28 Mayıs 2022, Cumartesi
25.2 C
İstanbul

SushiSwap Güvenlik Testi Başarılı Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 12 ay önce

Binance indirim kodu

SushiSwap güvenlik testi başarılı geçti. Akıllı sözleşme denetleme firması Quantstamp tarafından gerçekleştirilen SushiSwap’in ilk bağımsız güvenlik incelemesi, DeFi uygulamalarını çalıştıran kod setinde ciddi bir sorun bulamadı.

Binance indirim kodu

Rapor QuantStamp’ın Github sayfasında çözüm önerileri ile birlikte yayınlandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yapılan denetlemede toplam 10 bulgu raporlandı;

  • 2 adet orta seviye sorun
  • 3 adet düşük seviye sorun
  • 5 adet iyileştirilebilir sorun

Kıdemli analiz mühendisi Ed Zulkoski, Blockchain analisti Shunsuke Tokoshima ve teknik Ar-Ge danışmanı Joseph Xu, raporda özetle: “SushiSwap akıllı sözleşmesinde kritik veya yüksek riskli sorun bulunamadı. Bulunan diğer küçük sorunların hiçbiri, mevcut sözleşmelerin sıfırdan tekrar devreye alınmasını gerektirecek kadar kritik değil” diye kaydedildi.

Bir dizi orta seviyeli sorun tespit edildi, bunlardan biri kullanıcı deneyimiyle ilgiliydi. Aynı tokeni yanlışlıkla sushi uygulamasına iki kez yatırmanız durumunda, kaç tane sushi yatırdığınız belli olmuyor.

Tespit edilen bir diğer sorun ise koddan ziyade daha çok kodun nasıl uygulanacağı ile ilgili. Geçiş söz konusu olduğunda, yani Uniswap’e yatırılan tokenler ve kripto paralar SushiSwap’e taşındığında, Şef Nomi’nin bu geçişi kolaylaştırmak/çağırmak için uygun bir sözleşme yayınlaması gerekiyor ki bu da kullanıcıların üçüncü bir tarafa yani Şef Nomi’ye güvenmelerini gerektiriyor. Normalde kripto para dünyasında üçüncü taraflar ortadan kalktığı için onlara güvenmeye gerek de kalmaz. Bu kısım biraz bu konsept ile ters düşüyor.

Bununla birlikte, sözleşmenin yayınlanması ile tokenlerin taşınması arasında 48 saatlik bir süre var, bu nedenle herhangi bir sorunlu davranış olursa, mevduat sahipleri fonlarını geri çekebilirler.

Üçüncüsü, suşi sahipleri için aslında iyi bir haber çünkü uygulama geliştiricilerin, dapp’ı iyileştirmek için suşi tokenlerinin %10’unu alacaklarını iddia etmelerine rağmen, akıllı sözleşme onlara sadece %9 veriyor.

İlgili Haber:  Öldüğünüzde Bitcoin'inize Ne Olacak?

Raporda belirtilen diğer maddeler tamamen minör uygunsuzluklar ve sözleşmenin nasıl daha güvenli hale getirilebileceği ile ilgili öneriler.

Yani SushiSwap bu güvenlik incelemesini geçti diyebiliriz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar