hayranlık kaynağı olmaya devam ediyor. Ancak fiyatlar yükselirken bile, tokenlerin çevresel etkisi ve karbon ayak izine ilişkin endişeler artmaya ve birçokları için ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto Endüstrisindeki Çevre Tartışmaları Devam Ediyor

Los Gatos, California merkezli bir şirket olan SUKU, Çarşamba günü başlattığı yeni “karbon negatif” NFT platformu INFINITE ile tüm bu endişeleri gidermeyi hedefliyor.

NFT’ler, dijital veya fiziksel varlıklara bağlı mülkiyet haklarını temsil edebilen blok zinciri tabanlı kriptografik tokenlerdir. Çoğu NFT, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir ve kripto para ETH’de madencilik yapmak gibi bir NFT’yi üretmek de oldukça fazla enerji gerektirir.

Ethereum’un, Bitcoin’deki gibi iş ispatı madenciliğini benimsemesi (şimdilik) çok fazla elektrik tüketen büyük madencilik bilgisayarlarını zorunlu kılıyor. Bu nedenle SUKU CEO’su Yonathan Lapchik, “NFT’ler, endüstrinin çevre üzerindeki etkisinin tartışılması için bir çıkış noktası haline geldi. Öyle ki Ethereum’un, Libya ülkesinin geneliyle aynı miktarda elektrik kullandığı tahmin ediliyor.” dedi.

Öte yandan Ethereum, önemli ölçüde daha az enerji kullanacak olan hisse ispatı madenciliğine geçiş yapma sürecinde; ancak bunu yapana kadar mevcut iş ispatı konsensüsü devam edecek.

Çevreye Yararlı NFT Platformu

SUKU’nun INFINITE’ı ise Ethereum’u hiç kullanmayarak bu çetrefilli sorunu tamamen ortadan kaldırıyor. INFINITE, bir hisse ispatı protokolü olan Hedera Hashgraph dağıtılmış defter ağını kullanır. Hedera sözcüsü Zenobia Godschalk konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu bizim için harika bir ortaklık. SUKU, birden fazla halka açık ağ seçeneğini araştırdıktan sonra Hedera ile bağlantı kurdu ve ekipler bir dizi konuda birlikte çalışmak için hızlı bir şekilde anlaştı.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Milyarder Mike Novogratz: "Bitcoin Piyasası Altından Daha Büyük Olacak"

Üstelik Lapchik, SUKU’nun platformunda yayınlanan NFT’lerin çevreye zarar vermek yerine aksine çevreye gerçekten yardımcı olacağını iddia ediyor. Lapchik, “Moss.Earth ile ortaklık yoluyla mümkün kılınan karbon dengeleme yöntemlerini kullanarak bunu gerçekleştirdik.” dedi. Moss.Earth, karbon emisyonlarını dengelemek isteyenlere karbon kredi işlemleri sağlayan ve Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde bulunan bir çevre platformudur.

INFINITE NFT web sitesindeki ilk koleksiyonlarda, rapçi Jeezy ve Oasis Digital sanatçısı May Pang gibi isimlerin dijital eserleri satışa sunulacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar