30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

SushiSwap ile Uniswap Arasındaki Savaş Kızışıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Uniswap merkezi olmayan bir kripto para borsası. SushiSwap ise Uniswap’ın çatallanmasıyla oluşan başka bir merkezi olmayan borsa. Şimdi her iki borsa arasında bir likidite savaşı başlıyor.

Binance indirim kodu

DEX verilerini izleyen Sushiboard’a göre, SushiSwap bir haftadan daha kısa bir süre içinde 800 milyon dolardan fazla token veya toplam Uniswap varlıklarının yaklaşık %80’ini toplamayı başardı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

SushiSwap, Uniswap ile rekabet etmek için ortaya çıkan başka bir likidite havuzu tabanlı DEX (merkezi olmayan borsa) değil: SushiSwap, Uniswap’in likiditesini doğrudan almaya geliyor.

SUSHI Token Ekonomisi

Projenin ilk aşamasında, SUSHI tokenleri karşılığında Uniswap’in likidite havuzlarındaki (Uniswap’ın LP tokenları) depozitolarını temsil eden tokenleri satın almak var. İkinci aşamada, tüccarların bu Uniswap LP tokenleri SushiSwap DEX’e götürmeleri amaçlanıyor.

Kendilerini “SUSHI token ekonomisi ile Uniswap’in bir evrimi” olarak konumlandıran SushiSwap, yatırımcılara SUSHI yönetim (governance) tokeni karşılığında kilitleyebilecekleri bir Uniswap likidite pozisyonu “menüsü” sunmak için Yam’dan ilham alan bir arayüz kullanıyor. Aşağıda veya kendi websitelerinde bu menüyü Metamask kullanarak görebilirsiniz.

blank

Umami Kalamarın Yıllık Faiz Getirisi %2390

SushiSwap havuzundaki yıllık faiz getirileri %500 ile %2500 arasında değişiyor. Menüde en yüksek getiriye sahip ürün yıllık %2390 faiz getirisi ile Umami kalamarda.

Çoğu kişi bu projeyi sonunda sıfırlanacak bir havuz ve balon olarak düşünüyor. Bu arada belirtmek gerekir; SushiSwap tamamen anonim bir havuz.

Vampir Madenciliği

SushiSwap’in kendi AMM’sini (al-sat yapan otomatik bot) kullanarak Uniswap’in likiditesini emmesine “Vampire Mining” ya da Türkçe ifadeyle “vampir madenciliği” deniyor. Önümüzdeki iki hafta boyunca, yönetim tokenleri, erken dönem bu işe yatırım yapanları teşvik etmek için blok başına 100 SUSHI taban oranının 10 katı dağıtılacak, yani blok başına 1.000 SUSHI verilecek.

İki hafta geçtikten sonra, SushiSwap satın alınmış tüm Uniswap likidite pozisyonlarını SushiSwap pozisyonlarına taşımaya çalışacak. Ortalama olarak, LP tokenli 13 Uniswap havuzundaki toplam likiditenin %86’sı şu anda SushiSwap’te stake ediliyor.

SushiSwap geliştiricisi 0xMaki, “SushiSwap’in sadece tarifleri kopyalayarak başarılı olacağını sanmıyorum” diyor. “Kendini icat etmesi gerekiyor. Özel ücretler, değiştirilmiş fiyat algoritmaları, tek taraflı likidite. Bancor, dxSwap, Dodo gibi merkezi olmayan borsalardan öğrenilecek herhangi bir şey, topluluğun sahip olduğu bir AMM (automated market maker) için ilham kaynağı olabilir. ”

Ücret Dağılımı

Yeni SushiSwap, Uniswap’e benzer şekilde çalışacak. Kendi yerel tokeni olmayan Uniswap’te işlem ücretlerinin %0.3’ü orantılı olarak havuzun likidite sağlayıcılarına dağıtılır. SushiSwap’te ise, %0.25 likidite sağlayıcılarına gider, kalan %0.05 ise SushiSwap aracılığıyla SUSHI’ye dönüştürülür ve SUSHI token sahiplerine dağıtılır.

İlgili Haber:  Tron (TRX), Bitcoin Cash (BCH) ve Monero (XMR) Fiyat Analizi - 11 Mayıs

Uniswap’in yakında v3 güncellemesi ile birlikte kendi tokenini yayınlayarak SushiSwap ve benzeri projelerin ateşini söndüreceği düşünülüyor.

İki Günlük Zaman Kilidi

SushiSwap, yönetici işlevlerine 48 saatlik bir zaman kilidi ekleyerek ve sözleşmeleri resmi olarak denetlemek için Quantstamp ile ortaklık kurarak dolandırıcılık riskini azalttı. Bununla birlikte SushiSwap’e yatırım yapanlar projeyi Vitalik’in deyimiyle “para basma makinesi” olarak değil, gerçek bir finansal araç olarak görüyorlar.

Bu arada yönetimle ilgili olarak, SUSHI/ETH LP’nin en volatilesi yüksek havuzunda kalarak “en çok risk alanlara” ödül dağılımını artırmak için ilk “Suşi İyileştirme Teklifi” kabul edildi. SUSHI/ETH havuzunun şu anda ödül olarak 2x çarpanı varken, yeni teklif bunu ilk iki hafta boyunca blok başına 5x veya 5000 SUSHI’ye çıkaracak.

Elitler ve Anonimler

Bu iki borsa arasındaki savaşta; Uniswap elitleri, SushiSwap ise anonimleri temsil ediyor gözüküyor.

Madalyonun bir tarafında, Dharma, 0x Protocol ve Uniswap gibi popüler projelerin kurucuları, SushiSwap’i açıkca küçümseyerek, Uniswap’ten SushiSwap’e yapılacak olan başarılı bir göçün, parçalanmış likidite nedeniyle “LP’ler ve yatırımcılar için korkunç” olacağını belirtiyorlar.

Diğer taraftan, SushiSwap destekçileri, a16z ve USV gibi devlerden 13 milyon dolar toplayan Uniswap gibi projelere karşı “topluluğa ait bir AMM LP protokolü”nü desteklediklerini belirtiyorlar.

Görüldüğü üzere kripto para topluluğu açıkça bir anlaşmazlık içinde. Yield farming yapanlar, yeniliğin şart olduğu düşünüyorlar ve bir birlik oluşturmaya başlıyorlar.

Kumar Kültürü

Uzun vadeli yatırımcılar ise şüpheci yaklaşıyor. SushiSwap’in denetlenmemiş, yüksek riskli, yüksek getiri sağlayan doğası, Hayden Adams’ın belirttiği gibi “kumar kültürünün bir parçası olarak” bir tehdit oluşturuyor.

Ancak SushiSwap ekibi bunu farklı görüyor.

“Bu proje, topluluğun kendi başına liderlik etmeye hazır olup olmadığını görmek için protokol yönetiminde yapılan bir deneydir.” diyor SushiSwap geliştiricisi.

%10 geliştirici hissesinin LP’nin yönettiği bir hazine olarak görülebileceğini iddia eden 0xMaki, SushiSwap’in “kaliteli verim sağlayan Michelin Yıldızlı bir kuruluş” olabileceğini iddia ediyor.

Yield Farming çılgınlığı, DeFi’yi yeni dönüm noktalarına taşıyor gibi görünüyor. Tarihte ilk kez, Unsiwap’in 24 saatlik ticaret hacmi, önde gelen ABD kripto borsası Coinbase’den daha yüksek bir seviyeye ulaştı. SUSHI’nin bunda büyük bir rol oynadığı ise kesin.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar