SUKU’nun Yeni NFT Platformu, “Karbon Negatif” Olmayı Hedefliyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

Tedarik zinciri şirketi SUKU, Hedera Hashgraph’ın hisse ispatı ağını kullanan INFINITE adlı bir NFT platformu başlattı.

blank

Haberin Özeti

  • SUKU, yeni bir “çevre dostu” NFT platformu başlatmak için Hedera ile ortaklık kurdu.
  • Şirkete göre, yeni platform karbon negatif olmayı hedefliyor.

NFT’ler sanatçılar, sporcular, ünlüler, markalar ve koleksiyoncular için bir hayranlık kaynağı olmaya devam ediyor. Ancak fiyatlar yükselirken bile, tokenlerin çevresel etkisi ve karbon ayak izine ilişkin endişeler artmaya ve birçokları için ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Kripto Endüstrisindeki Çevre Tartışmaları Devam Ediyor

Los Gatos, California merkezli bir şirket olan SUKU, Çarşamba günü başlattığı yeni “karbon negatif” NFT platformu INFINITE ile tüm bu endişeleri gidermeyi hedefliyor.

NFT’ler, dijital veya fiziksel varlıklara bağlı mülkiyet haklarını temsil edebilen blok zinciri tabanlı kriptografik tokenlerdir. Çoğu NFT, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir ve kripto para ETH’de madencilik yapmak gibi bir NFT’yi üretmek de oldukça fazla enerji gerektirir.

Ethereum’un, Bitcoin’deki gibi iş ispatı madenciliğini benimsemesi (şimdilik) çok fazla elektrik tüketen büyük madencilik bilgisayarlarını zorunlu kılıyor. Bu nedenle SUKU CEO’su Yonathan Lapchik, “NFT’ler, endüstrinin çevre üzerindeki etkisinin tartışılması için bir çıkış noktası haline geldi. Öyle ki Ethereum’un, Libya ülkesinin geneliyle aynı miktarda elektrik kullandığı tahmin ediliyor.” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Öte yandan Ethereum, önemli ölçüde daha az enerji kullanacak olan hisse ispatı madenciliğine geçiş yapma sürecinde; ancak bunu yapana kadar mevcut iş ispatı konsensüsü devam edecek.

Çevreye Yararlı NFT Platformu

SUKU’nun INFINITE’ı ise Ethereum’u hiç kullanmayarak bu çetrefilli sorunu tamamen ortadan kaldırıyor. INFINITE, bir hisse ispatı protokolü olan Hedera Hashgraph dağıtılmış defter ağını kullanır. Hedera sözcüsü Zenobia Godschalk konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu bizim için harika bir ortaklık. SUKU, birden fazla halka açık ağ seçeneğini araştırdıktan sonra Hedera ile bağlantı kurdu ve ekipler bir dizi konuda birlikte çalışmak için hızlı bir şekilde anlaştı.” ifadelerini kullandı.

Üstelik Lapchik, SUKU’nun platformunda yayınlanan NFT’lerin çevreye zarar vermek yerine aksine çevreye gerçekten yardımcı olacağını iddia ediyor. Lapchik, “Moss.Earth ile ortaklık yoluyla mümkün kılınan karbon dengeleme yöntemlerini kullanarak bunu gerçekleştirdik.” dedi. Moss.Earth, karbon emisyonlarını dengelemek isteyenlere karbon kredi işlemleri sağlayan ve Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde bulunan bir çevre platformudur.

INFINITE NFT web sitesindeki ilk koleksiyonlarda, rapçi Jeezy ve Oasis Digital sanatçısı May Pang gibi isimlerin dijital eserleri satışa sunulacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend