27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

SUSHI Projesinin Yeni Yöneticisi Forbes’in Sorularını Cevapladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 12 ay önce

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz hafta SUSHI projesinin anonim yöneticisi ve kurucusu olarak bilinen Şef Nomi elindeki SUSHI tokenleri satmış ve topluluğun tepkisini çekmişti. Şef Nomi gelen tepkiler üzerine projeyi FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’a devretmişti.

Binance indirim kodu

Sam Forbes’in proje ile ilgili sorularını cevapladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

SushiSwap’in kontrolünü ele geçirmeyi bekliyor muydun?

Sam: Hayır, çok ciddi şok oldum ve sonrasında onur duydum. Dürüst olmak gerekirse, SUSHI’ye bu konuda yardımcı olabilecek en iyi şey yönetimin devredilmesiydi ve düşünüldüğünde oldukça makul bir fikirdi.

MultiSig (çok imzalı cüzdan) sahiplerinin kimler olacağını belirlediniz mi?

Sam: Henüz değil. Bir oylama olacak. İlk olarak Twitter’da bu iş için topluluktan birileri aday gösterilecek ve ardından ShushiSwap sahipleri oy kullanarak seçimlerini yapacaklar.

Artık anahtarlara sahip olduğunuza göre SushiSwap için planlarınız neler?

Sam: Geçişin etkili bir şekilde gerçekleştiğinden emin olacağım. Sonrasında multi-sig geçişi gerçekleşecek. Ve bu işlemlerden sonra artık projenin anahtarları bende olmayacak. Projede şu an en büyük görevim sadece bu iki şeydir. Ve bir de bu konuların iletişimin yapılması. Geçiş gerçekleştikten sonra, SushiSwap’e dair pek çok fikrim var.. Örneğin marj ticareti, ödünç alma/ödünç verme ve Serum üzerinde bir sürüm oluşturma yapmayı düşündüklerimden bazıları. Ama bu tek taraflı olarak yapacağım şeyler değil. Ne yapılması gerektiğine karar vermek topluluğa kalmış.

Bilmeyenler için not: Serum, Ethereum’dan daha yüksek bir verim oranı ve daha az işlem ücreti sunan Solana üzerine inşa edilmiş yeni bir protokoldür.

SUSHI’nin gelecekteki diğer DeFi projeleri ve yatırımcıları için ne gibi dersler içerdiğini düşünüyorsunuz?

Sam: Projenin kurucularının ve geliştiricilerin birlikte nasıl çalışması gerektiğine dair birçok tartışma yapıldı ve yapı ne olursa olsun, gerçekten işe yarayıp yaramayacağını düşünmek gerekiyor. Çok fazla güce sahip olan anonim kişilerden oluşan kurucu bir ekibin projesine yatırım yapmak oldukça korkutucu bir durum. Gerekli ölçüde güvenin olması lazım, ve özellikle kurucuların güvendiğiniz ve sicili olan insanlar olmasını istersiniz. Ve eğer yeni ya da isimsiz kurucularla projeyi götürüyorsanız, protokolün, sıfırlanma yeteneğine sahip olmayacak şekilde tasarlandığından emin olmak istersiniz.

İlgili Haber:  Küresel Çip Kıtlığı Çin'in Bitcoin Madenciliği Sektörünü Vurdu

Eğer isminizi açıklamadan bir proje başlatmak istiyorsanız, bunda sorun yok, sadece sahip olduğunuz gizli bazı yetkileriniz varsa bunu topluluğunuzla paylaşmanız gerekir.

DeFi’nin geleceği nedir?

Sam: Göreceğiz. DeFi kesinlikle bir süreliğine kış uykusuna yatacağı bir senaryo hayal edebilirsiniz ve bu birkaç felaketle ve çok fazla yenilik olmadan gerçekleşebilir. Diğer yandan, kripto alım satımlarından kripto dışı alım satımlara, dosya aktarım protokollerine, mesajlaşma ve sosyal medya platformlarına kadar dünya altyapısının büyük bir kısmının blok zincirde olduğunu hayal edebilirsiniz. O noktaya nasıl ulaşırız? Cevabı, ölçeklenebilen gerçekten güçlü sistemler kurmamızda yatıyor.

Şef Nomi’ye gelince, birkaç kişi, Şef Nomi’yi dava açmakla tehdit etti. Şef isimsiz ve anonim biri olduğundan, şu anda herhangi bir yankı uyandırıp yaratmayacağı ve FBI ve IRS’nin dahil olup olmayacağı belirsiz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar