SUSHI projesi devredildi. Şef Nomi olarak bilinen SushiSwap'in yaratıcısı, projenin kontrolünü kripto türev borsası FTX'in CEO'suna devretti.
SUSHI projesi devredildi. Şef Nomi olarak bilinen SushiSwap'in yaratıcısı, projenin kontrolünü kripto türev borsası FTX'in CEO'suna devretti.

Şef Nomi olarak bilinen SushiSwap’in yaratıcısı, projenin kontrolünü kripto türev borsası FTX’in CEO’suna devretti.

Haberin Özeti

  • SushiSwap’in yaratıcısı, projenin kontrolünü FTX’in CEO’suna devretti.
  • Projeyi devralan CEO Sam Bankman-Fried, projenin kontrolünü tamamen topluluğa devretmeyi planlıyor.
  • SushiSwap’in yaratıcısı Şef Nomi elindeki tüm SUSHI’leri sattığı için topluluk içinde tartışmalı bir figür haline gelmişti.

Uniswap benzeri DeFi protokolünün anonim yaratıcısı olan Şef Nomi, projenin kontrolünü kripto borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried’e devretti.

Nomi, SUSHI’nin merkezi olmayan borsa Uniswap’teki likidite havuzundan 13 milyon dolar çekerek SushiSwap topluluğunun tepkisini çekmişti. Hem SushiSwap topluluğu hem de SushiSwap Genel Müdürü 0xMaki, Şef Nomi’nin bu yaptığının çok şüpheli bir hareket olduğunu ve dolandırıcılığa benzediğini ifade ettiler. Şef Nomi Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile iddiaları reddetti.

Topluluğun artan öfkesi ile yüzleşmek zorunda kalan Şef Nomi, projenin yönetici anahtarlarını FTX CEO’su Bankman-Fried’e devretti. Fried, devir işleminden 2 saat önce gün içinde “Nomi topluluğa zarar veriyor. İstifa etmezse, SUSHI projesi bitmiştir” şeklinde bir tweet atmıştı.

Bankman-Fried, Nomi’ye anahtarları verdiği için teşekkür etti ve SushiSwap için planlarını yazdı. Projenin kontrolünü, topluluk tarafından seçilen liderlerin kontrolündeki çoklu adrese devrederek gücü bir kez daha topluluğa devredeceğini söyledi. “Bundan sonra Sushi topluluğun yönetiminde olacak” diye tweet attı.

İlgili Haber:  Solana Fiyatında Saatte %33’ün Üzerinde Artış Yaşandı; Tether Etkisi mi?

Şef Nomi kontrolü devrettikten sonra bir tweet’te şunları söyledi: “Umarım SushiSwap bensiz daha iyi olur. Projeye herhangi bir zarar verme niyetim yoktu. Kararım beklediğiniz gibi değilse özür dilerim. Ama tekrar vurgulamak istiyorum, ben kimseyi dolandırmak niyetinde değildim. Hiçbir LP kaybı yaşanmadı. Tüm sözlerimi tuttum.”

CoinMarketCap sitesindeki verilere göre $SUSHI tokenin fiyatı, duyurudan sonra 1,24$’dan 3$’a kadar yükseldi. Ancak birçoğu hala Şef Nomi’ye karşı kızgın durumda ve Uniswap’tan çektiği 12 milyon doları iade edip etmeyeceğini merak ediyor.

Bir diğer önemli DeFi protokolü yEarn’ın kurucusu Andre Cronje ise Şef Nomi’nin projeden ayrılacağını söylediği tweet üzerine şöyle tweet attı: “Projeden ayrılıyor musun? Öyleyse, geliştirme ekibi için toplanan fonları geri iade edecek misin? Şu ana kadar yaptığın tek şey UniswapProtocol’ü ile bir token üretmek oldu. Toplanan fonlarla projenin daha fazla geliştirilmesi gerek miyor mu?”

Projenin durduk yere FTX CEO’suna devredilmesi de şüphe uyandırdı. Sektördeki pek çok kişi aslında Şef Nomi ile FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’ın aynı kişi olduğunu düşünüyor.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here